Görevde Yükselmeye Torpil Bulaştı..

Görevde Yükselmeye Torpil Bulaştı

Görevde Yükselmeye Torpil Bulaştı..
06 Eylül 2013 Cuma 00:16

31/08/2013 tarihli ResmiGazetede yayımlanan değişiklikle Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte düzenlemeler yapıldı. Yönetmelikte yapılan değişikliklerle sözlü sınav getirilmesi gibi objektiflikten uzak kriterlerle görevdeyükselme yönetmeliği adeta torpil yönetmeliğine dönüştürüldü.
Sağlık Bakanlığı'nda görevdeyükselme sınavından baraj puanını geçtiği halde ataması yapılmayan 2351 kişinin mağduriyeti göz ardı edilirken Yönetmelikle torpilli atamalara resmiyet kazandırılmıştır.

İŞTE Yönetmelikte Yapılan değişiklikler;

GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ YÖNETMELİĞİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER 
İlçe İdare Şube Başkanları İle Bunlara Aynı Düzeydeki Görevler Yönetmeliğe Eklenerek Muaf Tutmuştur.
1- Yönetmeliğin 2. maddesindeki "ilçe müdürü kadrolarına" ibaresi "İlçe İdare Şube Başkanları ile bunlarla aynı düzeydeki görevlerde" şeklinde değiştirilmiş ve belirtilen unvanlar hakkında yönetmelik hükümleri uygulanmayacağı aynı şekilde kalmıştır

Hukuk Müşavirliği Kadro Ve Pozisyonlarına Yapılacak Atamaların Muafiyeti Eklenmiştir.
2- Yine Yönetmeliğin 2. maddesine ı) bendi şeklinde Avukat kadro ve Pozisyonlarından hukuk müşavirliği kadro ve pozisyonlarına yapılacak atamaların görevde yükselme yönetmeliğine tabi olmayacağı eklenmiştir.

Görevde Yükselme Eğitimi Ve Görevde Yükselme Sınavı Tanımları Kaldırılmıştır.
3- Yönetmeliğin 4. maddesinin tanımlar kısmında e) ve f) bentlerinde yer alan yer alan; görevde yükselme eğitimi ve görevde yükselme sınavı tanımları yönetmelik metninden çıkarılmıştır. Ayrıca g) bendindeki eğitime tabi tutulmaksızın ibaresi çıkarılmıştır.

Alt Görevde Ve Sürede Çalışma Şartı Mutlak Olmaktan Çıkarılmıştır.
4- Görevde yükselme suretiyle atanacak personelin kurumda veya diğer kurumlarda belli bir süre alt görevde ve sürede çalışma şartı mutlak olmaktan çıkarılmış, alt görevde çalışma ve süresi şartı aramak kurumların takdirine bırakılmıştır.

5- Atanacak görevin niteliği itibariyle aranacak hizmet sürelerinden bu sürelerin en az 2 yılının atamanın yapılacağı kurumda geçmiş olmasına dair şart yönetmelikten çıkarılmıştır.

Duyuru Usulü Değiştirilmiş ve Belirsizleştirilmiştir.
6- Görevde yükselme ve unvan değişikliği sureti ile atanacak kadroların 45 gün önceden ilanına ilişkin hüküm değiştirilmiş, yazılı sınavdan önce duyurulur hükmü konularak süre belirsizleştirilmiştir. Görevde yükselme eğitimi kaldırıldığı için şartları taşıyanlar farklı unvan kadrolardan sadece biri için başvuruda bulunma şartıyla başvuruda bulunabileceklerdir.

Görevde Yükselme Eğitimi Sonrası Başarılı Olanların Atanmalarını Açıklayan Hüküm Kaldırılmıştır.
7- Yönetmeliğin 11. Maddesi kaldırılarak; görevde yükselme eğitimi sonrası başarılı olanların 3 ay içerisinde atanmalarına ve puanların eşitliği halinde tercih için konulan kriterleri içeren hüküm kaldırılmıştır.

Yazılı Sınav İle İlgili Değişiklikler Mevcuttur.
8- Yönetmeliğin 12. Maddesinde yapılan değişiklik ile; başlık "Yazılı Sınav" şeklinde değiştirilmiş ve Yazlı sınavın mahalli idareler için; İçişleri Bakanlığı, Yüksek Öğretim Üst Kuruluşları ile Yüksek Öğretim Kurumları için Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığınca, ilgili kurumlarca belirlenecek konularda yapılması esasa bağlanmıştır. Diğer kurumlar sınavı kendileri veya ÖSYM, MEB, TODAİ, üniversitelere yaptırabilecektir.

Başarı Puanı Kurumlara Bırakılmıştır.
9- Yazılı sınavın yüz tam puan üzerinden değerlendirileceği hususu hüküm altına alınmakla birlikte, başarı puanının en az kaç puan olması gerektiğini belirleme yetkisi kurumlara bırakılmıştır.( 70 puan şartı kaldırılmıştır.)

Sözlü Sınav Usulü Getirilmiştir.
10- Yönetmeliğin 12/A maddesi eklenerek sözlü sınav getirilmiştir. Şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeydeki diğer görevlere atanacakların yazılı sınavda en yüksek puandan başlamak üzere ilan edilen kadroların 5 katı aday sözlü sınava çağrılacak, sözlü sınavda 70 puan alan aday başarılı sayılacaktır.

11- Yönetmeliğe eklenen 12/B Maddesi ile görevde yükselme sınavı sonrası yapılacak atamalarda başarı puanının esas alınacağı, şube müdürü, müdür ve aynı düzeydeki diğer kadrolara atanmak için sözlü sınav puanının, diğer kadrolar içinse; yazılı sınav puanının esas alınacağı hükme bağlanmıştır.( sözlü sınavda 70 puan aranacaktır.)

İlan edilen kadro sayısı nedeniyle, başarılı oldukları halde atanamayanlardan; kurumların ihtiyaç duyması halinde en az asıl kadar yedek ayırabilecekleri düzenlenmiştir.(Bu hükme göre yedek ayırıp, ayırmamak kurumların takdirindedir.)

Asılların Yanında Yedek Üyelerin Atanabileceği Eklenmiştir.
12- Yönetmeliğe eklenen 12/C maddesi ile; atanan kadroların yönetmelikte sayılan çeşitli nedenlerle boş kalması halinde, başarı sıralamasının ilan edildiği tarihten itibaren 6 aylık süreyi geçmemek üzere müteakip sınav ilanına kadar aynı unvanlı kadro ve pozisyon için yedek üyeler atanabilir.(kurumlar yedek belirlemişlerse)

İtiraz Usulü Kaldırılmıştır.
13- Sınav sonuçlarına itiraz başlıklı 14.Madde yürürlükten kaldırılmıştır, (Sınav komisyonlarında sadece itirazın yapılacağından bahsedilmekte, itirazın süresi, nasıl yapılacağına dair düzenleme bulunmamaktadır.)

14- Yönetmeliğin 15. Maddesinin 1. Fıkrası değiştirilerek Görevde yükselme yönetmeliği ve unvan değişikliği sınavına göre atanacaklardaki şartları ve sınavlara ilişkin usul ve esasları mahalli idareler, belediye birlikleri, müessese işletmeleri ve bunlara bağlı döner sermaye kurumlarındaki personel için İçişleri Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurumlarındaki personel için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı olmak üzere kurumlar Devlet Personel Başkanlığının görüşünü almak üzere yönetmelik çıkarabileceklerdir.

15- Personel Değerlendirme formu kaldırılmıştır.

16- Kurumlar, yönetmeliğin yayım tarihinden itibaren 6 ay içerisinde yönetmeliklerini Kamu Kurum ve Kuruluşları görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliği ile uyumlu hale getireceklerdir.

17- Duyurusu yapılan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları için; eski yönetmelik hükümleri geçerliliğini koruyacaktır.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.