Hastane Yemekhanesinde Sağlıkçılara At Eti Yedirmişler

Hastane yemekhanesinde sağlıkçılara at eti yedirmişler

Hastane Yemekhanesinde Sağlıkçılara At Eti Yedirmişler
07 Haziran 2016 Salı 16:18

Sosyal Ağ Facebook da bizi Takip Etmek için TIKLAYINIZ 

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ)'ne bağlı tüm yemekhanelerinde öğrencilere, personele ve kreş çocuklarına içerisinde at eti bulunan döner yedirilmesinin ortaya çıkması üzerine hastane önünde açıklama yapan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi ve Eğitim-Sen 3 nolu üniversiteler şubesi, hükümetin hızla uygulamaya devam ettiği sağlıkta dönüşümün son halkasında insanlara at eti yedirildiğini söylediler.

Temel yaşam hakkı olan sağlıklı beslenme hakkının nasılda ayaklar altına alındığı gerçeğini artık çıplak bir şekilde gözler önüne serildiğini söyleyen SES İzmir Şube Başkanı Veli Atanur, sağlıklı beslenmenin denetimsiz gıda üretimine feda edilemeyeceğini belirtti.

Açıklamaya katılan SES Genel Başkanı Çetin Erdolu da sağlık hizmetinin taşerona devredilmesinin sonucu olarak insanlara at eti hatta ne olduğu belli olmayan etler yedirilmeye başlandığını, hükümetin sağlık hizmetlerini ve üniversite hastanelerini de tamamen özel sektöre devretmenin yollarını aradığını ifade etti. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde yaşanan bu olayın bir bakış açısının göstergesi olduğunu da belirten Erdolu, SES olarak yapılmak istenenlere göz yummayacaklarını toplumun sağlığı ile oynatmayacaklarını ifade etti. Erdolu, DEÜ rektörüne çağrıda bulunarak SES ile toplu sözleşme masasına oturmasını söyledi.

Yaklaşık sekiz ay önce rektörlüğün şüphe üzerine yaptırdığı tahliller sonucu üniversiteye bağlı yemekhanelerin tamamına verilen etlerin at ve kanatlı hayvan eti olduğu sonucuna vardı. Firma değişikliğine giden ve firma hakkında dava açan DEÜ rektörlüğünün konuyu sekiz ay saklayıp, rektörlük seçimlerine bir yıl kala bu konuyu gündeme getirdiğini söyleyen SES şube başkanı Atanur, insan sağlığının tehlikeye atılmasına müsade etmeyeceklerini belirtti. 

Hastane önünde Eğitim-Sen 3 Nolu Şube sekreteri Haşim Karaman ile açıklama yapan Atanur, "İnsan sağlığını tehdit eden bu duruma yetkili kurumlarca gıda ürünlerinin denetlenmemesi ve sağlıklı beslenme hakkının hizmet alımı adı altında taşeron firmalara ihale edilmesi neden olmuştur." dedi

Atanur sözlerini şöyle noktaladı: "Gıda ürünlerinin her türlü denetiminin Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’na devredilmesi, Sağlık Bakanlığı’nın siyasal gerekçelerle bu alandan tamamen elini çekmesi AKP eli ile gerçekleştirilmiştir. Şimdilerde adı Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı olarak anılan kurum adeta kendisine yapılan numune başvurularını değerlendiren, yetersiz personel gerekçesi ile saha denetimini tamamen boş bırakan işlevsiz bir kurum haline gelmiştir. Bilindiği üzere geçmişte koruyucu sağlık hizmeti olan gıda denetimi sahada çevre sağlık teknisyenleri eliyle birinci basamak sağlık kuruluşu olan sağlık ocaklarının Tarım İl Müdürlükleri ile uyumlu çalışması sonucu yürütülmekte idi. Sağlıkta yıkım programının parçası olarak sağlık ocaklarının Sağlık Bakanlığınca tasfiyesi sonucu bu işbirliği ortadan kalkmış ve ne yazık ki sağlıklı beslenme hakkı da tehlikeye düşmüştür. Köklü bir üniversitemiz olan Dokuz Eylül Üniversitesinde yaşanan at eti skandalından sonra sokaklarda iki liraya yediğimiz yarım ekmek arası dönerlerin etinin ne eti olduğunu bu sorumsuz uygulamalar nedeni ile düşünmeye bile gerek kalmamıştır.Sağlıklı yaşamının en temel parametresi beslenme hizmet alımı yolu ile taşeron şirketlere feda edilemez! Sağlıklı beslenmemizin aracısı olan gıda üretim ve denetimi kamusal güvence altına alınmalı, bu alandaki hizmet alımları hiçbir ön koşul sunulmadan durdurulmalıdır." 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.