Görevinden Alınan Memurlara Müjde...

Görevinden alınan memurlara müjde

Görevinden Alınan Memurlara Müjde...
04 Haziran 2012 Pazartesi 10:31

'Uzun süredir çalışıyor, yeniliğe ayak uyduramıyor' diye görevden alınan müdüre Danıştay'dan destek geldi.

 

 
Türk Sağlık-Sen'in açtığı dava sonucunda kamuda geçersiz sebeplerle görevden alınma işlemi, Danıştay tarafından durduruldu. 

Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Müdürü olarak görev yapan Ali Gayretli'nin, "Uzun süredir hastane müdürlüğü ve yöneticilik yapmaları, yeni gelişmelere ayak uyduramamaları ve hastanelerin Mali gelirlerinin geri gitmesi" gibi sebeplerle görevden alınarak Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müdürlüğü'ne atanmasının iptali için açılan davada Trabzon İdare Mahkemesinin ret kararı üzerine konu, Danıştay'a taşındı.

Danıştay 5. Dairesi konu ile ilgili verdiği kararda memur atamalarında idareye tanınan yetkinin mutlak ve sınırsız olmadığına dikkat çekti.

İdarenin; aynı yerde uzun süre görev yapma, yenilenen mevzuata uyum sağlayamama ve 2010 yılında hastanenin Mali durumunun kötüye gitmesi gibi sebeplerle ve Trabzon İl Sağlık Değerlendirme Raporu'na istinaden hastane müdürünü görevden aldığı kaydedildi.

Kararda söz konusu değerlendirme raporunda bizzat davacı hakkında olumsuz bir tespit yapılmadığı, hastanenin Mali durumunun kötüye gitmesinde davacının hata veya kusurunun somut delillerle ortaya konmadığı belirtildi. Ayrıca aynı görevde uzun süre görev yapmış olmanın dava konusu olamayacağına dikkat çekildi.

Danıştay, Trabzon İdare Mahkemesi'nin verdiği kararın yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.

Hukukun atamalarda yapılan haksızlıklara dur demesine rağmen idarelerin hukukun kararına direnmek gibi bir usul içine girdiklerini kaydeden Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, kararı şöyle yorumladı: 

"Yapılan haksızlıklar, hukuktan dönüyor. Geçersiz sebeplerle keyfiyete dayanan görevden alınmalarda kamuda sıkça yaşanıyor. Danıştay'ın bu açıdan verdiği karar, oldukça önemlidir. Ama türlü bahanelerle hukuk karaları bile idareler tarafından yok sayılmaya çalışılıyor. İdareler bu tür yanlış uygulamalardan artık vazgeçmelidir. Hukuka uymak öncelik olmalıdır."
HABERLER.COM 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.