GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVINA TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR !!

Binlerce sağlık personelini ilgilendiren 28 Haziran 2015 günü gerçekleşen Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavına tepkiler büyüyor...

GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVINA TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR !!
01 Temmuz 2015 Çarşamba 16:25

Türk Sağlık Sen Genel Merkezi şu açıklamayı yaptı :

''Uzun zamandır görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavını bekleyen sağlık çalışanlarının büyük bir kısmı hayal kırıklığı içerisinde...

28 Haziranda gerçekleştirilen Sağlık Bakanlığı görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavına giren çalışanlar sınav sorularının zor olduğunu dile getirmişlerdir.Bu konuda sosyal medyada,internet sitelerindeki forumlarda ve sendikamıza gönderdikleri maillerde de bundan şikayetlerini ifade etmişlerdir.

Yayınlanan sorulara bakıldığında sorunların zorluk derecesinin çok yüksek olduğu görülmüştür.

Bu sorulara göre şube müdürleri için gerekli olan 60 puan diğer gruplar için gerekli olan 70 taban puan barajını aşanların sayısı tahsis edilen kadroların sayısından daha düşük olma ihtimali de çok yüksektir.

Eğer böyle bir durum gerçekleşirse,tahsis edilen kadrolar boş kalmış olacaktır.Bu konuyu Sağlık Bakanlığının bir daha düşünüp değerlendirme yapması ve puanlama esnasında başarı sayısını yeteri derecede yükseltecek bir sistem MEB Ölçme ve Değerlendirme Merkezine önermesi gerekir.

Sağlık çalışanlarının adeta görevde yükselmemesi, unvan değiştirmemesi için hazırlanmış gibi sorularla gerçekleştirilen bu sınavların sonucunda kadroların boş kalmaması için çalışma yapılmalıdır.'' dedi...

Aktif Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Ümit Karataş ise şöyle konuştu :

''Uzun yıllardır Sağlık Bakanlığına Bağlı Birimlerde görev yapan başta sağlık çalışanları olmak üzere diğer çalışanların en büyük yasal ve özlük hakları olan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınav hakkı gasp edilerek çalışanlar mağdur edilmiştir.Nihayet bu konuda Bakanlık bir hakkı iade ederken diğer bir mağduriyete ve hak gasbına neden olmuştur.

Yapılan şaibeli sınavda; ”Şube müdürü, Şef, Memur, Şoför ayrımı yapılmadan her branşa aynı soruların sorulması büyük haksızlığa neden oldu.Bakanlık eğitim vermemiş, kitap dağıtmamış sorulabilecek en zor soruları sormuştur.4 yıllık fakülte mezunu şube müdürleri ile lise mezunu hizmetlilere de aynı soruları sormak adalet midir ? Bakanlık resmen personeline sınav kazandırmamak için sınav yapmıştır.

Sağlık Bakanlığının 28 Haziran 2015 günü yapmış olduğu Görevde Yükselme ve Unvan değişikliği sınavının iptal edilmesi gerektiğini ve haksız olarak alınan sınav ücretinin adaylara iadesini istiyoruz. Yapılan bu haksızlıkların peşini bırakmayacağımızı herkesin bilmesini isteriz. MEB ve Sağlık Bakanlığı’na bu konuda başvuru yapacağız.Kamuda eşitlik ve adalet ilkesini zedeleyen bu uygulamadan dönülmesini Sağlık Çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesini talep edeceğiz. Gerekirse hukuki yollara  başvuracağız.'' dedi.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.