Hastanede"samimiyet Hayat Getiriyor"

Türkiye'de en çok organ bağışının yapıldığı ilk 5 pastane arasında yer alan İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi Yoğun Bakım Servisi'nde çalışan Dr. Çiler Zincircioğlu, hastalarına anne şefkati ile yaklaşıyor

Hastanede
09 Eylül 2014 Salı 10:36

Geçtiğimiz yıl Türkiye'de en çok organ bağışının gerçekleştiği ilk 5 hastane arasında yer alan İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi Yoğun Bakım Servisi'nde çalışan Uzm. Dr. Çiler Zincircioğlu, hayatla ölüm arasında gidip gelen hastalara şifa dağıtıyor. Serviste yatan hasta ve yakınları ile aile gibi olduklarını anlatan Zincircioğlu, "Hastalarıma samimi, içten, annelik şefkatiyle yaklaşıyorum. Bu davranışımın tedavilerine olumlu katkıda bulunduğunu düşünüyorum. Ekip olarak ölüme karşı savaşıyoruz" diyor. İki çocuk annesi doktor, hastalara gösterdiği ilgi ve şefkatin organ bağışı oranlarını da artırdığını söylüyor. 

BİTKİSEL HAYAT
Ölümle hayat arasında mücadele eden hastaların yattığı Anestezi Yoğun Bakım Servisi'nde fedekarca çalışan Uzm.Dr. Çiler Zincircioğlu, ile beyin Ölümü, bitkisel hayat ve umutla bekleyen hastaları hayata bağlayan Organ Bağışı'nı konuştuk. Keyifli sohbetimizde birçok hasta yakınının 'beyin ölümü' ile 'bitkisel hayat' kavramlarını karıştırdığını anlatan Zinciroğlu, "Tıp camiasında da bu konuda yeterli bilinç oluşmadığını düşünüyorum. Beyin ölümü tıbben ve hukuken ölüm demektir. Bitkisel hayatta ise beyin fonksiyonlarının bazıları devam eder" diyor. 
-Beyin ölümü nedir? Bir hastaya beyin ölümü tanısını nasıl koyuyorsunuz? 
Beyin ölümü tüm beyin, beyincik hayati merkezlerinin yer aldığı beyin sapı bölgesenin fonksiyonlarının geri dönüşümsüz kaybolduğu ve mutlak ölümle sonuçlanan bir durumdur. Bu durumun bitiksel hayatla karıştırılmaması lazım. Yapılan testler sonucunda hastanın solunumu yoktur. Hasta cihazla yaşatılmaktadır. Hastalar cihazla da 3 gün 1 hafta sürebilmektedir. Bir süre sonra kalp atımı da durmaktatır. Beyin ölümü hem tıbbi olarak hem de yasal olarak ölüm olarak kabul edilmektedir. Bir hekim olarak temel amacımız hastaları yaşatmaktır. Hastalarımızı fiziksel ve ruhsal olarak iyi konuma getirmektir. Beyin ölümü bizim için çok üzücü bir durum. Beyin ölümü bizim başarısız olduğumuz bir alan da görülebilir. Ancak önlenemez durumlar olabiliyor. Trafik kazaları ve kurşunlanmadaki hastala
Hastanın solunumunun olmadığını ve tam bir haraketsizlik halini gördüğümüz, beyin ölümü için çeşitli test ve tetkikler yapıyoruz. Beyin sapı bölgesinde reflekslerin olmadığını da görüyoruz. Apne Testi ile hastanın solunumun olmadığını tespit ediyoruz. Beyin Anjiyosu (Anjiyo BT) testi ile de radyolojik açıdan beyinde dolaşım olmadığını görüyoruz. Ve bu testle de beyin ölümü tanısını koyuyoruz. Bu tanı için nöroloji ve beyin cerrahisi uzmanlarınını da onayını alınıyor. 
-"Beyin ölümü gerçekleşen hasta saatler sonra canlandı" şeklinde haberler okuyoruz. Bu yayınları nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Beyin ölümü tanısı tıbbi olarak konduktan sonra bu durum tam bir ölümdür. Bu konuda hasta yakınlarının şüphesi olmaması gerekiyor. Ne yazık ki medyada yer alan bazı haberler, meslektaşlarımızın yanlış yönlendirmesi nedeniyle 'beyin ölümü', 'bitkisel hayat' ile karşılaştırılabiliyor. Medyada, 'Beyin ölümü tanısı konan hasta saatler sonra canlandı' şeklinde haberler çıkıyor. Bu çok yanlış bir haber. Bu durumdaki bir hastaya zaten beyin ölümü tanısı konmamıştır, o hasta bitkisel hayattadır.

ORGAN BAĞIŞI
-Beyin ölümü haberini alan hasta yakınlarına, organ bağışıyla başka bedenlere hayat verebileceklerini anlatıyorsunuz. Bu süreci biraz anlatır mısınız? 
Hasta yakınlarına hastalarının beyin ölümlerinin gerçekleştiğini ve hastanın tıbbi ve yasal olarak ölü olarak kabül edildiğini anlatıyoruz. Ve "Hastanız cihaza bağlı, yaşatmaya devam ediyoruz' diyorum. Ancak hastalara o sırada organ bağışı konusunda bilgi vermiyorum. Hasta yakınları ilk şoku atlattıktan sonra, Organ Nakli Koordinatörü ile birlikte hasta yakınları ile organ bağışını anlatıyoruz. İsterlerse, organ bağışı yaptıkları takdirde bir umutla organ bekleyen hastalara hayat verebileceklerini söylüyoruz. 

"Doktor elinden geleni yaptı" demeleri önemli 
-Hastalara ve yakınlarına gösterdiğimiz ilgi, samimiyet, organ bağışının artışını sağlıyor mu? 
Bazı hastalarımızla duygusal bağ kuruyoruz. Onlara elimizden geleni yapacağız diyorum. Bir hekim olarak beyin ölümü tanısını verdiğiniz zaman başarısız olduğunuzu düşünüyorum. 
Fakat şunu da görüyorum. Hasta yakınlarıyla iyi iletişim kurduğum zaman organ bağışının arttığını görüyorum. Çünkü hasta yakınları sizin çaba ve samimiyetinize o kadar güveniyor ki, "Bu doktor hastam için elinden geleni yaptı" diyor. Bu duygu ve düşünce organ bağış oranını artırıyor. Hasta yakınlarına içtenliğinizi, samimiyetinize inandırırsanız, organ bağşı oranı da artacaktır. Ölüm haberini verdiğim zaman bana sarılıp ağlayan hasta yakınları oluyor. Başka hastalara organ bağışıyla hayat verilmesine vesile olmak coşku verici"

TEPECİK BİR MARKA
Tepecik Organ Nakli'nde marka hastane oldu. Türkiye'de ince bağırsak naklini Dr.Cezmi Karaca ve ekibi tarafından ilk defa bu hastane başarıyla gerçekleştirildi. Organ Nakli Koordinatörlüğü birimi de ülkenin en başarılı ekipleri arasında yer alıyor.YENİASIR
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.