Hekime Şiddete Bir Ceza Daha...

Hekime şiddete bir ceza daha

Hekime Şiddete Bir Ceza Daha...
29 Kasım 2012 Perşembe 13:17

Hasta ve hasta yakınlarının 2 meslektaşımıza yönelik şiddet içeren eylemleri nedeniyle başlayan ceza soruşturmaları ve yargılamaları sonucunda, sanıkların cezalandırılmasına karar verildi.

Aliağa Devlet Hastanesinde görev yapan kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı meslektaşımızın 2011 yılında bir hastanın sözlü ve fiziksel saldırısına uğraması sonucunda yapılan yargılamada, sanığın yaralama suçundan 3.000-TL adli para cezası ile cezalandırılmasına, hakaret suçundan 10 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir. Sanığın daha önce işlediği bir suç nedeniyle aldığı cezası nedeniyle sanığa verilen ceza ertelenmemiştir.

Aliağa Devlet Hastanesinde görev yapan çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı meslektaşımızın 2012 Mart ayında hasta yakının hakaret ve tehdidine maruz kalması sonucunda yapılan yargılamada, sanığın tehdit suçundan 5 ay hapis cezası ile; hakaret suçundan 6.080-TL adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir. Mahkeme, bu cezalarla ilgili olarak hükmün açıklanmasının ertelenmesi kararı vermiştir.
 
Sağlık çalışanlarının değersizleştirildiği, emeklerinin karşılığının verilmediği, hastalar ile sağlık çalışanlarının çeşitli gerekçelerle karşı karşıya getirildiği bu dönemde, hekime şiddet maalesef devam ediyor.
 
Hekime şiddetin nedenleri ve çözüm yolları konusunda birçok tartışma yapılmaktadır. Siyasi otorite ile birlikte sağlık otoritesi, bu alana ilişkin yapıcı çözüm önerileri getirmek yerine göstermelik bazı önlemlerle sorunu sürekli ötelemektedir.
 
Hekime şiddetin gerçekleşmemesi için alınması gereken önlemlerin yanı sıra şiddet gerçekleştikten sonra caydırıcı yaptırımların olması da büyük önem taşımaktadır.
 
Bu nedenle, Türk Tabipleri Birliği tarafından hazırlanan kanun önerisinin bir an önce gündeme alınması ve yasalaşması gerekmektedir.
 
İZMİR TABİP ODASI 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.