Hastanenin Asıl Elemanı Onlar Olacak!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, torba yasayla birlikte taşeron işçilik sisteminin disipline edileceğini, taşeron işçilere toplu sözleşme, üç yıl ihale süreci, iş güvencesi, yıllık izin kullanma hakkı ve bunun gibi birçok düzenleme getireceklerini söyledi.

Hastanenin Asıl Elemanı Onlar Olacak!
25 Temmuz 2014 Cuma 10:37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, torba yasayla birlikte taşeron işçilik sisteminin disipline edileceğini, taşeron işçilere toplu sözleşme, üç yıl ihale süreci, iş güvencesi, yıllık izin kullanma hakkı ve bunun gibi birçok düzenleme getireceklerini söyledi.

Bir dizi temas ve incelemeler ile Belediye Başkanlığı tarafından şehir tarihinde ilk kez düzenlenen “Gümüşhane Tek Sofrada Buluşuyor” etkinliği için Gümüşhane’ye gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TBMM’de görüşmeleri devam eden torba yasadaki taşeron düzenlemesiyle ilgili soruları cevapladı.

“TAŞERON SİSTEMİ KEYFİLİKTEN KURTARILIYOR”

Yeni düzenlemeyle birlikte taşeron sistemini disipline ettiklerini belirten Bakan Çelik, önemli bir yasa tasarısının TBMM’den geçtikten sonra yürürlüğe gireceğini belirterek, bu yasayla birlikte taşeron işçi olarak çalışacak olanlara çeşitli haklar getirilmesinin yanında asıl işçi olarak çalışacak kadrolarda da bir genişleme meydana geleceğini, böylelikle de sorunun disipline edilerek keyfilikten kurtarıldığını söyledi.

“YARDIMCI İŞLER HİZMET ALIMI OLARAK GÖRÜLECEK VE BU İŞLERİ BAKANLAR KURULU TESPİT EDECEK”

Hizmet alımı ve ucuz işçilik adı altında çalışan işçiler arasında bir adaletsizliğe vesile olunmasının çok yanlış ve emeğe yapılmış büyük bir haksızlık olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, “Hükümet olarak bu yaygınlaşan taşeron-hizmet alımı sistemini disipline etme adına bir düzenleme getirdik. Hangi işler yardımcı ise o işler hizmet alımı olarak görülecek. Bunu Bakanlar Kurulu belirleyecek. Hangi işler teknoloji, uzmanlık gerekiyorsa o işlerde hizmet alımı olacak ama bunun dışındaki ¬bütün işler asıl iş¬ olacak. Yani devlet hastanesinde bir tıbbi sekretere ihtiyaç varsa, hasta bakıcıya ihtiyaç varsa artık bu taşeron eleman olarak çalıştırılabilir. O tıbbi sekreter hastanenin asıl elemanıdır, o kadro açılacak ve ne kadar ihtiyaç varsa Türkiye’de açılacak bu kadrolara bu elemanlar asıl eleman olarak istihdam edilecekler. Ama yardımcı işler, teknolojik ve uzmanlık gerektiren işlerde ise hizmet alımı devam edecek.” dedi. 

“TAŞERON İŞÇİ OLARAK ÇALIŞACAK OLANLARA ÇEŞİTLİ HAKLAR GETİRİLİYOR, ASIL İŞÇİ OLARAK ÇALIŞACAK KADROLARDA DA BİR GENİŞLEME MEYDANA GELİYOR”

Taşeron olarak çalışmaya devam edecek işçilere de yeni getirilecek olan birçok hak olduğunun altını çizen Bakan Çelik, şunları söyledi: “Toplu sözleşme hakkı getiriyoruz, üç yıl ihale süreci getiriyoruz, iş güvencesi getiriyoruz, yıllık izinleri kullanma hakkı ve bunun gibi birçok düzenleme getiriyoruz. Yani hizmet alımında taşeron işçi olarak çalışacak olanlara da çeşitli haklar getiriliyor, bunun yanında asıl işçi olarak çalışacak kadrolarda bir genişleme meydana geliyor. Böylece sorun disipline edilmiş oluyor, keyfilikten kurtarılmış oluyor. Bir örnek daha vereyim: Diyelim bir hastanemizde temizlik ihalesi yapılıyor. Bu yardımcı iştir. Burada alınan elaman hastanede temizlik değil de başka bir işte görevlendiriliyor. Karayollarında çalışan işçilerimiz hem asıl işçi hem de taşeron işçisi olamayacak. Ya hizmet alımı yapacaksınız ya da buradaki işçilerin tamamını işçi kadrosuna alacaksınız. Bu yasa ile ciddi haksızlıkların önüne, yanlışların önüne geçilecek bir düzenleme inşallah yürürlüğe girmiş olacak. Asfalt yapan işçilerden biri kadrolu bir taşeron olamayacak. Ya hizmet alımı yapacaksınız ya kadrolu işçi yapacaksınız. Aynı işi yapmalarına rağmen farklı ücret alan işçiler hepimizin vicdanını sızlatıyordu.”gumushane.gen.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.