Hamile Kadına 7.5 Saat Sınırı..

Yürürlüğe giren yeni yönetmeliğe göre hamile çalışanlar işyerlerinde doğuma kadar gece çalıştırılamayacak, günlük çalışma süreleri en fazla 7 buçuk saatle sınırlı olacak

Hamile Kadına 7.5 Saat Sınırı..
17 Ağustos 2013 Cumartesi 14:15

Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre, işveren gebe veya emziren çalışanın sağlık ve güvenliği için tehlikeli sayılan kimyasal, fiziksel, biyolojik etkenlerin ve çalışma süreçlerinin çalışanlar üzerindeki etkilerini değerlendirecek, sonuca göre gerekli önlemleri alacak.

HAFİF İŞ VERİLECEK

İşveren, ilgili gebe çalışanın çalışma koşullarını ve saatlerini, risklere maruz kalmasını önleyecek biçimde geçici olarak değiştirecek. Bunun mümkün olmaması halinde çalışanı başka bir işe aktarmak için gerekli önlemleri alacak. Sağlık raporu ile gerekli görüldüğü takdirde gebe çalışan, sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılacak. Bu halde çalışanın ücretinde bir kesinti yapılmayacak. Ancak çalışanın başka işe aktarılması mümkün değilse, çalışanın tabii olduğu mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla ücretsiz izinli sayılması sağlanacak ve bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmayacak.

GECE ÇALIŞMA YOK

Kadın çalışanlar, gebe olduklarının sağlık raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamayacaklar. Doğum yapmış çalışanın doğumu izleyen bir yıl boyunca gece çalıştırılması yasak olacak. Bu sürenin sonunda sağlık ve güvenlik açısından sakıncalı olduğunun sağlık raporu ile belirlendiği dönem boyunca da gece çalıştırılamayacak.

Gebe veya emziren çalışana günde 7 buçuk saatten fazla iş verilmeyecek. Gebe çalışanlara gebelikleri süresince, periyodik kontrolleri için ücretli izin verilecek. Emziren çalışanlar doğum izninin bitiminde çalışmalarına engel olmadığını gösteren sağlık raporu alacak.

EMZİRME ODASI VE YURT

100-150 kadın çalışanı olan işyerlerinde, çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işyerlerinden ayrı ve işyerine en çok 250metre uzaklıkta emzirme odası kurulacak. 150’den çok kadın çalışanı olan yerlerde de 0-6 yaşındaki çocukların bakımı ve emzirilmeleri için yurt kurulacak. Yurt, işyerine 250metreden daha uzaksa işveren taşıt sağlayacak.

BUGÜN GAZETESİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.