Hekimlerin, Gözü Kulağı Bakanda!...

Sağlık Meslek Örgütleri temsilcileri, 2 Mart 2013 tarihinde TTB’nde düzenledikleri basın toplantısında, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na seslenerek, ‘14 Acil Talep’lerine 14 Mart’a kadar yanıt verilmesini istediler.

Hekimlerin, Gözü Kulağı Bakanda!...
04 Mart 2013 Pazartesi 08:39

Türk Tabipleri Birliği, Türk Dişhekimleri Birliği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Çalışanlarının Sözü Sendikası, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Türk Hemşireler Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği, Tüm Radyoloji, Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği, Sağlık Hizmetleri Sınıfı Çalışanları Derneği tarafından düzenlenen basın toplantısında, ortak açıklama ise tüm katılımcı gruplar adına Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Saadet Ülker tarafından okundu.

Basın toplantısında, Sağlık Meslek Örgütleri tarafından 4-6 ve 7 Mart günlerinde düzenlenecek olan “Yerinde Tespit” ve basın açıklamalarına Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu da davet edildi.

Sayın Bakan, Gözümüz Kulağımız Sizde

Tüm Sağlık Çalışanlarının Acil Talepleri Var

Sağlıkçılar olarak 2013′e; yeni yıla yeni bir Bakan’la girdik. Öncelikle Sağlık Bakanı Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na iyilik ve sağlık dileklerimizi iletiyoruz.

Hekim, hemşire, taşeron olmak istemeyen sağlık çalışanıyla, diş hekimi, eczacı, laboratuvar teknisyeni, radyoloji teknisyeniyle, burada hepsini sayamadığımız, tüm sağlık çalışanları olarak Bakan’dan acilen iyileştirici düzenlemeler bekliyoruz.

Yeni her zaman için bir beklenti, bir umut’tur.

2013 başında Türkiye’de hekimi, hemşiresi, taşeron çalışanı, diş hekimi, eczacısı, laboratuar teknisyeni, radyoloji çalışanı, tekmil sağlık çalışanları olarak bıkkın, yorgun, mutsuz, tükenmiş, kırgın, örselenmiş durumdayız.

Kısacası bir önceki Sağlık Bakanı gitti ama arkasında bir sağlık çalışanı enkazı bıraktı: Moralsiz, haksızlığa uğramış, yıpranmış, özlük hakları iyileştirileceğine her geçen gün tırpanlanan, en fazla taşeronun çalıştırıldığı ve hepimizin taşeronlaştırılmasının, güvencesizleştirilmesinin hedeflendiği bir süreçteyiz.

Somut beklentimiz var, o nedenle gözümüz kulağımız Sayın Dr. Müezzinoğlu’nda.

Biz sağlıkçıyız, lafı uzatmak, dolandırmak yok bizde; açık sözlüyüz:

Biz, Sayın Sağlık Bakanı’ndan somut iyileştirmeler ve takvim beklerken en öncelikli somut icraat olarak sadece “küstürülmüş öğretim üyelerinin geri kazanılması”ndan bahsetmesini kabul edilemez buluyoruz.

Ne hekimler sadece tıp fakültesinden ayrılmış/küstürülmüş öğretim üyelerinden ne de sağlıkçılar sadece hekimlerden ibarettir.

Tıp fakültesi öğretim üyeleri hepimizin takdir ettiği ve edilmesi gereken hekimlerdir. Ancak herkes bilir ki sağlık hizmeti bir ekip hizmetidir. Sağlık Bakanı’nın sorumluluğu bütün bir sağlık ekibinedir; küstürülmüş/kaybedilmiş olanlar hemşiresinden acil tıp teknisyenine, acil hekiminden kurum hekimine, eczacısından diş hekimine, radyoloji teknisyeninden laboratuvar teknisyenine, ayın sonunu getiremeyen, kredi kartı borcuyla evini döndüren, haciz/icra gelen bütün sağlık çalışanlarınadır.

Yeni Bakan’ın işi hem çok zordur, hem de çok kolaydır.

Zor, çünkü sadece küstürülmüş hocalarla sınırlı ifadeleri ve hala bütün sağlık çalışanlarını kapsayan somut bir iyileştirmeden bahsetmemesi nedeniyle çok endişeli, çok tedirginiz; beklentimiz/sabrımız tükeniyor.

Kolay, çünkü taleplerimiz çok makul, bütünüyle gerçekleştirilebilir; hele de tek parti iktidarında, hele de diğer partiler de taleplerimizi destekliyorken. Yani tek engel, olursa, kendileri olacak; bizlerin lehine bir şey yapmak istememeleri olacak.

Bizler sağlıkçıyız, işimizi en iyi şekilde, insanca çalışma koşullarında yapmak, güvenceli bir gelecek istiyoruz, hakkımızı istiyoruz.

Bütün sağlıkçılar olarak diyoruz ki:

İşte acil taleplerimiz, 4 Mart Pazartesi’den başlayarak Ankara’da Sayın Bakanı da davet ederek, talebin gerekçesini de bizzat yerinde göstererek, açıklamalar yapacağız, her gün aşağıdaki acil taleplerimizden en az birisine yanıt bekliyoruz.

Eski Bakan gibi bu haklı ve acil taleplerimize yanıt vermeyerek 3 günde, hızla eskimeyin, istiyoruz.

Bütün kırgınlığımıza, örselenmişliğimize rağmen taleplerimiz elimizde, elimizi uzatıyoruz, tutacak mısınız? 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.