Görevde Yükselme Mağduriyetlerinin Giderilmesi İçin Bakanlığa Başvuru

Türk Sağlık-Sen görevde yükselme eğitimi ile ilgili yaşanan sorunların çözümü için Sağlık Bakanlığı'na iki başvuru yaptı.

Görevde Yükselme Mağduriyetlerinin Giderilmesi İçin Bakanlığa Başvuru
09 Kasım 2015 Pazartesi 20:44

 Türk Sağlık-Sen görevde yükselme eğitimi ile ilgili yaşanan sorunların çözümü için Sağlık Bakanlığı'na iki başvuru yaptı.

Yapılan birinci başvuruda görevde yükselme eğitimi için dikkate alınan puan hesaplamasında daha önce Danıştay tarafından iptal edilen disiplin cezaları nedeniyle ve daha önce mazeretsiz olarak görevde yükselme eğitimine veya sınavına katılmayanlardan puan düşülmesi ile ilgili hükümlerin yer aldığı hatırlatıldı.

Söz konusu hükümlerin uygulanması halinde yapılacak değerlendirmenin Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararına aykırı olacağı belirtildi.

Bu nedenle yürütmesi durdurulan hükümlerin personel değerlendirmesinde göz önüne alınmaması istendi. Yaşanılacak mağduriyetlerin önüne geçilmesi talep edildi.

Sendikamız tarafından yapılan ikinci başvuruda ise 18.04.1999 tarihinde görevde bulunan ortaokul mezunu personelin görevde yükselme eğitimi için yaptıkları başvuruların reddedildiğine dikkat çekildi.

18.04.1999 tarih ve 23670 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte "Kurumlar, özel yönetmelikleriyle bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte görevde bulunan personeli bakımından, 5 inci madde ile öngörülen öğrenim düzeyinin altında bir öğrenim düzeyi belirleyebilirler." hükmünün olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği'nde Ortaokul mezunlarının "Bilgisayar İşletmeni, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Veznedar, Ambar Memuru, Santral Memuru, Memur, Daktilograf ve Şoför" kadrolarına atanabileceği hükmüne yer verildiği hatırlatıldı.

Bu nedenle 18.04.1999 yılında görevde olan Ortaokul mezunu çalışanların başvurularının reddedilmesinin yönetmeliklere aykırı olduğu vurgulandı. Uygulamada birlik sağlanması yönündeki temel ilke göz önüne alınarak yaşanan mevcut sıkıntıların giderilmesi istendi. Başvuruların kabul edilerek Bakanlık teşkilatına duyurulması talep edildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.