Hastanede Doktor Krizi...

Hastanede Doktor Krizi...
04 Ağustos 2015 Salı 20:41

Türkiyenin en büyük çocuk hastanesi Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gece beyin cerrahisi, ortopedi ve radyoloji uzmanlarının bulunmaması minik hastaları ve ailelerini mağdur ediyor. Hastane Başhekimi Doç.Dr. Hurşit Apa, hastanelerinin yüksekten düşme gibi travma vakalarına kapalı olduğunu   belirterek, “Bunu bilmeyen aileler çocuklarını hastanemize getirebiliyor” dedi.
MİNİK HASTALAR MAGDUR OLUYOR
Hastaneye gece getirilen travma, yüksekten düşme vakaları,  gece nöbetçi kalan beyin cerrahisi uzmanı, ortopedi, radyoloji uzmanı bulunmaması nedeniyle başka hastanelere yönlendiriliyor.  Yaşam savaş ı veren bir çok bebek ve çocuk hasta ile ailesi bu sorun nedeniyle mağdur oluyor.
VAKİT KAYBI
Beyin cerrahisi ve radyoloji uzmanı yetersizligi nedeniyle gece nöbeti konamadıgı belirtilirken, yüksekten düşme ve travma şikayetiyle gelen çocuk hastalarının büyük bölümü,  İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesine yönlendiriliyor. Hasta ve yakınları eziyet çekerken, tedavide vakit kaybı yaşanıyor.
Travma Vakalarını Kabul Etmiyoruz
Hastane Başhekimi Doç.Dr. Hurşit Apa, yaptığı açıklamada hastanelerinin beyin cerrahisi, ortopedi gibi bölümlerin gece nöbetçi kalmaması nedeniyle yüksekten düşme gibi travma vakalarını kabul etmediğini söyledi. Dr. Apa, 112 acil servis ambulanslarında çalışan sağlık görevlilerinin bu konuda bilgisi olduğunu belirtti. Travma hastasının kabul edilmediğini bilmeyen ailelerin çocuklarını hastanelerine getirebildiklerini ifade eden Dr. Apa, bu durumda gelen çocukları başka bir hastaneye sevk ettiklerini söyledi.
“Beyin Cerrahları Vaka Olmadığı İçin Kaçıyor”
Hastanelerinde radyoloji uzmanlarının akşam saat 22″ye kadar çalıştıklarını belirten Dr. Apa, beyin cerrahisi, ortopedi uzmanlarının ise icap nöbeti (acil bir durumda bulunduğu yerden hastaneye çağırılarak tutulan nöbet tuttuklarını kaydetti.  Hastanelerine gelen beyin cerrahisi uzmanlarının vaka gelmediği için hastanelerinde durmadığını vurgulayan Dr. Apa, “Beyin cerrahı gelse bile vaka olmadıgı için gidiyor. Beyin cerrahı ameliyat yaparak kendini geliştirmek istiyor” diye konuştu.
“Ortopedi Doktorlarından Biri Raporlu Nöbet Tutulamıyor”
Ortopedi uzman sayılarının ise 4 olduğunu ancak bir doktorun kronik hastalığı nedeniyle nöbet tutamaz raporu aldığını belirten Dr. Apa, “Doktor sayısı dört ve üzeri olmadan o branşta nöbet tutulmuyor” diye konuştu.
“Tanı Koyamıyoruz”
Hastanenin Acil Servisinde görevli bir yetkili yaşanan sorun nedeniyle tedavilerde aksama yaşandığını belirterek, “Radyoloji uzmanı gece nöbete kalmadıgı için ultrason çekilemiyor. Ve küçük hastalara tanı konamıyor. Yüksekten düşme vakası yaz ayları nedeniyle çok geliyor. Ancak bir çok hastayı beyin cerrahı ve radyoloji uzmanı olmadıgı için başka bir merkeze sevk etmek zorunda kalıyoruz” diye konuştu.

 

Erkan Doğan

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.