Hastanelerde Sorumlu Hemşire Sorunu..

Hastanelerde Sorumlu Hemşire Sorunu..

Hastanelerde Sorumlu Hemşire Sorunu..
16 Temmuz 2013 Salı 22:02

8 Mart 2010 gün ve 27515 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Hemşirelik Yönetmeliğinin pek çok hükmünün yanı sıra neredeyse hiç işletilmeyen ve bu nedenle büyük huzursuzluklara neden olan Madde 10 ‘u hakkında bir meslektaşımızın 2010 yılında açtığı dava, meslektaşımız lehine sonuçlanmıştır.

Ne yazık ki, ülkemizde somut kanun ve yönetmelik hükümleri yok sayılabilmekte, keyfi uygulamalar normalleşmiş hale gelebilmektedir. Bu nedenle, mağduriyetler konusunda hukuk mücadelesi vermek, uzun soluklu, sabır, soğukkanlılık gerektiren bir yola girmek demektir.

Hukuk savaşımını kazanan meslektaşımızı bu nedenle kutlar, bu mücadeleyi verme yolunda olanlarla birlikte olduğumuzu ve olacağımızı bu nedenle tekrar açıklamak isteriz.

Hemşirelik Hizmetlerinin Yönetimi ve Organizasyonu
MADDE 10 – (1) Sorumlu hemşire yatan hasta üniteleri/klinikleri, yoğun bakım üniteleri, ayaktan tanı ve tedavi birimleri, acil, evde bakım gibi alanlarda hemşirelik hizmetlerinin yerine getirilmesinde başhemşireye karşı sorumlu olup, öncelikle ilgili alanda uzman hemşireler, yoksa üç yıl deneyimli ve hemşirelikte lisans mezunları arasından başhemşire tarafından görevlendirilir. Ancak, kurum/kuruluşta, hemşirelikte lisans eğitimine sahip hemşire bulunmaması halinde diğer hemşirelerden de görevlendirme yapılabilir. Sorumlu hemşire görevlendirildiği alanda öncelikle gündüz mesai saatlerinde görev yapar.

Türk Hemşireler Derneği Genel Merkez
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.