Hastanelerde Tasarruf Dönemi Başlıyor...

Hastanelerde tasarruf dönemi başlıyor

Hastanelerde Tasarruf Dönemi Başlıyor...
19 Ocak 2013 Cumartesi 13:16

Sağlık Bakanlığı küresel ısınma, doğalgaz gibi ithalata dayalı enerji kaynaklarında dışa bağımlılığın oluşturduğu sıkıntılar ve enerji maliyetlerindeki artış nedeniyle hastanelerde tasarruf dönemini başlatıyor.

    
81 ildeki 87 kamu hastanesine Sağlık Tesislerinde Enerji Verimliliği başlıklı bir genelge gönderildi. Hastanelerde daha az enerji tüketimi için açık renk mobilya ve duvar tercih edilecek. Bilgisayar, yazıcı, fotokopi gibi elektrik enerjisi ile kullanan cihazlar kullanılmadıkları zamanlarda kapatılacak. Kişiye özel elektrikli ısıtma cihazı kullanılmayacak.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu (TKHK), kamu kaynaklarının etkili ve verimli kullanılması, enerji maliyetlerinin bütçe kaynaklan üzerindeki yükünün hafifletilmesi, etkin bir enerji yönetimi ve çevrenin korunması hedefi ile 'Sağlıkta Enerji Verimliliği (SEVER Projesi) başlattı.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Uzm. Dr. Hasan Çağıl imzasıyla 81 ildeki 87 Kamu Hastanesi Genel Sekreterliği'ne proje ile ilgili sağlık tesislerinde enerji verimliliği başlıklı bir genelge gönderildi. Proje kapsamında yapılan tespitler ve uygulamada ortaya çıkan tereddütler dikkate alınarak genelge ile sağlık tesislerinin enerji kaynaklarını daha etkin yönetimi için elektrik, ısıtma-soğutma ve doğalgaz alımlarında alacağı tedbirler sıralandı.

DAHA AZ ENERJİ TÜKETİMİ İÇİN AÇIK RENK MOBİLYA VE DUVAR TERCİH EDİLECEK

Sağlık tesislerinin aydınlatılmasında mevcut akkor flamanlı lambalar yerine kompakt floresan lambalar, manyetik balastlı düşük verimli lambalar yerine de elektronik balastlı yüksek verimli floresanlar kullanılacak.

Kısa süreli kullanılan bölümlerin aydınlatılmasında özellikle merdiven boşluklarında ve çalışma ortamlarında bulunan tuvalet, lavabo, koridor gibi mekânlarda gereksiz kullanımların önüne geçilmesi için hareket, ısı veya ışığa duyarlı sensörlü kontrol sistemleri kullanılacak.

Daha az elektrik tüketimiyle istenen aydınlık seviyelerine ulaşmayı sağlayacağı için, açık renk mobilya ve duvar renkleri tercih edilecek. Bilgisayar, yazıcı, fotokopi vb elektrik enerjisi kullanan cihaz ve donanım kullanılmadıkları zamanlarda kapalı tutulacak.

Zorunlu haller dışında elektrik ile ısınma ve sıcak su temini yapılmayacak. Kişiye özel elektrikli ısıtma cihazı kullanılmayacak.

CAMLARDA ÇİFT CAM SİSTEMİ TERCİH EDİLECEK

Isıtmada il mahalli çevre kurullarında iç ortam sıcaklığı ile ilgili alınan kararda belirtilen iç ortam sıcaklığı değerlerine riayet edilmesi, bu yönde alınmış bir kararın bulunmaması halinde iç ortam sıcaklık değeri 22 dercenin aşılmaması için radyatörlerde sıcaklık ayarlı termostatik vana kullanılacak.

Yeni alımlarda etiket sınıfı en az 'A' olan cihazlar (klima, buzdolabı vb) seçilecek. Radyatör arkalarına alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirilecek.

Camlamada düşük yayınımlı ısı kontrol kaplamalı çift cam sistemleri tercih edilecek. Isı merkezinde yer alan kazanların periyodik bakımları yapılarak söz konusu bakımlar kayıt altına alınacak.

Enerji harcamaları kontrol altına alınarak, düzenli olarak izlenecek. Alınabilecek önlemler belirlenerek yapılacak çalışmaların etkinliğini sağlanacak.


YENİ ŞAFAK 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.