Görevde Yükselme Sınavıyla İlgili Fısıltı

Sağlık Bakanlığı liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlamasını esas alarak görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin usul ve esasları yeniden düzenlemesi gerektiğini, Sağlık hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesinin en önemli güvencesinin de hizmetin yetişmiş, ehil kamu görevlilerince yerine getirilmesi ile mümkün olacağını defalarca belirttik.

Görevde Yükselme Sınavıyla İlgili Fısıltı
24 Şubat 2014 Pazartesi 07:15

 Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüklerinde uygulamalar incelendiğinde objektif yazılı veya sözlü sınav yapılmadan herhangi bir kriter gözetilmeden şube müdürü görevlendirmeleri yapılmaktadır.

 Kamu Hastaneler Birliklerinde  genel sekreter, daire başkanları, hastane yöneticileri, uzman ve büro personelleri gibi personel görevlendirmelerinde veya sözleşme yapılırken hangi objektif kriterlerle ve hangi ayırıcı özelliklerinden dolayı görevlendirildiklerini defalarca yazmamıza rağmen Bu konuda Sağlık Bakanlığı tarafından herhangi bir açıklama yapılmıyor.

Sağlık çalışanları ile yapılan sohbetlerde Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüklerinde şube müdürü görevlendirmeleri, Kamu Hastaneler Birliklerinde  daire başkanı, hastane yöneticileri, uzman ve büro personelleri gibi personel görevlendirmelerinde veya sözleşme yapılırken en büyük ağırlık olarak kıstaslardan bir tanesinin belirli sendikaların referansı ve üyesi olması gerektiği, sendikanın üyesi olmadan şube müdürü, daire başkanı, hastane yöneticisi, uzman ve büro personeli olunamayacağı belirtilmektedir.

Sendikaların bu makamları üye kazanmak için bir koz olarak kullandığını, sendikalar kanalı ile bu makamlara gelenlerin mahiyetindeki memurları kendi sendikasına üye olması için bu makamları kullandıklarını,  tarafsız olmadıklarını, objektif görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının özellikle sendikaların işine gelmediğini, Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı için mücadele verilmediği belirtilmektedir.

Sağlık çalışanları illerde sendika yöneticisi ve temsilcilerinin büyük çoğunluğunun şube müdürü, daire başkanı, hastane yöneticisi, uzman ve büro personelleri gibi kademelerde ağırlık olarak görev aldıklarını belirtilmektedirler. Sağlık çalışanları bu durumdan fazlasıyla rahatsız olduklarını, bir an önce İdareci ve uzman görevlendirmelerinde görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı yapılması gerektiğini belirtilmektedirler.

Sağlık çalışanları ile yapılan sohbetlere benzer hemen hemen her yerde aynı şeyleri duyarız fakat çalışanlar bu konuyu dillendirmekten çekinirler. Sadece kendi aralarında bu konularda konuşurlar. Hep konuşmaya da devam edeceklerdir.

Sağlık Bakanlığı; Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüklerinde şube müdürü görevlendirmeleri, Kamu Hastaneler Birliklerinde  daire başkanları, hastane yöneticileri, uzman ve büro personelleri gibi görevlendirilen personellerin  İller bazında kaç tanesinin sendika yöneticisi ve temsilcisi olduğunu, sendika yöneticisi ve temsilcisi veya üyesi olanların sendikalara göre dağılımını, istatistiki olarak açıklarsa hem Sağlık Bakanlığı hem de sendikalar zan altında kalmaz. Sendikalar Bilgi Edinme Kanunu kapsamında bu bilgiyi Sağlık Bakanlığından talep ederek basında paylaşmalıdırlar. Bu sayede çalışanlar acımasızca eleştiriden vazgeçerler.

Bilindiği üzere, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununun 15 inci maddesinde sendika üyesi olamayacaklar sayılmış bulunmaktadır. Mezkur maddenin (c) bendinde “Bu Kanun kapsamında bulunan kurum ve kuruluşların müsteşarları, başkanları, genel müdürleri, daire başkanları ve bunların yardımcıları, yönetim kurulu üyeleri, merkez teşkilatlarının denetim birimleri yöneticileri ve kurul başkanları, hukuk müşavirleri, bölge, il ve ilçe teşkilatlarının en üst amirleri ile bunlara eşit veya daha üst düzeyde olan kamu görevlileri, 100 ve daha fazla kamu görevlisinin çalıştığı işyerlerinin en üst amirleri ile yardımcıları, belediye başkanları ve yardımcıları,” nın sendika üyesi olamayacakları hükmü yer almaktadır.

Bu Kanuna ek olarak Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüklerinde şube müdürü görevlendirmeleri, Kamu Hastaneleri Birliklerinde  daire başkanları, hastane yöneticileri, uzman gibi görevlendirilen personellerin özellikle sendika yöneticisi, temsilcisi üyesi olamamaları yönünde düzenleme yapılması gerektiği düşünülmektedir.

Bir sendika yöneticisi, temsilcisi veya üyesi olan kişilerin görevlendirilmiş olduğu idarecilik makamlarında ne kadar adil ve objektif olabilirler? Ne kadar etik olur? Bu konu hep tartışılmaktadır. Özellikle idareci görevlendirmelerinde objektif sınav sistemi getirilerek idarecilerin sendika yöneticisi, temsilcisi veya üyesi olması da engellenmelidir. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.