Hastane Yöneticileri Ve Uzmanlarda Görevden Alınmalı Mı?

Sayın Sağlık Bakanımız Umarız sağlık çalışanlarının sesini duyar. Sağlık çalışanlarında oluşan algılarda şuan görevde bulunan tüm Kamu hastaneleri Birliği Genel sekreterleri,daire başkanları, uzman, büro memurları, hastane yöneticileri, başhekimler, idari mali hizmet müdürleri, hasta bakım hizmetleri müdürlerinin Kariyer ve Liyakat ilkesinin temelinde objektif kurallar çerçevesinde işin ehline verilmediğini, atanan kişilerin siyasetin ve sendikaların özellikle illerde sendika yönetici ve temsilcilerinin atandığı ya da sendikaların referansını alarak belirli sendika üyelerinin bu makamlara getirildiği yönünde algı oluşmuştur. Özellikle idareci ve uzman atamalarında sendika hükümdarlığı yaşandığı, getirilen kişiler kariyer ve liyakat kriteri gözetilmeden bu makamlara getirildiğinden personeller tarafından itibar görmemektedir. Bu durum çalışma barışını bozarak hizmette kaliteyi düşürdüğünü düşünüyoruz.

Hastane Yöneticileri Ve Uzmanlarda Görevden Alınmalı Mı?
30 Nisan 2014 Çarşamba 11:16

 Basında çıkan haberlere göre net bir bilgi olmamasına rağmen Türkiye Kamu Hastaneleri Kurum Başkanı Prof.Dr.Ali İhsan DOKUCU ve bir kaç bürokratın görevden alındığı haberleri sağlıkta geniş yankı uyandırmıştır.


Haber doğru ise Sağlık Bakanımız Sayın Mehmet MÜEZZİNOĞLU sayın kurum başkanını ve bir kaç bürokratı başarısızlığından dolayı görevden almış ise eksik bir uygulama yapmıştır. Başarısızlık tüm ekibin başarısızlığıdır. Sağlık hizmeti ekip işidir. Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkanlığı bürokratları ile tüm kamu hastane birliği genel sekreterleri, daire başkanları, uzman, büro memurları, hastane yöneticileri, başhekimler, idari mali hizmet müdürleri, hasta bakım hizmetleri müdürlerinin hepsinin görevinden el çektirilmesi gerektiği düşünülmektedir. Şöyle ki;


Türkiye Kamu Hastaneleri Eski Kurum Başkanı Sayın Hasan ÇAĞIL döneminde bakanlık ve tüm taşra bürokratları ile sözleşme imzalanırken tecrübe, sınav vb. belirli kriterler getirilmeden sağlık çalışanları küstürülerek genel sekreter, daire başkanları, uzmanlar, hastane yöneticileri, başhekimler, idari mali hizmet müdürleri, hasta bakım hizmetleri müdürleri sözleşme imzalanmıştır.


Hastaneler Birliklerinde belirleyici herhangi bir objektif kriter (yazılı veya sözlü sınav) olmadan genel sekreterlerin uygun görüşleriyle idari ve mali işler başkanları, müdürler ve müdür yardımcıları, uzmanlara sözleşme yapılarak yüksek ücretler ödenmektedir. Hastane yöneticileri ve uzman görevlendirilmelerinde sınav olmadığına göre hangi ölçütlere göre görevlendirilmelerin yapıldığı kamuoyunda merak konusu olmuştur. Kafalarda soru işareti uyandırmaya devam etmektedir. Sayın Bakanımızın buradaki haksızlıklara yönelik somut adımlar atması beklenmektedir. Ülke genelinde bir çok uzman ve yönetici kadroları tahsis edilerek, bu kadrolara yüksek ücret ödenmesi iş gücü ve kaynak israf olarak değerlendirildiğini düşünmekteyiz.


657 sayılı DMK'nın, “Temel İlkeler” başlıklı bölümünde yer alan, 3. maddesinin (B) fıkrasında “Kariyer”, C fıkrasında ise “Liyakat” ilkeleri yer almaktadır.

Kariyer ilkesi; “Devlet memurlarına, yaptıkları hizmetler için lüzumlu bilgilere ve yetişme şartlarına uygun şekilde, sınıfları içinde en yüksek derecelere kadar ilerleme imkânını sağlamaktır.”

Liyakat: “Devlet kamu hizmetleri görevlerine girmeyi, sınıflar içinde ilerleme ve yükselmeyi, görevin sona erdirilmesini liyakat sistemine dayandırmak ve bu sistemin eşit imkânlarla uygulanmasında Devlet memurlarını güvenliğe sahip kılmaktır.” şeklinde tanımlanmıştır.

Kariyer ve Liyakat ilkesinin temelinde objektif kurallar çerçevesinde işin ehline verilmesi ve hak etme kavramı yatmakta olup, işin ehline verilmesi ve hak etme durumunun mutlak anlamda sağlanabilmesi ancak kriterleri objektif olarak belirlenmiş ölçme ve değerlendirme tekniklerinin kullanılması, kamu yararı ve eşitlik ilkesine uyulması ile mümkün olabilecektir.

Sağlık hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesinin en önemli güvencesinin de hizmetin yetişmiş, ehil kamu görevlilerince yerine getirilmesi ile olur.

657 sayılı DMK'da, kariyer ve liyakat ilkeleri bu şekilde tanımlanırken, 663 Sayılı KHK'nin çıkmasından bu yana, uygulamada bu ilkelere uygun hareket edildiğini söylemek mümkün müdür? Yapılan görevlendirmelerin hukuka ve vicdanlara uygun olup olmadığı hep tartışma konusu olduğu düşünüldüğünde, sağlık çalışanları huzursuz ve ayrımcılık yapıldığını düşünmektedir. Çalışma barışı her geçen gün daha da bozulmaktadır. Haliyle Türkiye Kamu hastaneleri Birliği bir bütün olarak ehil olmayan idareci ve uzman yapısıyla başarısız olmaya devam edeceği düşünülmektedir. Türkiye kamu Hastaneleri Kurum Başkanı ne kadar başarılı olursa olsun bu ekiple gerekli başarının yakalanmayacağı düşünülmektedir.

Sağlık Bakanlığı; yöneticiler ile uzmanların ÖSYM tarafından bilgi ve tecrübelerini ölçen objektif bir sınav yapılmalıdır. Puan üstünlüğüne göre objektif ve şeffaf kriterlerde görevlendirme yapılması kafalardaki soru işaretini gidereceği gibi Sağlık Bakanlığına karşı güveni artıracaktır.

İdareci, yönetici ve uzman görevlendirmelerinde, sağlık alanında en az 4 yıllık lisans mezuniyeti ile beraber sağlık alanında en az 5 yıllık hizmeti olan, Sağlık idaresi yüksekokulu, sağlık kurumları yöneticiliği, sağlık kurumları işletmeciliği mezunu veya temel eğitimi idare ve işletmecilik olan yüksekokul ve fakültelerden mezun olup hastane işletmeciliği konusunda yüksek lisans veya doktora yapmış olanlar tercih edilmek kaydıyla denilerek şartlar belirginleştirilebilir.

Sağlık Bakanlığı, hastaneler birliklerinde yönetici ve uzman statüsünde yaptığı sözleşmelerde liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlamasını esas alarak görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin usul ve esasları objektif kriterlerde ivedilikle düzenlemelidir.

Sayın Bakanımız Mehmet MÜEZZİNOĞLU; Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu hastaneleri Kurum Başkanlığında ivedilikle yeni yapılanmaya gitmelidir. Acilen Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkanlığı bürokratları ile tüm kamu hastane birliği genel sekreterleri, daire başkanları, uzman, büro memurları, hastane yöneticileri, başhekimler, idari mali hizmet müdürleri, hasta bakım hizmetleri müdürlerinin hepsinin görevinden el çektirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Objektif kriterlerde tüm personelin güvenini oluşturacak şekilde yapılanmaya gidilerek gerekli başarının yakalanacağı düşünülmektedir. Sadece kurum başkanı ve bir kaç bürokratın görevden alınması soruna çözüm getirmeyecektir. Saygılarımızla

                                                                                                                                              Personel Saglik Net 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.