Hastaneden E-randevu Almak, Hasta Ediyor!

Üniversite hastanelerinden, internet yoluyla randevu almak isteyenler kontenjanların 1-2 dakikada dolması ya da evlerinde bilgisayar olmaması nedeniyle çile çekiyor

Hastaneden E-randevu Almak, Hasta Ediyor!
05 Aralık 2011 Pazartesi 23:54

Üniversite hastanelerinden, internet yoluyla randevu almak isteyenler kontenjanların 1-2 dakikada dolması ya da evlerinde bilgisayar olmaması nedeniyle çile çekiyor 


ERKAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Dokuz Eylül ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri'nin polikliniklerinde e-randevu dönemi başladı. Sabahın çok erken saatlerinde vatandaşların poliklinikler önünde kuyruklar oluşturmasının önüne geçmek için başlatılan uygulamada vatandaşların tepkisini çeken unsurlar da ortaya çıktı. Akşam saatlerinde hizmete giren e-randevu sisteminde tüm randevu kontenjanlarının 1-2 dakika içerisinde dolması hastaları isyan ettirdi. Özellikle internet kullanması bilmeyen veya evlerinde internet olmayan vatandaşlar duruma tepki gösterdi.

"İNSANI UYGULAMA"
Bazı vatandaşlar, "İnternet kullanmasını bilmiyoruz. İnternetten randevu alabilmek için torunlarımızdan, çocuklarımızdan yardım istiyoruz. Randevu sisteminin değişmesini istiyoruz" şeklinde tepki gösteriyor. EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Sadık Akşit, aşırı talep nedeniyle internetten randevu kontenjanlarının bir iki dakika içerisinde dolduğunu belirterek, "Bir önceki sistemde hastalar sabah 4'te gelip kendi başlarına sıralar oluşturuyorlardı. Hastalar arasında sıra tartışması yaşanıyordu. Şu an ki sistemimiz daha insani bir uygulama" dedi. Ege Bölgesi'ndeki tüm hastalara bakma imkanlarının olmadığını anlatan Prof. Dr. Akşit, "Suistimalleri önlemek için internetten randevuyu kampus içerisindeki çalışanlarımıza kapattık. Günde 4 bin kişiye poliklinik hizmeti veriyoruz. Gelen yoğun talebi karşılamakta zorlanıyoruz. Çok ağır olmayan hastalar devlet hastanelerine gidip hizmet alsalar bu kadar sıkıntı yaşanmaz" diye konuştu.
DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Ataç Sönmez ise, "Hastanemizde 40 kusur poliklinikten 20'ye yakınında elektronik randevu hizmeti veriyoruz. Sistemde bazı aksaklıklar var. Düzeltmek için çalışmalarımız sürüyor. Örneğin 'endokrin' gibi bazı bölümlerde günlük randevu sayımız yetersiz. Günlük poliklinik sayısı değiştirime konusunda çalışmalarımız sürüyor" dedi. Sağlık Bakanlığı tarafından son yayınlanan kararname ile üniversite hastanelerinde çalışan ve muayenehanesi olan öğretim üyelerinin, hastanede hasta bakamadığı ve ameliyat yapamadığını anlatan Prof. Dr. Sönmez, "Bazı öğretim üyelerinin hasta bakamaması sorunu, polikliniklerdeki hizmete de yansıdı. Üniversite hastanelerini polikliniklerinde sıkıntıya yol açan bir diğer konu sevk sisteminin hala uygulanmaması. Ayrıca tıp eğitimi veren ve çözülemeyen vakaların tedavi edildiği üniversite hastaneleriyle, kamu hastanelerine aynı ücret ödeniyor. Bu sorun da giderilmeli" dedi.

Kamuda telefon seçeneği var
Sağlık Bakanlığı'na bağlı kamu hastanelerinde hastaların sabahın erken saatlerinde hastanelere gidip randevu sırasında beklemelerini önlemek amacıyla bugünden itibaren telefon ve internetten randevu sistemine geçiyor. Kamu hastanelerinde muayene olacak vatandaşlar bakanlığın 24 saat hizmet verecek '182' nolu telefonunu arayıp ya da sağlık müdürlüklerinin internet sitelerine girerek randevu alabilecekler. İzmir'deki hastanelerde ilk aşamada polikliniklerin yüzde 50'sini telefonla ve internetten randevuya açacak. İzmir'de bugün başlayacak sistem sayesinde hastaların salı günü için randevularını internet veya telefonla alabilecekleri bildirildi.

e-randevu veren bölümler
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ:
Dermatoloji, göğüs cerrahisi ve beyin cerrahisinde randevuların yarısı poliklinikten, yarısı ise internetten veriliyor. Endokrin, nöroloji, göz, dahiliye, kbb, diş, ramatoloji, kalp damar, gastroenteloji, kadın ve doğum hastalıkları, ortopedi bölümlerinde tüm randevular internet üzerinden veriliyor. Üroloji, çocuk cerrahisi, plastik, ağrı, hematoloji, onkoloji, çocuk psikiyatri, nefroloji bölümlerinde ise randevular poliklinikten alınıyor. DEÜ Hastanesi'nde günlük 3 bin 500 poliklinik hizmet veriyor. 

EGE ÜNİVERSİTESİ:
EÜ Hastanesi'nde günlük 4 bin hasta muayene ediliyor. Yılda ise İzmir ve Ege Bölgesi'nden gelen 900 bin hasta EÜ Hastanesi'nde poliklinik hizmeti alıyor. Göğüs hastalıkları, gastroenteroloji, ortopedi, beyin cerrahisi telefonla randevu veriyor. Dahiliye, kadın ve doğum hastalıkları, ağrı bölümlerinin randevuları tamamını internetten alınıyor. Nöroloji, kardiyoloji, çocuk hastalıkları, meme ve plastik cerrahi poliklinikleri randevularının yüzde 50'sini internetten, yüzde ellisini ise poliklinikten veriyor. KBB ve genel cerrahi bölümü, randevularının yüzde 30'unun internet, yüzde 70'ni ise poliklinikten veriyor. Psikiyatri bölümü randevuların yüzde 20'sini internet, yüzde 80'ni ise poliklinikten veriyor. Göz ve Fizik ve Tedavi bölümleri ise randevularının yüzde 80'ni internet üzerinden, yüzde 20'sini ise polikilinikten veriyor
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.