Görevde Yükselme Sınavında Torpil Var Mı?

Danıştay’ın kararlarında sözlü sınav ile ilgili İPTAL kararları çıkmaktadır.

Görevde Yükselme Sınavında Torpil Var Mı?
16 Mart 2015 Pazartesi 15:11

 Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı Duyurusunda Görevde yükselme suretiyle şube müdürü kadrolarına atanacaklardan yazılı sınavda 100 (yüz) üzerinden en az 60 (altmış) puan alan adaylar arasından puan üstünlüğü esasına göre (en yüksek puan alan adaydan başlamak kaydıyla) ilan edilen kadro sayısının 5 (beş) katına kadar aday (son adayla aynı puana sahip olan bütün adaylar sözlü sınava alınacaktır)” diye duyuruda bulunmuştur. 

            Görüldüğü üzere şube müdürlüğü yazılı sınavından sonra sözlü sınav şartı mevcuttur. Sözlü sınavın yapılması hukuki midir? Öncelikle Danıştay’ın genel olarak sözlü sınavına bakış açısı nedir?

 

Danıştayın Kararlarında Özetle Sözlü Sınava Bakış Açısı?

 

Danıştay’ın özetle sözlü sınava karşı bakış açısı olarak “Nesnel bir yöntem olan merkezi sınavdan sonra her türlü öznel değerlendirmeye açık bulunan ikinci bir sınavın yapılması merkezi sınavın nesnel koşullarını kısmen dahi olsa etkisiz kılacağı gibi ikinci bir sınav yapılmasının öngörülmesi eşitlik ilkesine aykırı olduğundan ve subjektif değerlendirmelerin oluşabilmesine yol açıcı etkileri bulunacağı gerekçesi ile  sözlü sınavının hukuka uygunluk bulunmadığını belirterek sözlü sınavları ile ilgili yargı kararlarında İPTAL kararları çıkmaktadır.

 

Sağlık Bakanlığının Şube Müdürleri için yapacağı sözlü sınav uygulaması yargıya taşınacağı düşünüldüğünden İPTAL edileceği düşünülmektedir. Sağlık Bakanlığı sözlü sınav uygulamasını bir an önce kaldırarak kafalarda sözlü sınavı ile ilgili acaba şaibe mi olacak algısını ortadan kaldıracaktır.

 

30/12/2014 tarihli ve 29221 sayılı (Mükerrer) Resmi Gazete’de yayımlanan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği

 

MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

 

“(3) Yazılı sınavda, yüz tam puan üzerinden en az yetmiş puan alanlar başarılı sayılırlar. Sözlü sınava alınacak personel için yazılı sınav başarı puanı en az altmış olarak uygulanır.”

 

Görüldüğü üzere Yönetmelik yazılı sınavda 100 üzerinden en az 70 puan almış olanları başarılı olarak nitelendirirken,  sınavı Görevde Yükselme  ilan metninde 100  üzerinden 60 puan alan adaylar Yönetmeliğe göre 70 puan alamadığından başarısız olarak nitelendirilebileceği gibi 60 puan alan adayın sözlü sınava katılmasının hukuka aykırı olduğu düşünülmektedir. 60 Puan alan adayların sözlü sınava katılmaları mümkün görünmemektedir. Normlar hiyerarşisine göre alt norm üst hukuk normuna aykırılık teşkil edemeyeceğinden dolayı görevde yükselme sınavı ile ilgili sözlü sınavı yargıya taşınacağı düşünüldüğünden iptal edilmesi söz konusu olabilir. Sağlık Bakanlığı bu konuda izdiham yaşayabilir.

 

Sağlık Bakanlığı şube müdürlüğü sınavındaki sözlü sınav şartını kaldırmalıdır. Milli Eğitim bakanlığı ve Diğer kurumların sözlü sınavları ortadadır. Objektif olmadığı düşünülen sözlü sınavlarla ilgili yargı İPTAL kararları vermektedir.

 

Şube Müdürü adayları sözlü sınavda torpil olabileceğini partiden gerekli referans aldıktan sonra özellik Sağlık Sen üyesi olanların kazanabileceği gibi bir algı oluşmuştur. Sözlü sınavın Sağlık Sen’in lehine bir uygulama olduğu konusunda kanaatler oluşmaktadır. Kısaca sağlık çalışanları sözlü sınavda torpilli kişilerin şube müdürü olacağını, yapılan sınavın hakkaniyetli olmayacağını belirterek Sağlık Bakanlığına güven duymadıklarını belirtmektedirler. Sağlık personelinin gündemi sözlü sınavda torpil var mıdır?

Sınav sonrası kazanan kişilerin sendikalara göre dağılımları gündem oluşturacağı konuşulmaktadır. Sağlık Bakanlığı sözlü sınav uygulamasını kaldırmalıdır. Bu sınav sonrası karmaşa çıkacağı ve yargıya taşınacağı açıkça görülmektedir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.