Hava Limanı Yat Limanına Döndü. Peki Ya Kampüs Hastane Deniz Hastanesi Olursa?

Hava limanı yat limanına döndü. Peki ya kampüs hastane deniz hastanesi olursa?

 Hava Limanı Yat Limanına Döndü. Peki Ya Kampüs Hastane Deniz Hastanesi Olursa?
01 Şubat 2012 Çarşamba 14:27

 Bir Haftadan bu yana Trajikomik bir olayı başta Ülkemiz ve Yerel kamuoyu olarak hep beraber izliyoruz. Malumunuz üzere büyük tören ve şatafatlı gösterilerle hizmete açılan Hatay Hava limanının bugünlerde Deniz Yat Limanını aratmayan bir hale bürünmesine şahitlik etmekteyiz. Ekosistemlerde her bölgenin kendine has jeomorfolojik ve hidrostatik yapısı olduğu, bilinen bir gerçektir.Şimdi buradan sizin nazarınızla tüm kamuoyu ile Hava limanının bulunduğu bölge ile ilgili aslında geçmişte bilinen bir gerçeği tekrar haykırmak istiyorum.Hava limanının yapıldığı alan aslında geçmişte kurutulan ve hala kurutulmak için azami gayret sarf edilen Amik Gölünün tam ortasına denk gelen bir yer değilmi idi?Ayrıca yine geçmiş dönemde bu konuda yayınlanmış olan ancak daha sonraları siyasilerin oyuncağı olan  bürokratik elitler tarafından metazori olarak değiştirilen Çevre Etki Değerlendirme(ÇED)raporlarına rağmen göçmen kuş sürülerinin dinlenti alanı olan bu yerin aslında sulak bir arazi olduğu taban suyunun daha doğrusu toprak tabanının yer yüzeyi suları bakımından çokca zengin olduğu bu bölgeye Hava limanı yapılması hangi izan ve bilimsel akla sığar?

Yine buradan siz sevgili basın temsilcileri aracılığıyla  geliyorum diyen bir gerçeği bir skandalı daha  açıklamak istiyorum; Şöyle ki peki Kampüs Hastane yapılmak istenen hatta geçmiş günlerde Hatay Valimiz Sn.Celalettin LEKESİZ’in talimatı ile o bölgede konunun paydaşı olan bürokratların  içtimaya çağrılıp keşif çalışmaları yaptırılan bölge için ne demek lazım? Bu alanın tarımsal vasfı olan 1.sınıf Mera Arazisi olduğunu sizlere daha önce söylemiş hatta bu konuda çeşitli teknik uyarı içerikli açıklamalar yapmış idik.Kampüs Hastane yapılmak istenen bölgeninde aslında geçmişteki Amik Gölünün Güney Doğu kıyı uzantısı içerisinde olduğunu biliyormusunuz?Göz göre göre Beytül Malın zarara uğratılması kime ve neye hizmet eder?Kampüs Hastane yapılmak istenen yerin Amik Gölü Havzasının bir uzantısı olması hasebi ile yine yoğun yağış alan ilimizde ileride sulak bir alana dönmeyeceğini kim garanti edebilir?Burdan bu konunun gerek politik gerekse bürokratik tüm paydaşlarını uyarıyoruz ve diyoruz ki ;Hava Limanı bugün nasıl Yat Limanına dönüştü ise yapılacak olan Kampus Hastaneninde Deniz Hastanesine dönüşmesi muhtemel gözükmektedir.Bile bile lades olmanın getirisinin ne olduğunu tüm Hatay halkına,  bu durumdan kişisel fayda bekleyen menfaat grupları çıkıp izah etmelidir.

         Değerli Basın Mensupları sizlere daha öncede bu minvalde açıklamalarda bulunmuş Kampus Hastane yapılmak istenen bölgenin Küçük Dalyan beldesi üzerinden geçen ana fay kırıkları üzerinde olduğunu da söylemiş idim. Burdan yine tekrarlıyorum Devleti bile bile zarara uğratmanın hesabı elbet bir gün sorulur. Bu ülkede nice bakanlar,valiler,paşalar ve daha nice Olimpos uluları olan bana bir şeycikler olmaz diyenler bakınız ülkemin hapishanelerini boylamışlardır.

 

         Gözümüzün önünde bir abide-i gerçek olarak duran Hava Limanı meselesinde ki gibi kampüs hastane projesininde aklı selim bir çerçeve içerisinde tekrar gözden geçirilmesini, konunun gerek siyasi gerekse bürokratik taraflarından talep ediyoruz.Bu konu ile ilgili bir sivil toplum kuruluşu olarak her türlü yardıma hazırız.Yeter ki diyalog samimiyeti ve dürüstlük ilkesi göz ardı edilmesin ve Sağlık bakanı Recep AKDAĞ’A gösterilen 270 dönüm arazinin fay hattının geçmediği suların basmayacağı ve herkesin rahatlıkla ulaşabileceği yeni toki mevkiine yapılmasını ve tekrar programa alınmasını istiyoruz.

Metin YILMAZ

Bask Hatay İl Temsilcisi

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.