Görevde Yükselme İçin Dilekçe Verilir Mi?

Basından öğrendiğimiz kadarı ile 1 Aralık 2014 itibariyle hem il sağlık hem halk sağlığı yöneticilerinin görevlendirmeleri sona erdiğini, 1 ocak 2015 itibariyle yönetimde boşluk olmaması için şimdiden görevlerin uzatılacağını, görevden alınacaklar ve değişiklik yapılacaklar belirlenmeye başlandığı belirtilmektedir.

Görevde Yükselme  İçin Dilekçe Verilir Mi?
19 Kasım 2014 Çarşamba 21:03

 Gelen fısıltılara göre Aralık ayı başında 81 ilin müdürleri illerde yerel siyasetle ve sendikayla görüşüp il müdür yardımcısı  ve  şube  müdürleri için bakanlığa valilik kanalıyla uzatma yazılarını göndereceğini, Uzatma yazısı  gönderilmeyenlerin  görevi 31 aralık itibariyle düşeceği belirtilmektedir.

Sağlık Bakanlığı  liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlamasını esas alarak görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliğine uygun olarak objektif kriterlerde müdür yardımcısı ve şube müdürü görevlendirmesi yapması gerekmektedir.

Sağlık hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesinin en önemli güvencesinin de hizmetin yetişmiş, ehil kamu görevlilerince yerine getirilmesi ile olur.

657 sayılı DMK'nın, “Temel İlkeler” başlıklı bölümünde yer alan, 3. maddesinin (B) fıkrasında “Kariyer”, C fıkrasında ise “Liyakat” ilkeleri yer almaktadır.

Kariyer ilkesi; “Devlet memurlarına, yaptıkları hizmetler için lüzumlu bilgilere ve yetişme şartlarına uygun şekilde, sınıfları içinde en yüksek derecelere kadar ilerleme imkânını sağlamaktır.”

Liyakat: “Devlet kamu hizmetleri görevlerine girmeyi, sınıflar içinde ilerleme ve yükselmeyi, görevin sona erdirilmesini liyakat sistemine dayandırmak ve bu sistemin eşit imkânlarla uygulanmasında Devlet memurlarını güvenliğe sahip kılmaktır.” şeklinde tanımlanmıştır.

Kariyer ve Liyakat ilkesinin temelinde objektif kurallar çerçevesinde işin ehline verilmesi ve hak etme kavramı yatmakta olup, işin ehline verilmesi ve hak etme durumunun mutlak anlamda sağlanabilmesi ancak kriterleri objektif olarak belirlenmiş ölçme ve değerlendirme tekniklerinin kullanılması, kamu yararı ve eşitlik ilkesine uyulması ile mümkün olabilecektir.

Sağlık Bakanlığı, yapacağı Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı, Sağlık Müdür Yardımcısı, Halk Sağlığı ve sağlık müdürlüğü şube müdürü görevlendirmelerinde siyaset ve sendika eksenli bir görevlendirme yapacağı, yapılacak görevlendirmeler objektif kriterlerde olmayacağından hukuka aykırı olacağı, bu görevlendirmelerin yargıya götürülmesi durumunda iptal olabileceği düşünülmektedir.

Yıllarını bu teşkilata adamış sağlık kurumları alanında veya idari bilimler alanında lisans ve yüksek lisans yapmış deneyimli sağlık çalışanları artık uyanmalıdır. Bu objektif kriterlerden uzak yapılacağı belirtilen görevlendirmenin önünde durmalıdır. Büyük bir hukuk savaşı verilmelidir. Bireysel olarak kurumlarına şartların uygunluğuna göre müdür yardımcısı ve şube müdürü olmak istediğini ve özgeçmişini, diplomasını sunmalıdır. Eğer kimse kurumuna başvuru yapmazsa Sağlık Bakanlığı siyasetin ve sendikanın istediği kişinin görevlendirmesini yapacağı düşünüldüğünden, yapacağı görevlendirmelerde gerekçe olarak kuruma herhangi bir başvuru olmadığı ve hizmetin yürümesi için bu görevlendirmeleri yaptığını mazeret olarak mahkemelere ve kamuoyuna duyuracağını düşünüyoruz. O yüzden lisans ve özellikle yüksek lisans mezunu sağlık çalışanları bir an önce kurumlarına dilekçe sunması gerektiğini düşünüyoruz.

O yüzden şartlarını tutan tüm sağlık çalışanları kurumlarına şartlarının tuttuğunu, müdür yardımcısı ve şube müdürü kadrolarına uygun bir kadroya objektif kriterler de görevlendirmek istediğini belirten bir dilekçe sunmalıdır. Ocaktan sonra objektif kriterler de yapılmadığını düşündüğümüz görevlendirmeler açıklandığında sağlık çalışanları vermiş olduğu dilekçeye istinaden davalar açarak bu görevlendirmeleri iptal ettirme şansı yüksektir. Yasal yollarla tepkimizi göstererek haklarımızı arayalım. Mahkemelere gidebilmemiz için mutlaka şimdiden dilekçenizi kurumunuza sunmalısınız. Sağlık Bakanlığına ve referans sahibi olan sendikaya gücünüzü göstermenizi, Yılmadan mücadele verme zamanının geldiğini düşünüyoruz.

Sitemiz haklının ve mücadele edenin her zaman yanında olacaktır. Her zaman sesinizi duyurmaya devam edecektir. Mücadeleniz adım adım sitemizde tüm Türkiye’ye duyurulacaktır. Tüm sivil toplum örgütlerini bu mücadeleye destek vermeye davet ediyoruz. 

Tüm sağlık çalışanları bu mücadeleye destek vermelidir. Sosyal medyada profillerde bu yazıyı paylaşarak herkesin bilgilendirilmesi sağlanmalıdır.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.