Hastanedeki Sorunlara Çözüm Biriminden Şifa...

Hastanedeki sorunlara çözüm biriminden şifa

Hastanedeki Sorunlara Çözüm Biriminden Şifa...
05 Eylül 2012 Çarşamba 09:31

Hastanın tedavi süresince yaşadığı psiko-sosyal ve sosyo-ekonomik sorunları çözmekle görevli birimler kuruluyor. Bu iş için il sağlık müdürlüklerinde çalışan koordinatör görevlendirilecek.

SAĞLIK hizmetlerinde kimsesizlere refakatçi ve manevi rehberlerin ardından yeni bir uygulamaya daha  geçiliyor. Hastaların tedavi sürecin-de karşılaştıkları psiko-sosyal ve sosyo-ekonomik sorunlara çözümü için sosyal hizmet birimleri kuruluyor. Bu iş için il sağlık müdürlüklerinde koordinatör görevlendirilecek. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Ahmet Çakır, il  sağlık müdürlüklerine gönderdiği genelgede, bakanlık hastanelerinde tedavi gören hastaların karşılaştıkları psiko-sosyal ve sosyo-ekonomik sorunlarının zamanında çözümlenmesi ve tıbbi tedavinin daha etkili olması amacıyla sosyal hizmet birimleri kurulması kararı alındığını belirtti. Ahmet Çakır, genelgede il sağlık müdürlükleri bünyesinde, tıbbi sosyal hizmet  uygulamalarının yürütülmesi, koordine edilmesi, denetlenmesi ve bununla ilgili kurum tarafından verilecek görevlerin  yerine getirilmesinden sorumlu olacak  tıbbi sosyal hizmet alanında deneyimli  bir koordinatör görevlendirilmesini istedi.      

Hasta ve yakınını bilgilendirecek

Genelgeye göre tıbbi sosyal koordinatör görevlerinden bazıları şunlar: Sosyal çalışmacı istihdamını sağlamak üzere il bazında planlama yaparak gerektiğinde ildeki sosyal çalışmacıların görev yeri değişikliğini yapacak, birden fazla sosyal çalışmacının bulunduğu hastanelerden bu personelin bulunmadığı yerlere görevlendirme yapacak, ihtiyaç hala giderilmezse personel talebinde bulunacak. Tedavi sürecinde sosyal hizmet müdahalesine ihtiyaç duyan hastaların sorunlarını çözmek amacıyla hastane sosyal hizmet birimi ve hastane idareleri ya da valilik, belediye, sosyal hizmet il müdürlükleri, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarıyla koordinasyonu sağlayacak. Tıbbi sosyal hizmet uygulamaları hakkında vatandaşları, hasta ve yakınlarını bilgilendirecek. Sosyal hizmet birimlerinin faaliyetlerine ilişkin denetimleri yapacak, rapor tutacak ve görevlerin yeri-ne getirilmesine katkıda bulunacak. 
 

STAR
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.