Hastanelerden "özel" Soygun...

HASTANELERDEN "ÖZEL" SOYGUN

Hastanelerden
27 Eylül 2012 Perşembe 09:49

Özel hastaneler vatandaşı soymaya devam ediyor. Hastaneler, Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği muayene ücretlerinin iki-üç katı fazla ücret alıyor.

-Ücret alınmaması gereken acil hastalardan dahi ilaç ve tahlil adı altında yüksek paralar alan özel hastanelere, fazla para ödeyenlerin vakit kaybetmeden SGK’ya başvurması gerekiyor.

-Özel hastanelerin girişlerine bir tabela asarak hangi muayeneden ne kadar fark ücreti aldıklarını bildirmeleri zorunlu. Muayene fark ücretleri arasında en fazla ücret kardiyoloji bölümünde alınıyor.

Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir:

Şikayet ettim, 30 bin lira ceza kestiler

“Özel bir hastanede benden muayene için 35 lira yerine 70 lira fark ücreti aldılar. Elimdeki faturalarla SGK’ya müracaat ettim. Benden aldıkları 70 lira için o hastaneye 30 bin lira ceza kesildi."

Sağlık Bakanlığı’nın sağlık hizmetlerinde vatandaşı önceleyen iyileştirmelerine karşın özel hastaneler vatandaşları kendi kafalarına göre soymaya devam ediyor. Acil ya da gelir durumu iyi olmayan hastaların ücretsiz veya düşük farkla tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, ancak özel hastanelerin muayene fark ücreti olarak vatandaştan yüklü miktarda para talep ettiğine dikkat çekiyor.Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği fark ücretlerini dikkate almayan hastaneler haksız kazanç sağlıyor.

A sınıfı bir özel hastaneye ayakta tedavi için ödenebilecek en fazla muayene ücreti 42.60 lira olmasına rağmen, durumdan haberdar olmayan vatandaşlar hastanenin belirlediği yüksek muayene ücretini ödüyor. Birçok hastane de hileli fatura düzenleyerek vatandaşı kandırıyor. Faturaya eklenen 'diğer hastane hizmetleri' bölümüne alınması gereken fark ücretiyle, kendi muayene ücretleri arasında kalan farkı yansıtan hastaneler, kendi muayene ücretlerini hastalara ödetmiş oluyor.

Fatma Aslan isimli vatandaş özel bir üniversite hastanesinde muayene için 130 lira ödediğini söylüyor. Kenan Çelik isimli bir başka vatandaş ise göz muayenesi için 90 lira fark ücreti ödediğini anlatıyor. Bu duruma dikkat çeken Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir ise vatandaşları uyardı: "Hastalar fazla para ödemişlerse ellerindeki belgelerle Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) müracaat etmeli."

Hastanelere Ceza Kesiliyor

İstanbul’daki özel hastaneleri arayarak fark ücreti araştırması yaptıklarını söyleyen Demir, çıkan sonuca göre hastanelerin yüzde 76’sının almaları gereken ücretten iki, üç kat daha fazla ücret aldıklarını açıkladı.

Muayene için gittiği özel bir hastanede muayene için 35 liralık fark ücreti yerine 70 lira ödediği anlatan Demir, "Fiyatın iki katı fazla olduğunu belirterek itiraz ettim. Bana ‘bütün hastaneler böyle alıyor, git istediğin yere şikayet et’ dediler. Bunun üzerine elimdeki faturalarla SGK’ya müracaat ettim. Benden aldıkları 70 lira için o hastaneye 30 bin lira ceza kesildi" dedi.

Devlet Göz Yumuyor

Muayene fark ücretleri arasında en fazla ücretin kardiyoloji bölümünde alındığı kaydeden Demir, bu fiyatın da 42.60 lira olduğunu söyledi. Özel hastanelerin girişlerine bir tabela asarak hangi muayeneden ne kadar fark ücreti aldıklarını bildirme zorunluluğu olduğunu belirten Demir, "Ancak hiçbir özel hastanede bununla ilgili tabela yok. Özel hastaneler hastaların bilgisizliğini kullanarak kendilerine ekonomik rant elde ediyorlar. Devlet de bunu biliyor ama göz yumuyor" diye konuştu. Demir, hastaların fazla para ödediklerinin belirlenmesi halinde hastaneye ceza kesildiği aktardı.

Üç Katı Fazla Ödeniyor

Ankara’daki özel bir üniversite hastanesinin Kadın Hastalıkları bölümünde muayene olan Fatma Aslan, hastanenin kendisinden katılım payı ve diğer hastane hizmetleri adı altında ilk gidişinde 75 lira, ikincisinde de 130 lira muayene ücreti alındığını söyledi. Hastanenin bu bölümden alabileceği en yüksek muayene ücreti 39.90 lira ancak hastane tarafından çok daha fazla para tahsil edilmiş.

Aslan, hastaneden ayrıntılı fatura düzenlenmesini talep etmesine rağmen, faturanın kendisine çok daha sonra verildiğini söylüyor. Katılım payı ve diğer hizmetler adı altında tahsil edilen fazla paranın iadesi ile ilgili hastane müdürüne başvurduğunu belirten Aslan'a verilen cevap ise şöyle olmuş: “Diğer hastane hizmetleri bedeli hastane yönetim kurulu tarafından alınan karar gereği hastalardan tahsil ediliyor ve iadesi mümkün değil.”

Özel bir göz hastanesine muayene olmak için giden Kenan Çelik ise 90 lira fark ücreti ödediğini ifade etti. Muayeneden sonra fazla para ödediğini düşünen Çelik, araştırma yapıyor ve göz muayenesinden en fazla 32.70 lira alınabileceğini öğreniyor. Çelik, bunun üzerine elindeki faturalarla birlikte bakanlığa şikayette bulunmuş ve sonucunu bekliyor.

Milat 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.