Halk Sağlığında "hülya Şirin" Krizi

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nda "Danışman" krizi yaşanıyor. Kurum Başkanı Prof. Dr. Seçil Özkan tarafından göreve getirilen Dr. Hülya Şirin konusundaki rahatsızlık kurumda ayyuka çıkmış durumda.

Halk Sağlığında
05 Temmuz 2014 Cumartesi 16:06

 Medigazete olarak Kurum Başkan Yardımcısı Çiğdem Şimşek'in görevden ayrıldığını sizlere duyurmuştuk. Haberimize yorum yapan bir okurumuzun yazdıkları ile , "Hülya Şirin kimdir?" sorusuna cevap aramaya başladık.

İşte o yorum:
"Mümtaz Karakaya • 
Halk sağlığında son dönem atamalarda sağ orjinli tek isimdi.millyetçi çizgisi ve ülkücü geçmişi vardı. Ankara sağlık da öyle tanınmıştı. Artık halk sağlığı kurumu, çalışanları gezi ve nöbet konuarında provoke eden, eyleme davet eden danışman görünümlü gölge başkan ŞİRİN'lere ve bu ŞİRİN'liklere izin veren bizim sağ görüşlü bildiğimiz ve Recai Kutan referansı ile kurum başkanlığı yapan ŞEÇİL'mişlerimize emanet. Yazık..."

Günümüzün en kolay bilgi toplama yöntemi olan "Google, Twitter, Facebook" üçlüsü üzerinde yaptığımız araştırmada, okurumuzun yazdıklarını doğrular nitelikte bilgilere rastladık.

Bakan Müezzinoğlu’nun talimatı ile aile hekimlerine hastanelerde zorunlu nöbet tutma görevi verilmiş, gerekli mevzuat değişiklikleri yapılarak uygulamaya geçilmişti.
Ancak derneklerin ve tabip odalarının aksi yöndeki çalışmaları uygulamanın zorlu geçeceğinin ipuçlarını vermekteydi. Nitekim uygulamanın başladığı hafta aile hekimlerinin %90’ının nöbet yerlerine gitmedikleri görüldü.

İlginç ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı.
Bakan Müezzinoğlu bizzat nöbet işiyle bu kadar ilgilenirken uygulamayı yürütmekle yükümlü Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan danışmanı Dr. Hülya Şirin’in ortaya çıkan nöbet aleyhtarı tweetleri ortalığı karıştırdı. @hulyasirin1 ismi ile Twitter da yer alan Dr. Şirin, Bakan Müezzinoğlu'nun büyük önem verdiği aile hekimleri nöbetleri konusunda muhalif tavrı ile sosyal medyada yer almış.

THSK Başkanlığı'nda görev almasından sonra attığı tweetleri silen Hülya Şirin'in mevcut yapı içerisinde nasıl yetkilendirildiği ise merak konusu.

THSK kadro cetvellerinde olmayan "Başkan Danışmanı" ünvanı ile görev yapan Dr. Hülya Şirin, Kurum Başkanı Prof. Dr. Seçil Özkan'ın her adımında yanında olan bir isim. Başkan Özkan'ın yurt içi ve yurt dışı programlarında yanından ayırmadığı Şirin'i, Kurum Başkan Yardımcısı yapmak için çaba sarf ettiği, THSK'dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik tarafından uygun görülen bu düşüncenin, atamalardan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Mehmet Bakar tarafından uygun görülmeyerek geri çevrildiği iddaa ediliyor. 
Etkinliğinden ve Kurum Başkanı ile her toplantıda bulunmasından dolayı kendisine eşbaşkan yakıştırması da yapılan Hülya Şirin'in Bakanlık içindeki tek ayrık otu olmadığını da belirtelim.


İşte Hülya Şirin'in attığı tweetlerden birkaç örnek:

medigazete'den alınmıştır


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.