Halk Sağlığı Müdürleri Değişiyor Mu?

Türkiye Halk sağlığı Kurum Başkanlığı, illerde halk sağlığı müdürü kadrolarına yapılacak görevlendirmeler ile alakalı resmi bir açıklama yapmamıştır. Objektif kriterlerde yapılacak atamalar öncesi mutlaka resmi bir açıklama ile gerekli duyuruların yapılarak konuyla ilgili talep toplayıp gelen taleplere göre objektif kriterlerde halk sağlığı müdürü görevlendirmelerinin yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.

Halk Sağlığı Müdürleri Değişiyor Mu?
24 Kasım 2014 Pazartesi 13:32

Personel Sağlık.Net editörlerinin müsteşar yardımcısına yakın kaynaklarından aldığı  bilgilere  göre  10 kadar ilin halk sağlığı müdürünün 31.12.2014 tarihi  itibariyle biten görevlendirmelerinin uzatılmayacağı belirtilmektedir. Eğer alınan bilgilerde doğruluk payı var ise;

Anlaşılan 31/12/2014 tarihinden sonra şuan görev yapan halk sağlığı müdürlerinin görev süresinin bittiğini yeniden halk sağlığı müdürlerine görevlendirmeler yapılacağı belirtilmektedir.


Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkanlığı yeni halk sağlığı müdürlerini hangi objektif kriterlere göre belirleyeceği merak konusudur. Bu konuyu yakinen takip etmekteyiz.


Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Taşra Teşkilatı Hizmet Birimlerinin Görevleri, Çalışma Usul ve Esasları İle Kadro Standartları Hakkında Yönetmelikte, Halk Sağlığı Müdürü olabilmek için aranan şart olarak tercihen en az 5 yıl mesleki deneyimi olan uzman tabip veya tabip (tercihen halk sağlığı uzmanı) olma şartı belirtilmektedir.

 

Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkanı Sayın Prof.Dr.Seçil Özkan’a soruyoruz kendiside Halk Sağlığı Anabilim dalında uzmanlık yaptı.


2015 yılında halk sağlığı müdürlerini görevlendirirken çıkarmış olduğunuz yönergeye uygun olarak öncelikle ve tercihen bu konuda eğitim alan halk sağlığı uzmanı ve uzman hekimleri halk sağlığı müdürü olarak görevlendirecek misiniz? Görevlendirmelerde ilgili yönerge dikkate alınacak mı? Görevlendirmelerde hangi objektif kıstasları belirleyeceksiniz?

 

Halk sağlığı müdürleri görevlendirmeleri sağlık bakanlığı tarafından objektif kriterlerde belirlenmediği durumda, konu sivil toplum örgütleri veya  bireysel olarak mahkemelere taşınması durumunda iptal olacağını düşünmekteyiz.


Konuyu örneklendirecek olursak halk sağlığı müdürlüklerine halk sağlığı uzmanları yerine pratisyen hekim veya diğer alakalı olmayan farklı uzman hekimlerin görevlendirilmesi durumunda halk sağlığı uzmanları, yönergeye göre öncelik hakkı olduğundan konuyu mahkemeye taşıdığı durumda, ilgili mahkemelerin yapılan görevlendirmeleri ilgili yönergeye göre iptal edeceğii düşünülmektedir.


31/12/2014 tarihine kadar tüm halk sağlığı uzmanları ve diğer uzman hekimlerin halk sağlığı müdürü olmak için şimdiden dilekçelerini kurumları aracılığı ile Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkanlığına sunması gerekmektedir. Dilekçe verilmediği durumda konuyu yargıya taşımanız güçleşmektedir. Halk sağlığı uzmanları mutlaka dilekçelerini sunmalıdırlar. Dilekçelerine gelen olumsuz cevap ve objektif olmayan atama sonuçlarına göre konuyu avukatlar aracılığı ile yargı aşamalarını başlatmaları gerektiği düşünülmektedir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.