Hastanelerde Nöbetçi Memurluk Nöbeti Tutturulamaz

Sağlık Eğitimcileri Derneği Avukatı Burak IŞIK yapmış olduğu basın açıklamasında; hastanelerde idarecilerin, sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı personelleri (Biyolog, sosyal çalışmacı, psikolog, diyetisyen, tıbbi teknolog, hemşire, ebe, sağlık memuru, sağlık teknikeri, sağlık teknisyenleri vb.) unvanlarda görev yapanlara isteklerinin dışında genel idari hizmetleri sınıfı personeli olan (memur, VHKİ,vb.) unvanlardaki personellerin tutmuş olduğu nöbetçi memurluk nöbetini tutturamayacağını ifade etti.

 Hastanelerde Nöbetçi Memurluk Nöbeti Tutturulamaz
14 Nisan 2014 Pazartesi 10:45

          Derneğimiz üyesi olan aynı zamanda Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı bir hastanede görev yapan üyemizle yapılan görüşmelerimizde hastane idaresi  tarafından isteklerinin dışında nöbetçi memurluk görevleri yaptığını, bu konuda derneğimizden gerekli desteğin verilmesini talep etmiştir. 

          Bu konuda Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine resmi olarak yazı yazılmıştır. İlgili yazımızda; Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinin 41.Maddesinde yataklı tedavi kurumlarında nöbet esasları  hakkında genel düzenlemeler yapıldığını,
            
          Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinin “41.madde genel olarak yataklı tedavi kurumlarında nöbet; normal çalışma saatleri dışında ve resmi tatil günlerinde dışarıdan gelecek hastalarla, kurum içindeki hastaların acil durumlarında tıbbi ve bununla ilgili idari ve teknik yardımları vaktinde sağlayabilmek, olması muhtemel idari ve teknik olay ve kazalara zamanında müdahale edebilmek amacını güder.
 
         48.maddede hemşire, ebe ve hemşire yardımcısı nöbetleri 49.maddede tıbbi teknisyenlerin nöbetleri 51.madde de genel idari hizmetleri sınıfında yer alan personellerin nöbetleri ayrı ayrı düzenlendiğini, nöbetçi memurluk nöbetinin 51/c maddesi gereğince yürütüldüğünü,
 
        “Madde 51/c  Genel idare hizmetleri sınıfındaki veznedar hariç diğer memurların nöbetleri hizmet gerekleri dikkate alınarak hastane müdürü tarafından düzenlenir.” 
 
        Söz konusu nöbetçi memurluk nöbeti genel idare hizmetleri sınıfı personelinin yapması gereken görevler arasında yer aldığını,Söz konusu nöbetçi memurluk görevi Genel İdare Hizmetleri Sınıfı personelinin yapması gereken görevler arasında yer aldığını,  tıbbi teknolog olarak görev yapan üyelerimiz  657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36. maddesinde; sağlık hizmetleri sınıfında yer aldığını, nöbetçi memurluk görevi  tıbbi teknologların sınıfına, unvanına, eğitimine ve yetiştiriliş amacına uygun bir görevlendirme olmamakla beraber aynı zamanda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Memurun Başka Sınıfta ve Derecesinin Altında Bir Görevde Çalıştırılamayacağı” başlığını taşıyan 45.maddesine de aykırılık teşkil ettiğini,  Zira, bu maddede:”Hiçbir memur sınıfının dışında ve sınıfının içindeki derecesinin altındaki bir görevde çalıştırılamaz.” Amir hükmü yer aldığını bahisle yapılan nöbetçi memurluk görevlendirmeleri açıkça  ilgili Kanuna ve ilgili Yönetmeliğe aykırılık teşkil ettiğini, Konunun incelenerek birliğinize bağlı hastanelerde tıbbi teknologlara nöbetçi memurluk görevi verilip verilmediği yönünde bilgi talebinde bulunduk. 
         Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği 25/02/2014 tarih ve 6970 sayılı cevabi yazısında Bilgi Edinme Kanunun 25.Maddesine atıfta bulunarak üyemize nöbetçi memurluk görevini yaptırıp yaptırmadığı yönünde bilgi vermekten imtina ederek başvurumuzu reddetmiştir. Derneğimizle bu konuda Bilgi Edinme Kuruluna gerekli başvuruda bulunulmuştur. Bu konuda sonuna kadar gerekli mücadele verilecektir.
 
         Konuyla ilgili olarak Türkiye Kamu Hastaneleri Kurum Başkanlığına gerekli bilgilendirme yapılmıştır. 20/03/2014 tarih ve 95796091-045/2014.5451.62062 sayılı cevabi yazısınd; tıbbi teknologların almış olduğu eğitim doğrultusunda hastane yöneticiliğince uygun görülen birimlerde görevlendirilebileceği“ belirtilmektedir. Bu durumda tıbbi teknologlara sağlık eğitimi lisans diplomasıyla ve  sağlık hizmetleri sınıfında görev yapması nedeniyle nöbetçi memurluk görevi yaptırılamayacağı  açıkça ortadadır.
 
Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı hastanelerde ve diğer herhangi bir hastanelerde sağlık hizmetleri sınıfında görev yapan hemşire, ebe, sağlık memuru, tıbbi teknolog, sosyal çalışmacı, psikolog gibi kadrolarda görev yapıp da branşının dışında genel idare hizmetleri sınıfı personelinin tutması gereken nöbetçi memurluk nöbetini isteğinin dışında tutan  tüm sağlık çalışanlarının derneğimize başvurması halinde gerekli hukuki destek sağlanacaktır.
 
         Üyelerimizin, sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri kadrosunda görev yapan tüm sağlık çalışanlarının bu konudaki ve diğer mağduriyetlerinde Sağlık Eğitimcileri Derneği olarak sorunun çözümü noktasında sonuna kadar yanında olacağız. Desteğimizi esirgemeyeceğiz.
         Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine basın huzurunda sormak istiyoruz; birliğinize bağlı hastanelerde sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfında görev yapan sağlık çalışanlarına isteklerinin dışında nöbetçi memurluk nöbeti  tutturuluyor mu? Tutturuluyor ise hangi yasal gerekçelere dayanılarak nöbetçi memurluk nöbeti tutturuluyor. Bu konuda basın açıklamasını bekliyoruz. Saygılarımızla;
                                                                                            Av.Burak IŞIK
                                                                               Sağlık Eğitimcileri Derneği Avukatı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.