Grip Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GRİP HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Grip Hakkında Bilinmesi Gerekenler
29 Kasım 2014 Cumartesi 14:58

 

GRİP HASTALIĞI

GRİP NEDİR?

 

         Grip, İnfluenza adı verilen bir virüs tarafından oluşturulan, ani olarak 39°C üzerinde ateş, eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtiler ile başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır.

 

         Özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve kalp hastalığı, akciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerde çok ağır seyretmekte ve ölüme kadar varabilen ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bu kadar ciddi tablolara yol açabilen grip, halk arasında çok sık olarak soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır.

 

         Soğuk algınlığı ateş yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtiler ile kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahatı gerektirmeyen bir hastalıktır ve grip ile kesinlikle karıştırılmamalıdır.

GRİP NASIL BULAŞIR?

 

         Gribe yol açan İnfluenza virüsü çok kolay ve hızlı bulaşır. Başlıca bulaşma yolları, öksürük ve hapşırmalar ile etrafa saçılan damlacıkların hava yolu ile bulaşması, hasta kişiler ile direkt temas edilmesi ve hasta kişilerin ağız-burun akıntıları ile temas etmiş eşyalar ile bulaşmadır.

 

GRİP HASTALIĞININ TEDAVİSİ;

 

         Grip hastalığının tedavisi, ortaya çıkan belirtilerin tedavisi şeklindedir. Ateşin düşürülmesi, burun akıntısının giderilmesi, halsizlik ve kırgınlığın giderilmesi şeklinde tedavi düzenlenir ve yatak istirahatı önerilir.

 

GRİPTEN KORUNMA;

 

         Gripten korunmanın başlıca yolu vücut direncinin düşmesini engellemekten geçer. Bu nedenle mevsim özelliklerine uygun giyinmeli bol sulu gıdalar, taze sebze ve meyve tüketilmelidir. Hastalar ile yakın temastan, ortak eşya kullanımından kaçınılmalıdır.

 

 

KİMLER RİSK ALTINDA?

 

         Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından, çeşitli gruplar gribin olumsuz etkileri açısından risk grubu olarak tanımlanmaktadır. Sağlık otoriteleri, aşağıdaki gruba giren kişilerin her yıl aşılanmasını “mutlak” önermektedir.

 

Gribin yaşamsal risk oluşturduğu ve tıbbi açıdan mutlaka aşılanması önerilenler;

 

 • *   65 yaşından büyük kişiler
 • *   Şeker hastaları (diyabet)
 • *   Astım hastaları
 • *   Kronik akciğer hastaları (bronşit vb.)
 • *   Kronik böbrek yetmezliği
 • *   Kronik kalp ve damar sistemi hastaları (kronik arter hastaları)
 • *   Bağışıklık sitemi baskılanmış kişiler (kronik kan hastalığı-hemoglabinopatisi olanlar, kanser hastalığı, immunsupresif ilaç kullananlar)
 • *   6 ay – 18 yaş arasında olup uzun süreli aspirin kullananlar
 • *   Huzurevi, bakımevi vb. ortamda yaşayanlar.

 

 

Bazı kişilerin grip aşısı olmamaları gerekir. Bunlar;

 

 • *   6 aydan küçük bebekler
 • *   Yumurtaya karşı anafılaktik tarzda alerjisi olanlar (yumurta yediğinde alerjik şoka girenler)
 • *   Hamileliğin ilk 3 ayı içinde olan bayanlar (ancak doktor tarafından kesin gerekli olduğu tespit edilirse grip aşısı olabilirler.)

 

         Grip Aşısı, Dünya Sağlık Örgütü’nün koordinasyonu ile bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi sonucu geliştirilmekte ve aşının tipi bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir. Grip aşısı, vücutta 1-2 hafta içersinde koruyucu düzeye erişir. Eğer aşının içerdiği virüs tipleri, salgınlara neden olan virüs tipine benzerse (!), sağlıklı erişkinlerde yaklaşık %70 oranında etkilidir. Yukarıda saydığımız riskli grupta ise hastalıktan korunma oranı %50’ye düşmektedir.

 

         İşte bu nedenden dolayı Grip Aşısı bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de sadece risk taşıyan kişiler ve temaslılar için önerilmektedir.

 

 

         Yaygın vücut ağrısı, öksürük gibi grip hastalığı belirtileri olan vatandaşlarımızın evlerinde istirahat etmeleri, kalabalık ortama girmemeleri, hapşırırken ağızlarını kâğıt mendil ile kapatmaları veya kolun iç yüzüne hapşırmaları hastalığın diğer kişilere bulaşmasını azaltacaktır. Grip benzeri hastalığı olanlarda zor nefes alma veya nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, üç günden uzun süren yüksek ateş, koyu iltihaplı balgam ishal ve kusma gibi belirtilerin ortaya çıkması halinde bu kişilerin sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerekmektedir.

 

         Vatandaşlarımızın hastalıktan korunmak için sıkça el yıkamalı, kapalı ve kalabalık ortamların havalandırılmasına dikkat etmeli ve hastalık belirtisi olan kişilerden uzak durmalıdır.

                             

                       

 

Dr. Hakkı ÖZÇOBAN
Balıkesir Halk Sağlığı Müdürü

 

 

 

 • Grip İle İlgili Basın Duyuru Metnini Görmek İçin Tıklayınız...

 

 • "Grip Hakkında Bilinmesi Gerekenler" broşürünü Görmek İçin Tıklayınız...

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.