Hastalar Aile Hekimlerine 3, Kutu Başı İlaca 1 Lira Ödeyecek

Hastalar bundan böyle aile hekimlerine de 3 lira reçete parası ödeyecek. Devlet ve özel hastanelerde 2 lira olan reçete parası da 3 lira olacak. Kutu başına ilaç katılım payı uygulaması da kanun yürürlüğe girdiğinde hayata geçecek. 3 kutudan...

Hastalar Aile Hekimlerine 3, Kutu Başı İlaca 1 Lira Ödeyecek
23 Aralık 2011 Cuma 10:37

Hastalar bundan böyle aile hekimlerine de 3 lira reçete parası ödeyecek. Devlet ve özel hastanelerde 2 lira olan reçete parası da 3 lira olacak. Kutu başına ilaç katılım payı uygulaması da kanun yürürlüğe girdiğinde hayata geçecek. 3 kutudan sonraki her ilaca hastalar 1 lira cebinden para verecek.
    Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde kabul edilen ‘TC Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’ sağlıkta birçok yeniliği beraberinde getirdi.
    Sağlıktaki suiistimallerin ve israfın önüne geçmek amacıyla yapılan düzenlemede ilaçtaki israfın önüne geçmek ve vatandaşların ilaç tüketimindeki farkındalıklarını artırmak amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’na tam yetki verildi. Sağlık hizmetlerinde, aile hekimlerince yazılan reçeteler dâhil olmak üzere reçete parası 3 lira olarak belirlendi. Reçete yer alan 3 kutudan sonraki ilave her bir kutu ilaç için 1 Türk Lirası olmak üzere katılım payı uygulamaya SGK yetkili kılındı. Ancak katılım payına ilişkin kutu hesabında enjektable formlar, serum ve beslenme ürünleri ile kurum tarafından belirlenecek ilaçlar dikkate alınmayacak.

    YABANCI ÖĞRENCİLER 100 LİRA YERİNE 34 LİRA ÖDEYECEK
    Kanunda başka bir düzenleme de Türkiye’deki yabancı uyruklu öğrencilerin genel sağlık sigortası primlerinde düzenleme yapıldı. Türkiye’de eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin 30 gün üzerinden ödedikleri 100 lira genel sağlık sigortası primi düşürüldü. Öğrenciler için büyük yük getiren ve kayıt dışına iten genel sağlık sigortası primi 34 liraya indirildi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.