Görevli Doktora Yapılan Darp'ı Kınıyoruz..

Son yıllarda, gittikçe artan sayıda yaşanan sağlık çalışanlarına yönelik saldırılara, ne yazık ki ilimizde de bir yenisi eklenmiştir.

 Görevli Doktora Yapılan Darp'ı Kınıyoruz..
04 Ocak 2014 Cumartesi 14:31

 
Fırat Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniğinde görev yapan Dr. Erdoğan Özdemir serviste yatmakta olan bir hastaya müdahalesi sırasında hasta yakınlarının menfur, insanlık dışı  sözlü ve fiziksel saldırısına uğramıştır. 
 
Saldırıyı şiddetle ve nefretle  kınıyorum.
 
Hastanelerde can güvenliğinin korunamaması, hemen her gün fiili ve sözlü saldırıya uğramaları sağlık çalışanlarının en önemli sorunudur. 
 
Bu saldırıların en önemli sebebi ; Yetkililerin hasta memnuniyeti  adına,hasta haklarını dillerinden düşürmemeleri , hastanelerin her köşesinde büyük puntolarla asılan şikâyet telefonları, hasta hakları yazıları, hak arama konusunda aşırıya varan uygulamalar ve yargı sistemimizdeki caydırıcı yaptırımların olmamasıdır.
 
İnsanımız Sağlık sektörü dışında devletin başka hiçbir kurumunda hizmet alırken bu kadar büyük beklentiye girmemekte ve sağlık hizmeti alırken gösterdiği şiddeti ve kaba  tavırları sergilememektedir.
 
Özellikle sağlık çalışanlarına şiddet Elazığımızda son aylarda artarak ilimizin imajını sarsmaktadır.
 
Bunun son bulmasını ve bu konuda duyarlı olunmasını özellikle Elazığlı Gaggoşlardan istirham ediyorum.
 
 
Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin sorumlusu yalnızca şiddeti uygulayanlar değil, şiddete sessiz kalan,sağlık çalışanlarını korumayan  yetkililerdir.
 
Sağlık personeline yapılan şiddet, Sağlık idarecilerine  ve bu makamların şahsi manevisine yapılmaktadır.
 
Sağlıkta Yaşanan Sorunların Sorumlusu Sağlık Çalışanları  Değildir.

Tüm sağlık çalışanları olarak,  üstlendiğimiz sorumluluğun bilinciyle, cesaretle, vakarla, kararlılıkla, maruz kaldığımız bu tür menfur baskı ve şiddete rağmen ,elimizden gelen en iyi sağlık hizmetini vermeye devam edeceğiz
 
Yetkililerden bu tür insanlık dışı olayların olmaması için; sağlık çalışanlarının  çalışma ortamlarında can güvenliklerini sağlamalarını ve gerekli tedbirleri almalarını bekliyoruz. 
 
             ÜMİT KARATAŞ
AKTİF SAĞLIK-SEN BAŞKANI   
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.