Genel Sekreterin Yetkileri Azaltıldı Mı

Genel Sekreterin Yetkileri Azaltıldı Mı

Genel Sekreterin Yetkileri Azaltıldı Mı
27 Ocak 2014 Pazartesi 09:49

 Kamu Hastane Birliği Genel Sekreterlerinin Yetkileri Elinden Alındı  mı?


Sağlıkta Torba Yasa denilen Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 18/01/2014 tarih ve 28886 sayı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. 3.Madde ile aşağıdaki şekilde düzenlenme yapılmıştır.

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 32 nci maddesinin beşinci fıkrasının ikinci, üçüncü ve dördüncü cümleleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş
Değişikliğe uğrayan (Eski Hali) 32. Maddesinin 5.fıkrasının  ikinci cümlesi “Kurum Başkanı, genel sekreterle doğrudan; başkanlar, hastane yöneticileri, başhekim ve müdürlerle genel sekreterin teklifi üzerine sözleşme yapar.” Üçüncü cümle “Uzman personel ile büro görevlilerinin sözleşmeleri genel sekreter tarafından yapılır.” Dördüncü cümle “Başhekim yardımcılarıyla başhekimin, müdür yardımcılarıyla ilgili müdürün teklifi üzerine hastane yöneticisi tarafından sözleşme yapılır.” hükümleri yer almaktaydı.
32.Maddenin 6. fıkrasının dördüncü cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında memur olarak istihdam edilenlerden uygun niteliklere sahip olanlar, kendilerinin isteği ve kurumlarının muvafakati ile ekli (II) sayılı cetvelde belirtilen pozisyonlarda sözleşmeli statüde istihdam edilebilir. Bu şekilde istihdam edilenler kurumlarından aylıksız izinli sayılır. Söz konusu personel aylıksız izinli sayıldıkları kadro unvanları dikkate alınmak suretiyle 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine tabi olmaya devam ederler. Bu görevlerde geçen hizmetleri kazanılmış hak aylık ve derecelerinde değerlendirilir. Genel sekreter, başkan ve hastane yöneticisinin sözleşmeleri Bakan tarafından yapılır. Başhekim, başhekim yardımcısı, müdür, müdür yardımcısı, uzman personel ve büro görevlilerinin sözleşmeleri Kurum Başkanı tarafından yapılır. Bakan ve Kurum Başkanı bu yetkilerini kısmen veya tamamen alt kademelere devredebilir. Sözleşmeleri herhangi bir surette sona eren personel, bir ay içinde kurumuna müracaatı halinde, kurumunca bir ay içinde kadrosuna atanır.
Yeni düzenlemeyle beraber (Genel sekreter, başkan ve hastane yöneticisinin sözleşmeleri Bakan tarafından) (Başhekim, başhekim yardımcısı, müdür, müdür yardımcısı, uzman personel ve büro görevlilerinin sözleşmeleri Kurum Başkanı tarafından yapılmaktadır.) Bu durumda genel sekreterlerin bundan böyle kendi belirlediği ekibi ile sözleşme yapma yetkisi elinden alınmış oldu. Yeni durumdan yetki Bakan ve kurum başkanına verilmiş oldu. Bakan ve Kurum Başkanı bu yetkilerini kısmen veya tamamen alt kademelere devredebilir.
02.11.2011 tarih ve 28103 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin “Birlik Personelinin Niteliği ve Statüsü” başlığını taşıyan 32/2.Maddesinde “MADDE 32-(2) Genel sekreter, idarî ve malî hizmetler başkanları, hastane yöneticisi, müdür ve müdür yardımcısı olabilmek için en az dört yıllık eğitim veren yükseköğretim kurumlarından veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak ve kamu veya özel sektörde, genel sekreter için 8 yıl, idarî ve malî hizmetler başkanları, hastane yöneticisi ve müdürler için en az 5 yıl iş tecrübesine sahip olmak şarttır.”
Genel sekreter olabilmek için en az 4 yıllık lisans mezuniyeti ve 8 yıl iş tecrübesi yeterli olabiliyor. Kamu veya özel sektörden gelecek kişilerden en azından sağlık sektöründe en az 8 yıl iş tecrübe şartı denilerek şartlar belirginleştirilebilir. Aksi takdirde özel veya kamuda herhangi bir alanda 8 yıl iş tecrübesi olan sağlıkla ilgili olmayan kişiler genel sekreter olabilir.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurum Başkanlığı yeni bir düzenlemeyle beraber Eğitim durumu olarak genel sekreter olabilmek için, sağlık alanında en az 4 yıllık lisans mezuniyeti ile beraber Sağlık idaresi yüksekokulu, sağlık kurumları yöneticiliği, sağlık kurumları işletmeciliği mezunu veya temel eğitimi idare ve işletmecilik olan yüksekokul ve fakültelerden mezun olup hastane işletmeciliği konusunda yüksek lisans veya doktora yapmış olanlar tercih edilmek kaydıyla deniler şartlar belirginleştirilebilir. 
İdari ve mali işler başkanları, müdürleri ve müdür yardımcıları için kamu veya özel sektörden gelecek kişilerden en azından sağlık sektöründe en az 5 yıl iş tecrübe şartı, eğitim durumu olarak sağlık alanında en az 4 yıllık lisans mezuniyeti ile beraber sağlık idaresi yüksekokulu, sağlık kurumları yöneticiliği, sağlık kurumları işletmeciliği mezunu veya temel eğitimi idare ve işletmecilik olan yüksekokul ve fakültelerden mezun olup hastane işletmeciliği konusunda yüksek lisans veya doktora yapmış olanlar tercih edilmek kaydıyla fakülte veya dört yıllık yüksekokul mezunu olma şartı konulması kanaatini taşımaktayız.
Sağlık bakım hizmetleri müdür ve müdür yardımcılığı için hemşirelik, ebelik, sağlık memurluğu alanında lisans mezunlarının sağlık kurumları işletmeciliği ve yöneticiliği gibi yönetim bilimleri alanında yüksek lisans veya doktora yapmış olanlar ve meslekte 5 yıl iş tecrübe şartı getirilmesi hizmette kaliteyi artıracağı düşünülmektedir.
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurum Başkanımız Prof.Dr.Ali İhsan Dokucu kamu hastane birliklerinde yönetici ve uzman statüsünde yaptığı sözleşmelerde liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlamasını esas alarak görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin usul ve esasları düzenlemelidir.
Hakkaniyet gereği Genel sekreterler de dâhil tüm yöneticiler ile uzmanlar, büro personellerinin  ÖSYM tarafından bilgi ve tecrübelerini ölçen objektif bir sınav yapılmalıdır. Puan üstünlüğüne göre objektif ve şeffaf kriterlerde yönetici ve uzmanlarla sözleşme yapılması, yönetici ve uzman istihdamında Sağlık Bakanlığı veya bağlı kuruluşlarında görev yapma şartı en az yönetim bilimleri alanında yüksek lisans/doktora mezunu olma şartı getirilmelidir. Tüm sağlık çalışanları objektif kriterlerde yapılacak görevde yükselme sınavını beklemektedir.
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurum Başkanımız Prof.Dr.Ali İhsan Dokucu tecrübeli ve başarılı bir isimdir. Kurum Başkanımız yeni görevinde daha başarılı olabilmesi ve hastanelerde kalitenin artması için şuan görev yapan genel sekreterler de dâhil tüm yöneticiler ile uzmanlar, büro personellerinin sözleşmelerinin iptal ederek objektif kriterlerde sağlık kurumları ve işletmeciği gibi diğer yönetim hizmetleri alanında en az yüksek lisans/doktora yapmış kişiler arasında objektif sınav yaparak puan üstünlüğüne göre yeni bir idari yapılanma uzman personel yapısı oluşturmalıdır. Bu düzenlemelerle beraber tüm sağlık çalışanlarının kısa sürede sevgisini kazanacağı gibi personelin moral ve motivasyonunu ile beraber hizmette kalitenin  artacağı düşünülmektedir. Saygılarımızla
                                                                                 
Özkan Aydemir/Personel Saglik.Net

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.