Genel Sekreterlikten Skandal Atama Haberine Cevap

Personel Sağlık Yazı İşleri Müdürü

Genel Sekreterlikten Skandal Atama Haberine Cevap
21 Eylül 2014 Pazar 23:01

 Sayın                                                                                                                                                                 
Personel Sağlık Yazı İşleri Müdürü
 
Gazetenizin internet sitesinin 16.09.2014 tarihli yayınında “Sağlık Bakanlığı’nda Skandal Atama” haberinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı hekiminin Silivri Ceza İnfaz Kurumu Devlet Hastanesi’ne atandığı ve bu atamanın anayasal suç olduğuna yönelik iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına olayla ilgili açıklama aşağıda belirtilmektedir.
Haberde bahsi geçen hekim, İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin 08.04.2014 tarih ve 12046 sayılı yazısı ve ekli inceleme raporuna istinaden görev yeri değişikliği teklifi üzerine, mezkûr kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde Silivri Ceza İnfaz Kurumu Devlet Hastanesi’ ne ataması yapılmıştır. Bahse konu çalışan, mesleki hayatı boyunca onlarca soruşturma geçirmiş, 657 sayılı DMK’nun  “Uyarı, Kınama, Aylıktan Kesme, Kademe İlerlemesinin Durdurulması” gibi bütün cezalarını almıştır. Kaldı ki bu cezalar, “Devlet Memuriyetinden Çıkarılma” evresinden önceki süreçtir.  Bahse konu çalışan, görev mahallinde ki iş barışını bozan bir yapıdadır. Bahse konu çalışan hakkında hastalar tarafından, özel muayenehanesine gelmeden hekimlik faaliyeti yapmadığı hasta haklarına, çalıştığı kurumlara, BİMER’e ve Bakanlığımıza onlarca şikâyet gelmiş olup, yayında bahsi geçen “Cezalandırma” kavramı asla gerçeği yansıtmamaktadır.
Haberde bahsi geçen hekim atandığı hastanede kadın mahkûm olmadığını ve bu sebeple görevini yapamadığını iddia etmiş, ancak ilgili atama Sağlık Bakanlığı’nın Personel Dağılım Cetvelinde belirlenen ve tanımlanan kadroya göre yapılmıştır. Bu cetvel sağlık kurumlarının belirttiği hekim ve sağlık çalışanı ihtiyacına göre belirlenmektedir. Bu bağlamda, Silivri Ceza İnfaz Kurumu Devlet Hastanesi hem halka hem de personel yakınlarına hizmet veren bir kurumdur. Bakıldığında ilgili branşın Personel Dağılım Cetvelinde bulunduğu görülecektir. İlgili hekimin atamasında da bu kriterler ve inceleme raporları göz önüne alınmış ve mevzuata uygun olarak hareket edilmiştir. Dolayısıyla haberde belirtilen anayasal suç işlendiğine yönelik ve atamanın skandal olduğuyla alakalı iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.
Kurumumuzla ilgili her türlü iddiada kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına Beyoğlu Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği olarak işbirliğine hazır olduğumuzu belirtir, siz değerli basın mensuplarının da gerekli hassasiyeti göstermesini bekleriz.
 
Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Basın ve Halkla İlişkiler Birimi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.