Hastalığa Düşen Botoksa Sarılıyor..

Botoks, genç görünmek isteyenlerin başvurduğu yöntemlerin başında geliyor. Ancak sanılanın aksine sadece estetik amaçlı kullanılmıyor. Aşırı terlemeden migrene, şaşılıktan göz kapağı ve boyun kasılmalarına kadar birçok hastalığın tedavisinde başrolde.

Hastalığa Düşen Botoksa Sarılıyor..
16 Kasım 2013 Cumartesi 19:48

Yanlış uygulama sonucu orta yaş ve üzeri kadınların 'mimik katili' botoks, şimdilerde birçok hastalığa şifa vesilesi. Aslında botoksun tedavi aracı olması çok yeni bir buluş değil. Önce çeşitli hastalıkların tedavisinde yararlanılmış bu teknikten, daha sonra kozmetik amaçlı kullanılmaya başlanmış. Şimdilerde özüne dönerken yeni yeni daha birçok hastalığa iyi geldiği belirleniyor.

Şaşılık, migren, terleme...

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Y. İlker Manavbaşı, botoksun tedavi amaçlı ilk kullanımının 1950'li yıllara dayandığını söylüyor. O yıllarda kas spazmlarını çözmek için kullanılıyor. 1960-70'li yıllarda şaşılık tedavisinde de kullanılabildiği ortaya çıkıyor. 2000'li yıllara gelindiğinde ise aynı zamanda göz kapağı spazmları ve boyun kaslarının istemsiz kasılmasına karşı tedavi amaçlı kullanılabileceği keşfediliyor. İlerleyen yıllardaysa kozmetik amaçlı kullanılmaya başlanıyor botoks. 2002 yılında ilk kez iki kas arasında beliren dikey çizgilerin açılması için 18-65 yaş arası kadın ve erkeklerde kullanılması onaylanıyor. Ardından aşırı kol altı terlemesine karşı uygulanmasına da başlanıyor. 2010 yılına gelindiğinde ise kronik migren hastalarının ataklarına engel olacak botoks uygulaması onaylanıyor.

Erkekler de yaptırıyor

Migren ağrılarının büyük kısmının nedeni baş bölgesindeki kasların gerginliğinden kaynaklanmakta. Kas gevşetici etkisiyle de bilinen botoks, migren ve gerilim tipi baş ağrılarının tedavisinde bu yüzden kullanılıyor. Migrende ağrı ataklarına neden olan kaslar gevşetildiğinde, ağrılara neden olan faktör de ortadan kaldırılmış oluyor. Özellikle uzun süredir baş ağrısı yaşayan, çeşitli tedavi yöntemlerinden fayda göremeyen ve kullanılan ilaçların yan etkilerini telafi edemeyen hastalarda botoks tedavisi öneriliyor. El, ayak ve koltuk altı gibi özel bölgelerde gözlenen terleme sorununu azaltmak için de botoks uygulaması yapılıyor. Özellikle erkekler, terlememe stresi yaşadıkça daha çok terliyor ve bu soruna çözüm olarak botoksa başvurabiliyor. 30 dakika gibi kısa bir sürede bu sorundan kurtulmak mümkün.

Migren tedavisi için kullanılan ağrı dindirici ilaçların, tedavi edici bir etkisi yok. Manavbaşı'na göre bu ilaçlara nazaran botoksun en büyük avantajı, ağrıyı geçici bir süre için dindirmesi değil, ağrının ortaya çıkmasını engellemesi. Migren hastalarının yüzde 80-90'ı botoks tedavisinden yarar görüyor. Botoks uygulamasından sonra 7-10 gün içinde etkisi görülmeye başlanıyor ve bu etki yaklaşık 1 yıl sürüyor. Botoksun etkisi geçmeye başladığında, tekrar yeni bir uygulama yapılması gerekiyor.

Kimler uygun aday?

Başta terleme ve migren olmak üzere tedavi amaçlı 18-65 yaş arası herkese uygulanabilen botoks işleminden sonra kişi günlük hayatına hemen dönebiliyor. Ancak hamileler, emziren anneler, cildinin üzerinde enfeksiyon olan hastalar, özellikle kaslarda görülen kas zayıflığı gibi nörolojik hastalıkları olanlar ve bazı antibiyotik türlerini kullananlar için botoks uygulaması tavsiye edilmiyor.

Yılan zehiri değilmiş!

Botoksun 'yılan zehri' olduğuna dair ortalıkta şehir efsaneleri dolaşsa da İlker Manavbaşı, bu dedikodulara itibar etmiyor. Zira, botulinum toksini, "clostridium botulinum" adlı bakteriden izole edilen bir çeşit saflaştırılmış protein. Yani sanıldığı gibi ana maddesi yılan zehiri değil. Bu madde tıpta birçok alanda kullanılıyor, 100 yılı aşkın süredir üzerinde araştırmalar yapılıyor. İlk kez 1895 yılında bulunmuş. O günden beri de başka hangi tedavilerde ne gibi etkileri olabileceği araştırılıyor.

Zaman
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.