Genel Sekreterlerden Sonra Onlar Da Karne Alacak!

Genel sekreterlere getirilen karne değerlendirmesi, halk sağlığı müdürlerine de getiriliyor. Halk sağlığı müdürlerinin puanlaması 1000 puan üzerinden yapılacak. 500 puan dan az alanlar ise değiştirilecek.

Genel Sekreterlerden Sonra Onlar Da Karne Alacak!
16 Aralık 2014 Salı 09:16

 663 sayılı kanun hükmünde kararnameyle genel sekreterlere getirilen karne değerlendirmesi, halk sağlığı müdürleri için de geliyor. Halk sağlığı müdürlerinin 1000 puan üzerinden değerlendirilecek. Puanlama yılda bir kez Kurum tarafından yapılıacak.  Her 6 ayda bir ara değerlendirme yapılacak. 500 puandan az alan yöneticilerin ise değiştirilmesi gündemde olacak. Değerlendirmeler 1 Ocak 2015'ten itibaren başlayacak.

 En fazla puan?

Anne  ölüm oranı ve bebek ölüm hızlarını gibi bir çok puanlamanın yapıldığı tabloya göre en yüksek puanı Halk Eğitimlerinin Gerçekleşme Yüzdesi alacak. Halk eğitimlerinin 64 puan getireceği tabloda Anne  ölüm oranı ve bebek ölüm hızı 25'er puan olacak.

 Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından yayımlanan

 
HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLERİ VERİMLİLİK DEĞERLENDİRMESİ USUL VE ESASLARI

Amaç ve Kapsam: Bu usul ve esasların amacı, personel Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun strateji ve hedefleri doğrultusunda ve verimlilik değerlendirme kriterleri çerçevesinde Türkiye Halk Sağlığı Kurumuna bağlı kaynak kullanımının ve hizmet sunumunun etkinlik ve verimliliğini değerlendirmektir. Bu usul ve esaslar Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve bağlı sağlık kurumlarını kapsar.


     Bu usul ve esaslarda geçen;
a)    Bakanlık: Sağlık Bakanlığını,
b)    Kurum: Türkiye Halk Sağlığı Kurumunu,
c)    Kurum Başkanı: Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanını,
d)    Müdürlük: Halk Sağlığı Müdürlüğünü,
e)    Müdür: Halk Sağlığı Müdürünü,
f)    Müdür Hedefleri: Halk Sağlığı Müdürlüğü için Bakanlık ve Kurum stratejisine uygun olarak belirlenen hedefleri,
g)    Ara Karne: Her yılın altıncı ayının sonunda Halk Sağlığı Müdürü tarafından yapılan öz değerlendirmeyi,
h)    Karne Göstergeleri: Karne oluşumunda kullanılan ve Kurumca belirlenen oran, hız, sayı, hedef ve verimlilik parametrelerini,
i)    Kriter Grupları: Karne göstergelerinin türlerine göre; 1-genel göstergeler (tıbbi, idari,  mali, kalite), 2- izleme ve değerlendirme, 3- eğitim kriterleri olmak üzere üç grupta değerlendirilen ana başlıkları
 ifade eder.
Halk Sağlığı Müdürleri verimlilik değerlendirmesi aşağıdaki ilkelere göre yapılacaktır:
1) Müdürlerin değerlendirilmesine esas veriler Kurumca 6 aylık periyotlarda toplanır.
2) Müdürler iş bu usul ve esaslarda belirlenen verilerin zamanında ve doğru olarak bildirilmesinden sorumludur.
3) Müdürler, müdürlük hedefleri ile kriter grupları yönünden altı aylık sürelerle toplanan ve gözlem sonucu elde edilen verilerle değerlendirmeye tabi tutulur.
4) EK-1A’ da belirtilen karne Müdürler tarafından düzenlenir ve Kurumca değerlendirilir. Karne puanları dikkate alınarak Müdürlerin EK-1C ‘de belirtilen tablodaki şekilde başarı grupları belirlenir.
5) Ara karneler Müdürün kendi öz değerlendirmelerini yapmak üzere ilk altı aylık verileri ve gözlemsel değerlendirme sonuçları esas alınarak Temmuz ayında hazırlanır.
6) Karneler Müdürler tarafından bir önceki yılın yıllık verileri ve gözlemsel değerlendirme sonuçları esas alınarak Ocak ayında düzenlenir.
7) Müdürlerce düzenlenen ve değerlendirme için Kuruma gönderilen ara karne ve karneler; Kurum tarafından değerlendirildikten sonra, yazılı ve/veya Kurumca belirlenen elektronik sistem aracılığı ile Müdürlere gizli olarak bildirilir.
8) Müdürün karne ve ara karne puanlarının belirlenmesinde;
a) Genel kriterler,
b) İzleme ve Değerlendirme kriterleri,
c) Eğitim kriterleri,
olmak üzere 3 kriter grubu içerisinde yer alan karne göstergeleri esas alınır.
9) Müdürlerin karne puanı hesaplanırken genel kriterler grubu 685 (altı yüz seksen beş) puan, İzleme ve Değerlendirme kriter grubu 200 (iki yüz) puan ve eğitim kriter grubu ise 115 (yüz on beş) puan üzerinden değerlendirilir.
10) Kriter grupları ile bu gruplara ait karne göstergeleri, puanları ve hesaplama yöntemleri EK-1B’ de yer alan ”Halk Sağlığı Müdürleri Verimlilik Karnesi Gösterge Kartları” kitapçığında belirtildiği şekilde yapılır.
11) Müdürlerin karne göstergelerinden alacağı puan hesaplanırken;
a) Göstergenin varsa Bakanlık veya Kurum hedefine uygunluğu,
b) Bakanlık veya Kurum hedefinin bulunmadığı göstergelerde ise ilin bir önceki yıl göstergeleri ile karşılaştırılması (ikinci yıldan itibaren uygulanabilir),
c) Bazı göstergelerde ise gözlemsel değerlendirme yapılması
dikkate alınır.
12) Müdürlük hedefleri ile bu hedeflerin gerçekleşmesi için verilen süreler Kurumca belirlenmiş olup, bu süreler EK-1B’de yer alan “Halk Sağlığı Müdürleri Verimlilik Karnesi Gösterge Kartları”nda yer almaktadır.
13) Müdürlük verimlilik değerlendirme karnesi toplam 1000 (bin) puan üzerinden hesaplanır.
14) Karne puanları oluşturulurken Halk Sağlığı Müdürleri verimlilik karnesinde yer alan mevcut durum (ilin durumu, ilin puanı), gösterge puanı ve özel durumlar için Kurum görüşü sütunları bulunmaktadır..
15) Müdürlerin karne ve ara karne puanı belirlenirken herhangi bir göstergede; doğal afet, olağanüstü durumlar ve benzeri mücbir sebeplerle puan kaybı yaşanması halinde, bu göstergeler hesaplamaya dȃhil edilmeyerek Kurumun değerlendirilmesine bırakılır.
16) Kurumca gerekli görülmesi halinde; belirlenen periyotlarla, karne ve ara karne göstergelerinin ve verilerinin doğruluğunun teyidi amacıyla yerinde izleme ve değerlendirme yapmak üzere ekipler görevlendirilir.
17) Yerinde değerlendirme yapan izleme değerlendirme ekipleri ve/veya saha koordinatörleri, raporlarını Kuruma bildirir.
18) Müdürler bu ekiplere görevleri süresince her türlü yardım ve kolaylığı sağlamakla yükümlüdür.
19) Müdürün, toplam 800 (sekiz yüz) puan üzerinden hesapladığı puana itirazının olması halinde itiraz sebeplerini ayrıntılı olarak açıkladığı bir raporla Kuruma bildirir. Kurum tarafından itiraz başvuruları değerlendirilir. İtirazın değerlendirilmesi sonucu alınan kararlar Müdüre gizli olarak bildirilir.
20) Kurum karne değerlendirmesinin herhangi bir safhasında açıklama yapmak üzere Müdürü Kuruma davet edebilir.
21) İş bu usul ve esaslarda belirtilen karne çalışması 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle uygulamaya başlanacaktır. İlk karne çalışması 2014 yılına ait verilerle 30 0cak 2015 tarihine kadar Kuruma bildirilir.

medimagazin
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.