Hekimler Sokağa İnmeye Hazırlanıyor

AİLE HEKİMLERİ DERNEK BAŞKANI DR. GÖKAY ÇETİN;“BİZ MARABALAR PRENS VE PRENSESLERE KARŞIYIZ DİYEREK AYRIMCILIK VE ADAM KAYIRMACILIĞINA VERYANSIN ETTİ”

Hekimler Sokağa İnmeye Hazırlanıyor
05 Ağustos 2014 Salı 12:30

ISPARTA’DA AİLE HEKİMLERİ SOKAĞA İNMEYE HAZIRLANIYOR

AİLE HEKİMLERİ DERNEK BAŞKANI DR. GÖKAY ÇETİN;“BİZ MARABALAR PRENS VE PRENSESLERE KARŞIYIZ DİYEREK AYRIMCILIK VE ADAM KAYIRMACILIĞINA VERYANSIN ETTİ”

   Isparta Aile Hekimleri Derneği Başkanı Gökay Çetin, Isparta’da sağlık alanında yaşanan haksızlıklara ve ayrımcılığa veryansın etti. Yapılan haksızlıklara artık dayanacak güçlerinin kalmadığını söyleyen Çetin, “Sağlık Bakanlığı ve devletin yetkili organlarını son kez göreve davet ediyoruz. Bu durum düzeltilmez ve böyle devam ederse hekimler sokağa inecektir” dedi.

   Isparta Aile Hekimleri Derneği (ISAHED) Başkanı Dr. Gökay Çetin, Isparta’daki doktor yetersizliğinin halen devam ettiğini vurgulayarak, iş yükü araştırmalarına ve son yapılan çalışmalara göre Isparta’da en az 12 adet daha aile hekimine ihtiyaç olduğunu, yetkililerin buna rağmen Isparta doktorlarını turizm bölgelerine takviye görevlendirme yaptıklarından şikayetçi olduklarını aktardı. ISAHED Başkanı Çetin, Isparta’da sağlık alanında ciddi sıkıntılar yaşandığını ifade ederek, adeta skandal üstüne skandal yaşadıklarını savundu. Çetin, kutsal olarak bilinen hekimlik görevinin Isparta’da kötüye kullanıldığını ve siyasi anlamda adam kayırmacılıkların bulunduğunu önü sürdü.

“SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ LİSTELİYOR, VALİLİK ONAYLIYOR”

   Isparta’da, şehrin merkezindeki toplum sağlığı merkezinin yanı sıra Uluborlu, Sütçüler, Yenişarbademli, Yalvaç ve Şarkikaraağaç gibi ilçelerde de sağlık alanında ciddi sıkıntılar yaşandığını öne süren ISAHED Başkanı Gökay Çetin, “İl Sağlık Müdürlüğü doktorlara fazla mesai yaptırarak, eza – cefa çektiriyor, bu da yetmiyor; liste halinde bakanlığa verilen isimler de turizm bölgelerine sürgün yaparcasına göreve gönderiliyor” dedi.

BU NE PERHİZ, BU NE LAHANA TURŞUSU!

    Isparta İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan her düzenlemenin yada gönderilen her yazının Valilik tarafından noter gibi onayladığını da sözlerine ekleyen ISAHED Başkanı Çetin, “İlimizde zaten yeterli sayıda doktor yok, bir de ek görevler yazılıyor... Bu durumu anlayabilmek gerçekten çok güç!” diye konuştu.

ISPARTA SAĞLIĞINDA “TORPİL SANCISI”

   Sağlıkta liyakatsizlik, siyasete bağlı veya bağımlı idarecilik, adam kayırmacılığı, mobbing, ayrımcılık ve şiddet had safhadadır. Yeni mezun, tecrübesiz ve liyakatsiz idarecilerin koltuk sevdası sağlık personelinin felaketi hatta kabusu olmaktadır. Özellikle il merkezine uzak ilçe entegre hastanelerinde kurumsallaşma hiçbir zaman olmamıştır. Personel ve idarecilerin sık sık değiştiği bu yerlerde dayısı olmayanlar ezilmekte ve sürekli haksızlığa uğramaktadır.Uluborlu’dan bir önekle konuşan ISAHED Başkanı Çetin, “Uluborlu’da 3 Aile Hekimi var. Onlar da akşam nöbet tutup sabah gidiyor, gündüz çalışmıyorlar. Bazı aile hekimlerine sudan sebeplerle soruşturma açılıp ceza verilirken bazıları kendisine bağlı köylere yıllardır uğramıyor veya gezici sağlık hizmeti dahi vermiyor. Bazıları ise günü gününe gittikleri halde saatinde gitmedin yada 1 saat önce gittin gibi bahanelerle haklarında soruşturma açılıyor. Bazı aile hekimleri hakkındaki şikayetler sümenaltı edilirken bazı aile hekimlerine misafir hastanın tansiyonuna bakmamışsın diyerek ceza veriliyor. Bütün bunlar sağlığı siyasetin ve liyakatsiz idarecilerin yönetmesinden kaynaklanan KANUNLARIN ADAMINA GÖRE VE MENFİ UYGULANMASIDIR.

   Sağlık Bakanlığının 30.06.2014 tarih ve 903-02 sayılı görüş yazısı ile “Diş Hekimleri ve Aile Hekimlerinin Başhekim veya yönetici olamayacağı” bildirilmesine rağmen bazı torpilli kişiler bu görevi yürütmeye devam ediyor. İşte, tam da burada bir art niyet var olduğunu düşünüyoruz... Bu durumu torpilli yada torpilsiz şeklinde açıklayabiliriz. Torpilli olmayanlar ise adeta eziyet çekiyorlar” Sağlık Bakanlığını bu durumu görmeye ve incelemeye davet ediyoruz. ifadelerini kullandı.

AİLE HEKİMLERİ SOKAK EYLEMLERİNE HAZIRLANIYOR...

   Aile Hekimleri olarak mağdur olduklarını ifade eden Çetin, “Bizlerin artık sabrı taşmış vaziyettedir. Bu durum böyle devam ederse, Aile Hekimleri olarak sokak eylemlerine hazırlanıyoruz. Bu saatten sonra artık vatandaş doktoruna sahip çıksın! Biz artık dayanamıyoruz” şeklinde konuştu.

“ISPARTA’NIN SAĞLIĞI HASTALANMIŞ DURUMDADIR”

   Isparta’daki çarpık düzeni eleştiren Çetin, “Isparta’nın sağlığı hastalanmış durumdadır. Görevini dört dörtlük yapan doktorlar kaymakamlıklar ve valilik tarafından ceza yağmuruna tutulmakta iken, hiç göreve gelmeden, hasta tedavisi yapmadan çalışan torpilli hekimler tam çalışıyor gibi maaş almaktadır. Bu çarpık düzende artık görev yapacak moralimiz kalmadı. Sayın Başbakan ve yetkili bakanlıklardan konuyla ilgili yardım talebinde bulunuyoruz. Üst yöneticilerimizin, vatandaş seslerine kulak vermelerini talep ediyoruz” şeklinde yorumladı.

“BİZ MARABALAR, PRENS VE PRENSESLERDEN ŞİKAYETÇİYİZ!”

   ‘Artık, sabrımız kalmadı’ diyen Çetin, “Aile hekimleri nöbetten nöbete koşturmaktan ve evde, hatta köylere giderek özveriyle çalışmaktan bıkmadılar ancak, destek göremedikleri için haksız işlemlerden muzdarip durumdadırlar. Bizleri üzen tek şey, yapılan ayrımcılıklar ve haksızlıklardır. Yoksa, aldığımız güç ve uzun eğitim, zaten bizim yaptığımız mesleğimizin gereğidir. İşimizin zorluğunun bilincindeyiz, ama bizleri asıl rahatsız edenler; prensler ve prenseslerdir. Biz marabalar, ikinci sınıf olarak görülmekten şikayetçiyiz. Çünkü bir kesim çok rahat, diğer kesimler ise eza –cefa çeken konumunda... Burada çalışmadan maaş alan prens ve prenseslere dair 50 isim sayabilirim, ama bu durum etik olmaz!” ifadelerine yer verdi.

“BİZ MUTSUZ OLURSAK, DEVLET MUTSUZ OLUR..”

   “Sözün özü, bu çarpıklık düzeltilmediği sürece biz mutsuzuz... Biz mutsuz olunca hastalarımız mutsuz... Isparta mutsuz... Ve bu bağlamda devlet mutsuz olacaktır... Ülkenin sağlığı bozulacaktır. Bu durum böyle bilinmelidir.”

“SON KEZ UYARIYORUZ!”

   “Bizim artık sabrımız taştı, inceldiği yerden kopsun noktasındayız...Bu kıvılcımı çakarak, yangın çıkarmak istemiyoruz, son kez bu çarpık düzeni eleştiriyoruz. Devletimizin üst düzey yöneticilerini ve Sağlık Bakanlığı’nı son kez göreve davet ediyoruz...”

“BU OYUNU BOZACAK BİR ‘TATAR RAMAZAN’ ARIYORUZ BİZ!”

   Çetin, “Bu oyunu bozacak bir Tatar Ramazan arıyoruz. Bu çarpık düzende kim suçluysa, haksızsa cezasını çeksin istiyoruz. Laf salataları ve üstü kapatılan soruşturma yalanlarından bıktık artık! Hikayelerden usandık...” diyerek sözlerini tamamladı.

Dr. Gökay ÇETİN
Isparta Aile Hekimleri Derneği Başkanı 

personelsaglikhaber.net
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.