Halk Sağlığı Müdürlüğünden Aile Hekimlerine Mobbing İddiası..

Halk Sağlığı Müdürlüğünden aile hekimlerine mobbing iddiası..

Halk Sağlığı Müdürlüğünden Aile Hekimlerine Mobbing İddiası..
03 Ekim 2013 Perşembe 12:13

Gaziantep’te neler oluyor
 
Son günlerde 400 ün üzerinde üyesi bulunan yasal bir şekilde faaliyetlerini sürdüren, bir sivil toplum kuruluşunu ve yöneticilerini hedef alan uygulamalarıyla, Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü aile hekimlerinin ve sağlık camiasının tepkisini çekmekte.
 
Gaziantep Aile Hekimliği Derneği üye ve yöneticilerini hedef alan mobbing uygulamalarına aralıksız devam eden müdürlük, yasal olmayan tarzda denetimler ve bıktırma - yıldırma politikaları uygulamakta.
 
Aile Hekimliği Uygulama yönetmeliği dahil hiçbir kanun ve yasaya uymayan tarzda, aile hekimlerine uygulanan bu baskılar konusunda Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü birinciliği kimseye kaptırmamak konusunda ısrarlı.
 
Bilindiği üzere AHEF Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu tarafından, “aile hekimliğinde nöbete hayır” konulu etkinlik çerçevesinde uygulanan, Merkezi Randevu Sistemine randevu cetveli oluşturmama eylemi Türkiye’de tüm illerde uygulanıyor. Gaziantep’in komşu ilinde Şanlıurfa’da MRS Randevusu oluşturan hekim sayısı %4, randevu oluşturmayan hekim sayısı %96. Gaziantep’te randevu oluşturmayan aile hekimlerinin sayısı, müdürlük yetkililerinin belirttiğine göre 8. Bu 8 aile hekimine randevu oluşturmadıkları için savunmalarını isteyen müdürlük, ifadelerini alıp ceza veremeyeceğini düşünmüş ki, mobbing uygulamalarıyla dernek yöneticileri ve üyeleri sindirilmeye çalışılmakta.
 
Mobbing Suçtur
 
Bir sivil toplum kuruluşunu hedef alan bu uygulama yakın zamanda sona erecekmiş gibi durmuyor. Her geçen gün yeni bir angarya, yeni bir denetim yolu, yeni bir zulüm yöntemi ile karşılaşan Gaziantep’teki aile hekimleri tepkilerini dile getirmeye çekiniyorlar.
 
Kendilerinin de bu mobbing uygulamalarına maruz kalacağı konusunda müdürlük yetkililerinin uyarıları ile karşılaşan aile hekimleri, her türlü angarya, yasadışı istek ve tüm baskılara boyun eğmek zorunda kaldıklarını belirtiyorlar.
 
Hakaret dahil her türlü baskı ve zulüm ne zaman sona erecek.
 
Bakanlığın talimatına ve ilgili genelgesine uymamakta ısrar eden Müdürlük, aile hekimlerinden aylık çalışma formlarını ısrarla istemekte, sadece istemekle kalmayıp, aile hekimlerinin TSM lere bu formları getirmeleri konusunda baskıda bulunmakta ve form göndermeyenler yazılı olarak 7 gün içerisinde bizzat HSM ye çağrılarak ifade vermeye zorlanmakta.
 
Anayasal güvence altında bulunan kişilik haklarına Müdürlük yetkilileri tarafından küfür edilen aile hekimleri var.
 
Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu idarecilerinin görüşlerinin ve tüm yasa ve yönetmeliklerin çiğnendiği Gaziantep’te, “ben dedim oldu” tarzı istek ve görüşlerin ardı ardası kesilmiyor.
 
Yasal faaliyetlerini yapmakta zorlanan GAHD Gaziantep Aile Hekimliği Derneği üye ve yöneticilerine uygulanan bu mobbing ve şiddet ne zaman sona erecek bilinmez.
 
Dernek yöneticilerine gelen son savunma isteğini paylaşıyoruz.
 

 
GAHD Gaziantep Aile Hekimliği Derneği daha önce yasal olmayan denetimler ve uygulamalar konusunda Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne başvurmuştu. Müdürlükten başvuruya gelen cevap:
 

 
 
Gaziantep’teki aile hekimleri Sağlık Bakanlığı’nın ve THSK’ nun bu duruma bir an önce el atmasını ve yetkililer hakkında gerekli işlemi yapmasını umutla bekliyorlar.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.