Güney Sekreterliğinden Ebe Atağı

GÜNEY SEKRETERLİĞİNDEN EBE ATAĞI

Güney Sekreterliğinden Ebe Atağı
25 Kasım 2014 Salı 18:15

 Genel Sekreterliğimiz Tıbbi Hizmetler Başkanlığı Eğitim Koordinatörlüğü, Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sağlık Yüksek Okulu Ebelik Anabilim Dalı işbirliği ile 16-17-18-19-20 Haziran 2014 tarihlerinde, bağlı kurumlarımızda çalışan ebelerin; mesleki yenilikler doğrultusunda bilgi-becerilerini arttırarak, ebelik mesleği alanında çalıştırılmasını sağlamak, doğum öncesi-doğum eylemi- doğum sonrası bakımda oluşabilecek komplikasyonların önüne geçmek ve sezeryan oranlarını azaltmak  amacıyla “Ebelerde Bilgi-Beceri Güncelleme Acil Obstetri ve Kanguru Bakımı Eğitimi Kursu”  düzenlenmiştir.

        Kursun açılış konuşmalarında;

       İzmir Güney Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri, Prof. Dr. Behzat ÖZKAN ;

 Ebelik mesleğinin kutsallığından kendisinin doğumunu da yıllar önce bir ebe tarafından yaptırıldığına değinerek;  ebelerin doğum öncesi ve doğum sonrasında daha etkin rol almalarını sağlamanın öneminden ve bu amaçla da ebelerin mesleki bilgi ve becerilerinin son literatürle güncellenmesi için kurs programlarının gerekliliğine değindi. Ebelerin mesleklerini icra edebilmesi için, doğumhane ve kadın doğum servislerinde çalışabilmelerinin sağlanması konusunda adımlar atılacağını belirtti.         

      Ege Üniversitesi Atatürk SYO Ebelik ABD Başkanı Prof. Dr. Esin ÇEBER TURFAN ise;

 Ebelik hizmetlerinde bakımın kalitesini yükseltmenin, ebelerin değişen ve gelişen ihtiyaçları doğrultusunda, mesleki ve kişisel gelişimlerinin, çağın gereksinimlerine uygun olarak sağlanmasının her zamankinden daha önemli hale geldiğine değinerek, “Ebelerde Mesleki Bilgi ve Beceri Güncelleme Kurs” programının klinisyen akademisyen işbirliği açısından alanda atılmış en güzel adımlardan biri olduğunu belirtmiştir

İzmir Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Eğitim Hizmetleri Koordinatörü Uzman Serap YAŞAROĞLU TOKSOY;

Genel Sekreterlik vizyonu çerçevesinde sahada gerekli iyileştirmeleri yapmak için bir çok proje başlattıklarını ve bu projelerin akademisyen klinisyen işbirliği içinde yürütülmesinin öneminden bahsetti. Başlatılan bu projenin  temel hedefinin; ebelerin son literatür ışığında bilgi ve beceri düzeyinin arttırılması,  mesleğin hak ettiği değeri kazanarak,  toplumsal statüsünün yükseltilmesi, gebe- ebe arasındaki iletişimin, güvenin arttırılması, ebelere kendi mesleğini yapabilmesi için gerekli şartların oluşturulması  olduğunu belirtmiştir.

          Proje Kapsamında;

       Kurumlarımızda çalışan ebelerin, eğitim seviyelerindeki farklılıklar, mesleki çalışma süreleri, ebelik alanında çalışma durumları, yaş vb. durumları değişkenlik gösterdiği için okul eğitim müfredatları baz alınarak anketler uygulanmıştır. Yapılan anket çalışması sonrası kişilerin eğitim ihtiyaçlarına yönelik 6 eğitim modülü oluşturulmuştur. İlki düzenlenen, kurs programlarının 2015 Ocak ayı içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir. 


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.