Hekim Olmayan Genel Sekreterler Neden Görevden Alındı?

Hekim Olmayan Genel Sekreterler Neden Görevden Alındı?

Hekim Olmayan Genel Sekreterler Neden Görevden Alındı?
20 Haziran 2014 Cuma 22:40

663 sayılı KHK ile Sağlık Bakanlığı taşrada İl sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastaneler Birliği olmak üzere 3 lü yapıya kavuşturuldu. 663 Sayılı KHK ile kurulan TKHK na bağlı Genel Sekterliklerin kurulmasının gerekçesi olarak AB ülkeleri gösterilmiş ve profesyonel yönetim tarzının getirileceğinden ayrıca merkezi yönetim şeklinin bazı olumlu taraflarının olmasına rağmen genel itibariyle olumsuz yönlerinin çok olduğu ve çağdaş yönetim tarzının oluşması için 663 sayılı KHK nın çıkartıldığı söylenmiştir.

Ülkemizin hekim açığını bilmeyen yoktur. Yaklaşık 125 bin hekimimiz (SB, Üniversiteler, Özeller vd.) 76 Milyon vatandaşımıza hizmet vermektedir. Yani yaklaşık 608 kişiye bir hekim düşmektedir.

TKHK na bağlı Genel Sekreterliklerde Genel Sekreter olacak personelin 4 yıllık fakülte veya yüksekokul mezunu olmasının yanı sıra 8 yıl iş tecrübesine sahip olması yeterli görülmüştür. Ancak biz 8 yıl iş tecrübesinden kastın ne olduğunu hala anlayabilmiş değiliz.

663 Sayılı KHK yı çıkartan bir önceki Sağlık Bakanımız Recep Akdağ’da Genel Sekreter olacakların zamanla hekim olmayanlardan yapılacağı temayülü hakimken geldiğimiz noktada hekim olmayan Genel Sekreterler görevden alınma yoluna gidilmiştir. Halbuki görevden alınma ancak ve ancak karne notuyla olacağı 663 sayılı KHK ile hüküm altına alınmışken, neden Genel Sekreterlerin hekim olması isteniyor anlamış değiliz. Ülkemizin hekim açığının had safhada olması neyi ifade ediyor? Binlerce hekim neden hekimlik yapmıyor da yöneticilik yapıyor? Kaldı ki hekim olmayan Genel Sekreterlerin karne notu bir çok hekim Genel Sekreterden daha iyi olduğunu duyuyoruz.

Hekim olmayan Genel Sekreterlerin görevden alınması “çavuşları generallerin başına getirmek uygun olmaz” diyen bir zihniyetin ürünümü?

663 Sayılı KHK nın 32 inci maddesinin değiştirilmesi uygun olacak. Neden diye soracak olursanız; 32 inci maddede Genel Sekreterin nitelikleri arasında 8 yıl iş tecrübesinin yanında 8 yıl  hekimlik yapması gerekir ibaresinin gelmesi şu anki durumu daha kolay açıklayabilir.

Netice-i Kelam; Sağlık Bakanlığı Doktor Bakanlığı olmaktan çıkamamıştır ve çıkamayacağı görülmektedir. Maalesef, Sağlık Bakanlığında hekim dışı personel ikinci sınıf vatandaş olmaya devam edecek gibi duruyor. 

Sendikaların veya diğer sivil toplum kuruluşlarının bu konuyla ilgili seslerini duyanınız var mı? 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.