Hasta Taşıma Krizi

HASTA TAŞIMA KRİZİ

Hasta Taşıma Krizi
13 Temmuz 2013 Cumartesi 17:20

 Tepecik’teki Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde anestezi teknisyenleri ile hastane yönetimi arasında, ‘Hasta Taşıma’ krizi çıktı. Hastane yönetiminin, “Ameliyathaneden çıkan hastaları servise kadar anestezi teknisyenleri taşıyacak” dediği, anestezi teknisyenlerinin ise bu yeni uygulamaya karşı çıktığı belirtiliyor.  Konu hakkında gazetecilere açıklama yapan Türk Sağlık Sen 2 Nolu Şube Başkanı Şenol Atıcı, “Hasta taşımak anestezi teknisyeninin işi değildir. Çorum’da bu doğrultuda verilen bir mahkeme kararı var. Pazartesi hastane üst yönetimi ile konuyu görüşeceğim. Anestezi teknisyenlerinin haklarını korumak bizim görevimiz. Sonuna kadar ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.  

HEMŞİRE KÖKENLİ TEKNİSYENLER TRANSPORTA VERİLDİ

Ege Doğumevi Hastanesi’ndeki hasta taşıma krizi hakkında konuşan anestezi teknisyenleri, “Hasta taşımak bizim görevimiz değil. Hasta taşımak için ameliyathane önlüğümüz ve bonelerimizi çıkartıyoruz. Hastayı servise taşıdıktan sonra tekrar giyiyoruz. Bu bizler ve ameliyathanedeki hastaların hijyeni açısından sorun teşkil ediyor” dedi.

İŞ BIRAKMA GÜNDEMDE…

Görüşüne başvurduğuz birkaç anestezi teknisyeni ise, bu uygulamayı kabul edemeyeceklerini belirterek, “Hastane yönetimine itiraz edince hemşire kökenli anestezi teknisyeni arkadaşlarımızı hasta transferinde görevlendirdiler. Böylece sayımızın azalmasıyla nöbet sayımız artmış oldu. Ayrıca izin dönemi nedeniyle personel sayımızın azalması nedeniyle büyük sıkıntılar yaşayacağız. Hastane yöneticilerimiz ve sendikalar bu sorunu bir an önce çözmeli” diye konuştu. Alınan bilgiye göre teknisyenlerin sorununun çözülmemesi halinde ‘iş bırakma’ eylemi yapmayı planladığı öğrenildi.

İŞTE ÖRNEK OLACAK MAHKEME KARARI

İzmir’deki olayın benzeri Çorum Üniversite Hastanesi’nde yaşandı. Türk Sağlık Sen’in Çorum’da açtığı dava sonucu mahkeme anestezi teknisyenleri lehine bir karar verdi. Mahkeme anestezi teknisyeninin hastayı taşıma yetkisinin olmadığına karar verdi. Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan anestezi teknisyenlerinin ameliyathaneden servislere hasta transferinde görevlendirilmeleri üzerine Türk Sağlık-Sen tarafından dava açıldı. Davayı görüşen Çorum İdare Mahkemesi verdiği kararda Yataklı Tedavi İşletme Yönetmeliğine göre böyle bir görevlerinin olmadığına dikkat çekildi. Söz konusu görevin yönetmelik düzenlemeleriyle bağdaşmadığına dikkat çekildi. Hitti Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticilerinin anestezi teknisyenlerinin ameliyattan çıkan hastayı yataklarına kadar götürmesi şeklinde aldığı kararın hukuksuz olduğuna hükmetti. Mahkeme dava konusu işlemde hukuka uyarlılık bulunmadığına hükmederek işlemin iptaline karar verdi.

medya sağlık
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.