Hastane Seçme Dönemi Kapandı

Tüm Sağlık -Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Sağlık Bakanlığının son yıllarda uygulamaya koyduğu her programın başarısızlıkla sonuçlandığını ve fiyaskoyla bittiğini belirtti.

Hastane Seçme Dönemi Kapandı
04 Ağustos 2012 Cumartesi 12:55

Sağlıkta değişim projesinin de bir değişim zorlama projesi olduğunu belirten Erözgün, İşte bu çerçevede, Ülkemiz sağlık siteminde kritik bir değişim zorlaması başlatılmış, uluslar arası ekonomik ve siyasi ilişkiler de günümüzün emperyal ilişkileri çerçevesinde başlatılan yeniden yapılandırılma ve dünya çapında devasa bir sömürü düzeni kurulmaya çalışılmaktadır dedi.
 
Cambaza Bak
 
Cambaza baktırılıp soyuluyoruz diyen Erözgün,1980’lerden bu yana, esas olarak uluslar arası mali sermayenin etrafında özel sermaye birikim sürecinin ana eksenleri, yoksullaştırma ve mülksüzleştirme politikalarının sonucunda Ülkemizde Sağlık siteminde Sağlıkta Dönüşüm Projesi adı altında yapılan değişiklikler kurtarıcı olmaktan çıkmışlar çile ve paran yoksa hizmette yok anlamına dönüşmüş uluslararası sermayelerinin yeni sömürü aracı haline geldiğini vatandaşın cambaza baktırılarak soyulduğunu iddia etti.
 
Kuyruk Dönemi Başlıyor
 
Sağlık Sisteminde her gün yeni sürprizlerle karşılaştıklarını belirten Erözgün,SUT’ ta yapılan yeni değişikliklerle hastanelerde kuyruk devri yeniden başlayacak dar ve sabit gelirlilerin özellikle emeklilerin hastanelerde uzun kuyruklar oluşturmaları kaçınılamaz hale gelecek dedi.
 
Hastane Seçme Özgürlüğü Bitti
 
Erözgün, Emeklilerin önemli bir bölümünün Özel hastanelere giderek muayene ve tedavi olduklarını biliyoruz. Sutta yapılan önemli bir değişiklik Özel hastanelere sevk olmadan gidilmesinin engellenmesidir. Emekliler ve vatandaşlar istedikleri hastaneyi seçerek muayene ve tedavilerini olmakta iken bu kez yeniden sevk zorunluluğu başlatılmıştır. Artık kimse kafasına göre istediği hastaneye gidemeyecek aile hekimliği ve devlet hastanelerine müracaat edecekler oralardan sevk yaptırabilirlerse ancak o zaman özel hastanelere gidebileceklerdir. Bu da Devlet Hastanelerinde ve Üniversite hastanelerinde yeniden bir kuyruk döneminin başlamasını sağlayacaktır dedi.
 
SGK Havuzlarında Toplanan Paralar Çok Uluslu Sermayeye Akıyor
 
Katkı payları ile havuzlarda toplanan paraların çok büyük bir yekûn oluşturduğunu belirten Erözgün, Bu paralar sağlık sistemi içerisinde ve vatandaşın hizmetinde kullanılsa ortaya konulan hizmet çok daha iyi olması gerekirdi. SGK havuzlarında toplanan paralar çok uluslu sermayeye aktığı için hizmete yansımıyor. Katkı payları artık bir Sağlık vergisi yâda hastalık vergisi haline dönüşmüştür dar ve sabit gelirlileri olumsuz yönde etkilemektedir dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.