Hacettepe Hastanesi Çalışanları Fitrelerini İdareye Verdi.

Türk Sağlık Sen, Hacettepe Üniversitesi Başhekimlik girişinde Döner sermaye Eylemi gerçekleştirdi.

Hacettepe Hastanesi Çalışanları Fitrelerini İdareye Verdi.
17 Ağustos 2012 Cuma 00:32

 Tüm üniversite hastanelerinde döner sermaye ödemelerinde yaşanan sıkıntılardan dolayı çalışanların mağduriyeti gün geçtikçe artarak devam etmektedir. Buna dikkat çekmek için Hacettepe Üniversitesinde de üç aydan bu yana hastane çalışanlarına ödenen döner sermaye ödemelerindeki düşüşten dolayı çalışanların tepkileri dile getirildi.

Eylemde, hastane çalışanlarının hakkının ödenmesi yöneticilerin öncelikli görevi olduğunu vurgulayan Önder Kahveci "Kurumlar mali dengeleri bahane ederek, çalışanın hakkını görmezden gelerek, ücretlerde bir kesinti yapmamalıdır.

Ne yazık ki bu güzide kurumda Hasta sirkülasyonunu ve Üniversitenin borçları bahane ederek çalışanların döner sermayeleri düşürülmüştür. Öncelikle belirtmek isteriz ki;

Yöneticilerin çalışanın döner sermaye ödemesi hakkında böyle bir tasarruf yetkisi yoktur. Bu işlem tamamen keyfiyete dayanan bir iştir. Hukuksuzluktur, haksızlıktır." Dedi.

Yapılan uygulamanın Hastane çalışanlarının motivasyonunu ve çalışma barışını bozduğunu belirten Kahveci "çalışanın emeğini elinden almanın hastaneye herhangi bir katkısı olmaz, aksine çalışanın motivasyonunu düşürür, hizmet üretimini etkiler. Döner Sermayelerin eksik ödenmesinin yanı sıra çalışanlar arasında ayrım yapılması, eğitim düzeyi, hizmet yılı, terfi derece vb. kriterlerin yok sayılması. İş barışını bozmuştur." Dedi.

Üniversitelerin Ekonomik krize girmelerinin nedeninin hükümetin yanlış sağlık politikaları olduğunu ifade eden Kahveci çözüm için "Kadrolu istihdamın yapılması ve kadroya geçen sözleşmelilerin tümünün maaşlarının genel bütçeden ödenmesi gibi düzenlemeler, üniversite hastanelerimizin ekonomik sıkıntılarından kurtulması için gereklidir. Bir an önce hayata geçirilmelidir.

Bu düzenlemelerin hayata geçmesi için yapılan her türlü çalışmaya destek vermeye hazırız. İdarecilerde bu konuları gündeme getirerek çözüm aramalıdırlar. Tüm gücümüzle bizde onlara destek oluruz. Çünkü bu kurumlar hepimizindir. Sahip çıkmak bizim görevimizidir." Dedi.

Sık sık sloganlarla kesilen konuşmasının sonunda Genel Başkanımız, Ramazan münasebetiyle eylem sonu sağlık çalışanlarından toplanan fitre ve zekatları Hacettepe Üniversitesi Hastanesi başhekimliğine tüm çalışanlarla birlikte teslim etti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.