Hekimlerin Çalışma Koşulları Belirsizliğini Koruyor..

HEKİMLERİN ÇALIŞMA KOŞULLARI BELİRSİZLİĞİNi KORUYOR

Hekimlerin Çalışma Koşulları Belirsizliğini Koruyor..
14 Ağustos 2013 Çarşamba 14:18

"Tam gün" çalışma uygulamalarına ilişkin düzenlemelerin iptal edilmesinin ardından üniversitelerine dönen öğretim üyesi ve doktorlara bazı üniversitelerde hasta muayene ve tedavi olanağı verilmediği iddiaları ile yeniden muayenehane açmak isteyen öğretim üyeleri ve doktorların durumuna ilişkin hususlar soru önergesine konu edildi.

Milletvekili Gürkut ACAR tarafından verilen soru önergesinde, ”tam gün” yasasına ilişkin düzenlemenin iptal edilmesinden sonra üniversitelere geri dönen personele, bazı üniversitelerde hasta muayene ve tedavi olanağı verilmediği; yeniden muayenehane açmak isteyen öğretim üyeleri ve doktorlara da sağlık müdürlüklerince “yasal mevzuatta belirsizlik olduğu, yeni bir yasal düzenleme yapılacağı” gibi gerekçelerle bürokratik engeller çıkarıldığı iddialarından söz edilerek, Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından cevaplandırılması istemi ile konuya ilişkin şu sorular soruldu:

"1-Bugüne kadar “tam gün” uygulaması ile ilgili mevzuatta kaç değişiklik yapılmış, bunlar kaç defa iptal edilmiştir?

2-Bugün itibariyle doktorların muayenehane açmalarında bir engel var mıdır? Sağlık müdürlüklerinin “mevzuatta boşluk var”,  “yeni düzenleme yapılacak” gibi gerekçelerle bürokratik engel çıkarmalarının, ruhsat vermemelerinin dayanağı nedir? Bütün illerde aynı uygulama mı yapılmıştır? Sorun yalnızca Antalya’da mı yaşanmaktadır?

3-Muayenehane açma başvuruları ile ilgili görüş sorma amaçlı olarak sağlık müdürlüklerinden Bakanlığınıza kaç yazı gelmiştir? Bu yazılara ne yanıt verilmektedir? Ruhsat sürecini Bakanlığınız mı engellemektedir? Bu durum hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmakta mıdır? Konunun incelenmesi ya da soruşturulmasını sağlayacak mısınız?

4-KHK’nin iptal edilmesinin ardından geri dönen hekimlerin çalışma koşullarında üniversiteler arasında farklı uygulamalar yapılmasının nedeni nedir? Bazı üniversitelerde öğretim üyelerine hasta tedavi olanağı sağlanırken, Akdeniz Üniversitesinde verilmemesinin dayanağı nedir? Uygulama birliğinin sağlanması için bir girişimde bulunacak mısınız?

5-Öğretim üyelerini, hekimleri çalışamaz, hasta tedavi edemez duruma düşüren mevzuat değişikliklerine bir son verecek misiniz? Hekimlerin çalışma sistemi ile ilgili hekimlerin görüşlerini alacak mısınız?"

memurunyeri.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.