Hastalara Şifa Veren Enjektörler, Sağlıkçının Ölümü Olmasın..

Hastalara Şifa Veren Enjektörler, Sağlıkçının Ölümü Olmasın..

Hastalara Şifa Veren Enjektörler, Sağlıkçının Ölümü Olmasın..
26 Aralık 2013 Perşembe 21:11

Anestezi teknisyen ve teknikerleri, maske ve bone takarak ellerindeki enjektörlerle basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan Anestezi Teknisyenleri ve Teknikerleri Refahını Yükseltme ve Dayanışma Derneği (ANTEKDER) Genel Başkanı İlkay Aykar intihar eden meslektaşlarının araştırılmasını isteyerek, “Bu intiharların sebebi psikolojik değil, ekonomiktir.” dedi.

Anestezi Teknisyenleri ve Teknikerleri Refahını Yükseltme ve Dayanışma Derneği (ANTEKDER) Van Şişli Öğretmenevi’nde, anestezi teknisyeni ve teknikerlerine yönelik ‘mesleki sorunlar’ adlı konferans düzenledi.

Konferansa Diyarbakır, Mardin, Batman ve Çorum’dan katılan yaklaşık 200 teknisyen ve tekniker basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını yapan ANTEKDER Genel Başkanı İlkay Aykar, yaşadıkları sıkıntılara vurgu yaptı.

Türkiyede kamu ve özel hastanelerde yoğun bir iş temposu altında çalışan anestezi teknisyenlerinin ücretlendirmelerinin tam istedikleri gibi olmadığın belirten Aykar, bu ücretlendirmenin yetersiz olduğunu ifade etti. Türkiye’de uygulanan döner sermaye uygulamalarının maalesef sadece hekim endeksli bir politikayla yürütüldüğünü belirten Aykar, “Bu kadar önemli bir meslek dalı olan anestezi teknisyenliği maalesef iktisadi anlamda yetersiz olduğu için kapalı birimde çalışmanın vermiş olduğu psikolojik bir rahatsızlıklardan dolayı meslektaşlarımız hastalara kullandıkları anestezi ilaçları maalesef bu sebeplerden dolayı kendilerine yaparak intihar süreçlerine girmişlerdir.

Biz ANTEKDER olarak meslektaşlarımıza toplumda verilen ve bakanlığın verdiği değeri sorguluyoruz.” diye konuştu. Anestezi teknisyenleri tarihin en şerefli mesleklerinden birini icra etmekte olduklarını belirten Aykar, “Bugün Türkiye’de bir yakınımız, bir annemiz, bir babamız bir akrabamız ameliyat olurken bu kişinin ameliyatına girecek olan personel anestezi teknisyenidir. Bu kadar sıkıntılı ve önemli bir meslek dalının iktisadi anlamdan ve sosyal faaliyet anlamında yetersiz olması 2013 Türkiye’sine yakışmıyor. Kaliteli sağlık hizmeti verilmesi anlayışına da yakışmıyor. Kaliteli sağlık hizmeti verilmesi için önce çalışan personelin kaliteli olması lazım. Önce çalışan personelin sağlıklı olması lazım.

Buradan bakanlığa sesleniyoruz.
Van’da yaptığımız organizasyonumuzda sıkıntıları ve sorunları aktardır. Enjektörler hastalara şifa dağıtan enjektörler, çalışan sağlıkçının ölümüne sebebiyet vermesin. Çalışan sağlıkçıya ölüm saçmasın gelin el ele verelim. Bu meslek dalını tekrar hak ettiği değeri verelim.” ifadelerini kullandı. Üniversitelere ve bakanlığa seslendiklerini belirten Aykar, “Anestezi teknisyenleri hem metabolizma anlamında hem psikolojik anlamda dar boğazdadır. Gelin bu personele bir şua izni verelim. Bir sağlık izni verelim. Bu personele asker ve poliste olduğu gibi yıpranma tazminatı verelim. Bu kadar önemli bir meslek dalını göz ardı etmeyelim. Lütfen bakanlık bu konuya eğilsin. Bu konuya hassasiyet göstersin. Bizler Van’da çalışan tüm anestezi teknisyenlerimizle birlikte buradan bunları tüm Türkiye’ye duyurmak istiyoruz. Bugün maske, bone ve enjektörle yaptığımız bu eylemde kullandığımız bu iş argümanlarımızı da vatandaşlarımıza kendimizi daha iyi anlatmak için seçtik.” şeklinde konuştu.Siyasi hiçbir amaçları ve beklentileri olmadığının altını çizen Aykar, konuşmasına şöyle devam etti: “Amacımız hastalara sadece kaliteli sağlık hizmeti verilmesinin önünü açmaktır. Personel kaliteli olacak. Çalışılan alan kaliteli olacak. Kullanılan kaliteli olacak ancak ve ancak o zaman verilen sağlık hizmeti kaliteli olacak. Bunu herkesin böyle bilmesi gerekiyor. Enjektörler bizim çalışan meslektaşımıza ölüm saçmasın. Bizim meslektaşlarımıza ölüm getirmesin. Bu intihar vakalarının sebepleri araştırılsın. Tekrar söylüyorum intiharların sebebi psikolojik değil ekonomiktir.

CİHAN


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.