Gıda Sektörünün İçine Giren Kimyasallar Tehlike Saçıyor

Gıda sektörü ile kimya sektörünün bir arada çalışmalar yaptığını ifade eden Doç. Dr. Oğuz Özyaral, “

Gıda Sektörünün İçine Giren Kimyasallar Tehlike Saçıyor
Gıda sektörü ile kimya sektörünün bir arada çalışmalar yaptığını ifade eden Doç. Dr. Oğuz Özyaral, “Kutu içeceklerin içerisinde bulunan, ‘şeker tadı veren’ tanımı bu ürünlerin birtakım kimyasallar barındırdığını ortaya koyuyor” dedi. Özyaral, ailelere seslenerek özellikle 6 yaş altındaki çocukların enerji içeceklerinden uzak durması ve enerjiyi doğal besinlerden alması gerektiği belirtti.
Geçtiğimiz günlerde Amerikan Kalp Derneği tarafından yapılan bir araştırma enerji içeceklerinin 6 yaş altı çocuklarda ölümcül olabileceğini ortaya koydu. 5 bin ayrı olaya ilişkin bulguları inceleyerek, 2010-2013 yılları arasında sürdürülen çalışmalarla ortaya çıkan rapor, olayların önemli bölümünde kalp ritminde düzensizlik görüldüğünü belirledi. Araştırmanın sonucuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Özyaral, kutu içeceklerin içinde birtakım kimyasalların olduğunu söyledi. Günümüzde kimya sektörünün gıda sektörüyle el ele olduğunu belirten Özyaral, “İçeriğini bilmediğimiz birtakım şeyleri yiyip içiyoruz. Çünkü besin endüstrisi tıbbın çok daha önünde ve hızlı yürüyor. Kimya sektörü 1900’lerden itibaren hayatımızda yer alıyor. Kimya besin ile el ele tutuştu ve inanılmaz işler yapıyor. Besinlerin zararları zamanla anlaşılıyor. Bazı kutu ürünlerde şeker tadı veren tanımı kullanılıyor o kavram girdiğinde kimyasallarla yüzleşiyorsunuz. Doğalı yaşamak varken çocuğun bir kimyasal ile karşılaşmasının hiçbir anlamı yok. Bunun çocuk için zararlı olduğu anlatılmalı” dedi.
BİR FİNCAN KAHVE BİR KUTU ENERJİ İÇECEĞİNE EŞİT
Bir kutu enerji içeceğinin bir fincan kahvenin verdiği enerjiyi sağladığını belirten Doç. Dr. Oğuz Özyaral, “Enerji içeceklerinin en büyük sorunu ölçüsünün kaçırılması. ‘Ben bir kutu enerji içeceği içsem yeterli olacak’ mantığı ile hareket edilmiyor. Bunu 5 fincan kahve ile ikame ettiğimizde gerçek sorunu anlamış oluyoruz. Çünkü bir fincan kahvedeki kafein ile bir kutu enerji içeceğindeki kafein eşittir. Yani gereğinden fazla içildiğinde kalp hareketliliği ve damarda kan devir hızı artıyor. Böylelikle bir enerji patlaması yaşanabiliyor. Spor esnasında enerjinizi son noktasına kadar harcıyorsunuz. Damarların genişlemesi kanın fırlaması ya da daralması gibi hareketli oluyor. Kan basıncı ile ilgili reaksiyonlar ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.
Çocukların ve yaşlıların bu içeceklerden uzak durması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Özyaral, “Psikolojik olarak enerji içeceklerinden daha fazla enerji aldığımızı düşünüyoruz. Ama bu yanlış bir varsayım. Çünkü bir fincan kahve bir kutu enerji içeceğine denk geliyor. Bu içecekleri içerken özellikle, yaşlılar, çocuklar ve immün sistemde sorun yaşayanlar dikkat etmeli. Enerji içeceğini, diyet ve spor yapmak için almak yanlıştır. Enerji içeceği kişinin yapısına göre kullanılması gerekiyor. Ayrıca enerji içecekleri bazen de alkol ile birlikte alınıyor. Bu

Haberin devamı için TIKLAYINIZ
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER