Hekimlerin Görev Bırakma Eğilimi Devam Ediyor

Türk Sağlık – Sen Bolu Şubesi üyesi olan sağlık çalışanları, 2012 yılında hayata geçirilen Kamu Hastaneler Birliği ve 2014 yılı ortalarında alınan karar ile kamu hastanelerinin üniversite hastanesi ile birleşmesi kararına tepki gösterdiklerini ifade ederek, uygulamadan rahatsız olan hekimlerin görevlerini bırakmak istediğini belirttiler.

Hekimlerin Görev Bırakma Eğilimi Devam Ediyor
19 Aralık 2014 Cuma 10:45

  Türk Sağlık – Sen Bolu Şubesi üyesi olan sağlık çalışanları, 2012 yılında hayata geçirilen Kamu Hastaneler Birliği ve 2014 yılı ortalarında alınan karar ile kamu hastanelerinin üniversite hastanesi ile birleşmesi kararına tepki gösterdiklerini ifade ederek, uygulamadan rahatsız olan hekimlerin görevlerini bırakmak istediğini belirttiler.
      Türk Sağlık – Sen Bolu Şubesi üyeleri, Bolu’da bulunan hastanelerde yaşanan sıkıntıları kamuoyu ile paylaşmak için sendika binasında bir basın toplantısı düzenledi. 

      "Yönetici kadroları adı altında mutlu bir azınlık oluşturuldu"     

       Basın toplantısında, sendika üyeleri adına konuşan Hakan Koca, sağlık Hizmetlerinin sunumunda önemli bir yeri olan hastanelerin, iki yıl önce Kamu hastaneleri kurumu adıyla tek çatı altında toplandığını hatırlatarak, “Bu uygulamadaki amaç daha hızlı ve şeffaf bir yönetim anlayışıyla sağlık hizmetlerin çağımızın şartlarına uygun, kaliteli ve tasarruf yapılarak, kaynakları etkin kullanarak, hizmet alan halkımız ile hizmeti sunan sağlık çalışanlarının memnun olduğu bir çalışma hayatı idi. İlimizde bugün gelinen noktada, sağlık alanında siyasi kadrolaşma ve ötekileştirme adına, yönetici kadroları adı altında mutlu bir azınlık oluşturulmuştur. Diğer yandan da sağlık hizmetlerinin sunumu noktasında görev yapan sağlık çalışanları mutsuz ve mağdur edilmiştir. Son zamanlarda çalışanlar maaş ve ek ödemelerini bile zamanında alamaz hale gelmişlerdir” diye konuştu.
      

       "Huzursuzluk meydana gelmiş, iş barış kaybolmuştur"

        Hastanelerde verilen hizmet kalitesinde ve çalışma şartlarında büyük bir memnuniyetsizliğin ortaya çıktığını anlatan Koca, “Hastanelerimizde sağlık çalışanları arasında huzursuzluk meydana gelmiş iş barışı kaybolmuştur. Adamını, torpilini bulan hiç hak etmediği görevlere getirilmiş, ehliyet ve liyakat hiçe sayılmış, devlet yönetimi anlayışı terk edilmiş, Türkiye Cumhuriyeti devletinin hastaneleri özel işletme gibi yönetmektedirler. Hastanelerimizde atama ve kurum içi yer değişikliklerinde, tayin ve yönetim konularında, yöneticilere paralel bir sivil toplum kuruluşu oluşturulmuş, bu sözde sivil toplum kuruluşu sağlık kurumlarını kendisi yönetmeye kalkmıştır. Buradan soruyoruz hastane yöneticileri kurumlarla ve çalışanlarla ilgili kararlar alırken Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre mi yoksa yönetime paralel olan bu sözde sivil toplum kuruluşunun emir ve talimatlarına göre mi hareket etmektedirler” ifadesini kullandı.

        "Üniversite hastanesiyle birleşme sonrası hastaneler ikinci basamaktan üçüncü basamak statüsüne çıkarıldı"
          Açıklamasında, “Çalışanlar sosyal ve ekonomik kayıplarıyla boğuşurken; bu sözde sivil toplum kuruluşu; sağlık çalışanlarının haklarını aramak yerine, kendi eş, dost ve yakınlarını, sistemden nemalandırmak adına sağlık kurumlarında çeşitli yönetim kademelerine getirmiştir” ifadelerine yer veren Koca, yaşanan bu olumsuzlukların yanında, Bolu’da bulunan üniversite hastanesiyle protokol yapılıp birleşmeye gidildiğini ve hastanelerin ikinci basamaktan üçüncü basamak statüsüne çıkarıldığını söyledi.
        

         "Halkımız cebinden daha fazla para öder duruma gelmiştir"

         Koca, yapılan bu birleşme ile birlikte, muayene ücretlerinde, sağlık kurulu raporlarında, tetkik ve katkı paylarında artış olduğunu anlatarak, “Sağlık hizmeti almak için halkımız cebinden daha fazla para öder duruma gelmiştir. Birleşmenin sonucunda kimler kazançlı çıkmış, diğer yandan kimler zarar eder duruma düşmüştür. Birleşmenin alt yapısı yapılmadan, çalışanlara sorulmadan emrivaki ile hareket edilmiştir. Bolu İli Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği birleşme öncesinde, personel ile yaptığı toplantılarda, çalışanların mağdur edilmeyeceği, sosyal ve ekonomik kayıplarının olmayacağını beyan etmiştir. Sayın Genel Sekreter bu gelinen noktada çalışanların büyük bir kısmında ekonomik kayıplar oluşmuştur. Bu kayıpları telafi edecek misiniz?” dedi.

        "Hocalarımızın ilimizden gitmelerini önleyici bir çalışmanız var mıdır?"

         Tıp fakültesi hastanesi çalışanlarının isteği dışında zorla diğer hastanelerde çalıştırılmak üzere görevlendirildiğini de sözlerine ekleyen Koca, “Tıp fakültesi hastanesi çalışanları kamu hastaneleri birliğine bağlı kurumlarda çalışmak istememektedirler. Çalışanlar rektörlüğe bu konuyla alakalı dilekçe vermelerine rağmen, rektörlük çalışanlarına sahip çıkmamaktadır. Hastanelerimizde görev yapan birçok hekimimizle yaptığımız görüşmelerde mağdur olduklarını beyan etmişler, bağlı olduğu kurumlardan gitmeyi düşündüklerini ifade etmektedirler. Sayın Genel Sekreter hocalarımızın ilimizden gitmelerini önleyici bir çalışmanız var mıdır? Yoksa sorunları görmezden gelip, biz yaptık oldu mantığıyla yolunuza devam mı edeceksiniz? Bu protokolün diğer tarafı olan üniversitemizin Rektörü, çalışanların ve hastanemizin yaşadığı olumsuzluklara neden sessiz kalmaktadır? Uygulamada olan bu protokol neticesinde çalışanlar hak kaybı yaşarlarken, aksine üniversitemizin yöneticileri bu durumdan kazançlı mı çıkmaktadırlar? İlimiz hastanelerinde görev yapan mutlu azınlık, sırça saraylarından çıkıp, çalışanların sorunlarına ne zaman el atacaklardır?

         "Mutsuzluk ve gerginliklerimiz hat safhaya ulaşmıştır"

          Çalışanı mutsuz olan sağlık tesislerinin halkımıza kaliteli bir sağlık hizmeti sunması beklenemez.Personelini şucu, bucu diye ötekileştiren psikolojik baskı ve mobbing uygulayan yöneticiler kendilerine ne zaman çeki düzen vereceklerdir? Buradan ilimizde bulunan siyasi partilerin temsilcilerine ve sayın valimize sesleniyoruz: Sağlık çalışanları olarak halkımıza kaliteli bir sağlık hizmeti sunar iken mutsuzluk ve gerginliklerimiz hat safhaya ulaşmıştır, lütfen ayrımcılıkları ve kayırmacılıkları bir kenara bırakılması adına haykırışlarımıza kulak verip sorunlarımızın çözülmesi noktasında yardımcı olunuz” şeklinde konuştu. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.