Halk Sağlığı Müdürü’nün Nöbet Açıklamasına Tepki

Ahmet DOĞRUYOL yapmış olduğu açıklamada nöbet değil fazla mesagi kavramına anlam veremediğini ve nöbet uygulamasına karşı tepkisini açıkladı.

Halk Sağlığı Müdürü’nün Nöbet Açıklamasına Tepki
18 Ocak 2015 Pazar 02:52

Hükümet yetkililerinin tehdidi bürokratlara sıçradı. İzmir Halk Sağlığı Müdürümüz Sayın M. Nil Hıdır’ın bazı basın yayın organlarında Aile hekimlerimize cumartesi günleri yazılan nöbet ile ilgili tehdit içeren açıklamayı kabul etmemiz mümkün değildir. Öncelikle mevcut yasalara göre kurulmuş olan sivil toplum kuruluşlarının kararlarına herkes saygılı olmak zorundadır. 

Sivil toplum kuruluşlarının kararlarında bir hukuksuzluk var ise, yasal çerçevede yapılması gerekenler ortadadır. Biz diyoruz ki, aile hekimlerine cumartesi günleri yazılan nöbet hukuksuzdur. Önceki aylarda yazılan acil nöbetleri ne kadar havada kalıyordu ise, cumartesi nöbetleri de aynı konumdadır.

Dün Aile Hekimlerimize ve hemşirelerimize acil nöbeti yazan, acil nöbetlerine gitmelerini telkin eden Halk Sağlığı Müdürümüz Sayın M. Nil Hıdır, bu gün nasıl acil nöbetlerine yapılan itirazı haklı buluyor ise, yarın cumartesi nöbetlerine yapılan itirazları da haklı bulabilir. Mevcut kanunlara göre cumartesi yazılan mesainin tanımı nöbettir. Fazla mesai değil. Fazla mesai normal mesaiye devam edilerek çalışılan birkaç saattir. Türkiye’nin her yerinde cumartesi nöbetleri diye bahsedilirken Halk Sağlığı Müdürümüzün nöbet değil fazla mesai ifadesini anlamış değiliz. Nöbet uygulamasından önce sivil toplum kuruluşlarıyla görüştüklerini ifade eden müdürümüze diyorum ki, Türk Sağlık-Sen olarak İzmir’de yetkili sendikayız konuyla ilgili bizimle görüşen olmadı. 

Aile Hekimlerine ve Hemşirelere cumartesi yazılan nöbet acil nöbeti değildir ki, acillerin yükünü alsın. Acil nöbeti olması için, gerekli ekipmanların aile hekimlerinde olması gerekmektedir. Ayrıca, Aile Hekimlerinin görevi acil servis hizmeti değil, birinci basamak koruyucu sağlık hizmeti vermektir. Bir sivil toplum kuruluşu olarak bizim görevimiz üyelerimize yapılan haksızlıklara hukuksuzluklara karşı üyelerimizi bilgilendirmek, yol göstermektir. Hiçbir bürokrat bize ne yapmamız gerektiğini, söyleyemez. Üyelerimize ceza puanlarıyla, sözleşmelerinin fesih olacağını ifade ederek tehdit edemez. İzmir’de 700 Türkiye genelinde 10.000 Aile Hekimine nasıl soruşturma açacaklarını merak ediyoruz. “Beğenmeyen sözleşmesini iptal eder” gibi bir cümleyi Halk Sağlığı Müdürümüzün söylediğine inanmak istemiyorum. Kamu hizmeti hiçbir bürokratın tekelinde değildir.

Bilinmesinde fayda vardır ki, aile hekimliğinde çalışan sağlık personelleri Hancı, bürokratlar yolcudur. Nitekim Kocaeli’de nöbete gitmeyen Aile hekimlerine savcılık (Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılaması Hakkında 4483 sayılı kanuna göre) soruşturma izni vermemiştir. İzmir’de Aile Hekim ve Hemşirelerin nöbete gitmeme oranı %60’lar seviyesindedir. Tahminimize göre bu karardan sonra bu hafta nöbete gitmeme oranı en az %80’ler seviyesinde olacaktır. Aile hekimlerine acil nöbeti tutturamayan bakanlık yetkilileri, cumartesi nöbetleriyle intikam alma peşindedir. Sayın Sağlık Bakanının kendi ifadesiyle cumartesi nöbetlerinden sonra, Pazar günleri de nöbet yazılacağını ifade etmesi, sistemde çalışan arkadaşlarımıza tehdit ve mobbing uygulamaktan başka bir şey değildir. Sağlık Bakanımız Sayın Mehmet Müezzinoğlu ve ilgili bürokratlarımızdan sağduyu bekliyoruz. Türk Sağlık –Sen olarak dün Aile Hekimlerimizin yanındaydık, yarın da yanlarında olmaya devam edeceğiz.

Ahmet DOĞRUYOL
TÜRK SAĞLIK-SEN İZMİR-1 
ŞUBE BAŞKANI 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.