Helal Olsun Aile Hekimlerine... Nöbet İşini Çözecekler

Helal Olsun Aile Hekimlerine...

Helal Olsun Aile Hekimlerine... Nöbet İşini Çözecekler
16 Ağustos 2013 Cuma 23:20

 AHEF SAĞLIK BAKANIMIZA ACİL NÖBETLERİNİN AİLE HEKİMLİĞİNİN RUHUNA AYKIRI OLDUĞUNU ANLATTI

Değerli meslektaşlarımız,
13.08.2013 Tarihinde İstanbul’da gerçekleşen Sağlık Bakanlığı ile görüşmeye, Sayın Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu,Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Sayın Dr. Nihat Tosun, THSK Başkanı Sayın Dr. Turan Buzgan, Başkan Yardımcısı Sayın Dr. Halil Ekinci, Baş Hukuk müşaviri Sayın Av. Halil Şen, İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Sayın Dr. Mustafa Taşdemir, AHEF Başkanı Sayın Dr Murat Girginer, 2.Başkan Sayın Dr Akif Emre Eker, İahder Başkanı Sayın Dr Berkant Genç,İstahed Başkanı Sayın Dr. Esin Şener ve TAHEV Başkanı Sayın Doç. Dr Mehmet Sargın katıldılar.

Kısa bir tanışmadan sonra;
 

1-Aile hekimliğinin ayrı ve kendine özgü bir tıp disiplini olduğunu,aile hekimlerinin özverili çalışmaları ile gerçekleştirdiği başarıları, vatandaş memnuniyetini, aile hekimliği uygulamasının henüz tam oturmadığını, gelecek kaygılarımız olduğunu, aile hekimliğinin ülkenin yeni sağlık gücü ve geleceği olduğunu,
2-Aile hekimlerinin bir çok sorunu ve üzerindeki iş yüklerini, birinci basamakta 4 ayak olduğunu bunların aile hekimliği, acil hekimlik, adli hekimlik ve halk sağlığı olarak ayrı tıp disiplinleri ve uygulayıcısıları olması gerektiğini oysa ülkemizde her birini aile hekimlerinin yapmasının beklendiğini bunun kabul edilemez olduğunu,
3- Sadece aile hekimlerine verilen sorumluluk üzerinden uygulamanın sürdürülmeye çalışıldığı, Oysa kayıtlı kişilerin sorumlu tutulmadığını, hak ve uyması gereken kuralları bilmediği dile getirildi, halka aile hekimliğini anlatacak her türlü ilan, kamu spotu ve broşür için yardıma hazır olduğumuzu ilettik.
4- Kayıtlı kişilere yılda 2 kez aile hekimine uğramazlarsa, gebe olduklarını bildirmezlerse, doğum yaptıklarında bilgi vermezlerse yaptırım uygulanması yada aile hekimine uğramaya teşvik edecek önlemler alınmasını,( katkı payı , reçete katkı payı, ikinci üçüncü basamakta ödemelerin yapılmaması gibi)
5- Negatif performansın üzerimizde oluşturduğu baskıyı ilettik ve pozitif performansı savunduk,

6- TSM lerin işlevselliğini kaybettiğini, Oralarda çalışan personelin görev yetki ve sorumluluklarını bilmediğini, Eski dönemden kalan üst bir kurum gibi davranıp,genellikle açık aramaya ceza puanı kesmeye, mobinglere  yönelik kurumlara dönüştüğünden bahsettik
7- 2. Basamak hastane acillerindeki nöbetlerle ilgili başkanlar toplantısında alınan kararlarımızı ilettik, ve nöbetlerle ilgili yaşanan bu sorunun sadece aile hekimlerinin değil, ülkenin bir sağlık sorunu olduğunun altını çizdik.

8-İşyeri hekimliği ile ilgili çekincelerimizde başkanlar toplantısında konuşulan çerçevede ilettik.


Emeği geçen tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.
Saygılarımızla.

AHEF YÖNETİM KURULU
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.