Hastanelere 122 Yabancı Sağlıkçı Geldi...

Hastanelere 122 yabancı sağlıkçı geldi

Hastanelere 122 Yabancı Sağlıkçı Geldi...
27 Ağustos 2012 Pazartesi 08:49

Yabancı sağlık çalışanlarının özel hastanelerde çalışmasına izin verilmesinin ardından, 113’ü yabancı doktor, 7’si hemşire, 1’i fizyoterapist ve 1’i anestezi teknisyeni olmak üzere toplam 122 yabancı sağlık çalışanı, Türkiye’deki özel hastanelerde çalışmak için başvurdu. Türk Tabipleri Birliği (TTB) ise mevzuatındaki “Türk” ibaresi yüzünden tabip odalarına üye kaydedilemeyen yabancı hekimlerin, SGK’dan ilaç yazamayacağını, yapabilecekleri olası tıbbi hatalarda da sorumluluğu kimin alacağının belirsiz olduğunu savunduTürkiye’deki özel hastanelerde çalışmak isteyen yabancı doktor başvurusu düşük kaldı. Yabancı doktora izin veren yasadan sonra toplam 122 sağlık personeli özel hastanelerde çalışma başvurusunda bulundu. 113  doktor, 7 hemşire, 1 fizyoterapist, 1 anestezi teknisyeni başvuruda bulunurken, yabancı sağlık çalışanları en çok İstanbul’u tercih etti. Şu ana kadarki başvurularda daha çok komşu ülkelerden ilgi olduğu öğrenildi. Önümüzdeki süreçte Sağlık Bakanlığı bu başvuruların tümünü karara bağlayacak.

Diploma denkliği sorunu
TTB Başkanı Dr. Ahmet Özdemir Aktan, TTB mevzuatındaki “Türk” ibaresi yüzünden yabancı hekimleri tabip odalarına üye kaydedemediklerini söyledi. Aktan, bu konuda gereken mevzuat çalışması yapılmadığı için, yabancı hekimlerin yapabileceği tıbbi hatalarda kimin sorumluluk alacağı konusunun da belirsiz olduğunu kaydetti. Aktan, mevzuattaki boşluk nedeniyle yabancı hekimlerin SGK’dan reçete de yazamayacağını söyledi. Uzmanlık eğitimini Türkiye’den alanların Türkçelerinin iyi olduğunu belirten Aktan, dış ülkelerde tahsil yapıp gelenlerin diploma denkliklerinin ise belirsiz olduğunu ifade etti. Aktan, Sağlık Bakanlığı’nın, diploma denklikleri ile ilgili kendilerine bilgi vermediğini söyledi.Yıllardır gündemde
İlk kez 2007 yılında gündeme gelen yabancı doktor yasasını 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer veto etmişti. Sezer veto gerekçesinde “Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı doktorların henüz istihdam sorunu çözülmemişken yabancı uyruklu doktorların Türkiye’de çalışmasını olanaklı kılmanın yerinde olmayacağı değerlendirilmektedir” ifadelerine  yer vermişti. Yabancı doktorda ısrar eden hükümet, 2 Kasım 2011’de yayımladığı kanun hükmünde kararname (KHK) ile bir kez daha bu yönde bir düzenleme yaptı. Kamuda yabancı doktor çalıştırılmasının 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na takıldığı anlaşılınca, devlet hastanelerinde yabancı doktor istihdam edilmesi yine rafa kalktı. Hükümet, özel hastanelerde ise yabancı doktor ve hemşireye izin verdi. Özel hastanelerde yabancı doktora büyük ilgi gösterileceğini hesaplayan hükümet, “Türkiye’deki okullardan mezun 2-3 bin yabancı doktor çalışmaya başlayacak” açıklaması yapmıştı. Bu açıklamaya karşın, ilkbahar sonunda yönetmeliği yayımlanan yabancı doktor uygulamasına başvuru 200’ü bile bulmadı.
 

MİLLİYET
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.