Gençler Arasında İşsizlik Yüzde Onsekiz

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Dünya Bankasının yaptığı araştırmada, Türkiye’de gençler arasında yüzde 18 oranındaki işsizliğin dünya ortalamasının üzerinde olduğunu açıkladı.

Gençler Arasında İşsizlik Yüzde Onsekiz
23 Temmuz 2012 Pazartesi 12:54

 Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Araştırmayı biz yapsak ve bu sonuçları açıklasak Sivil toplum örgütünün görevi muhalefet yapmak değil diye iktidar tarafından azarlanır muhalefet yapmak için bu araştırmayı açıkladığımız söylenirdi. Araştırma Dünya Bankası tarafından yapılmış biz sonuçlarını değerlendiriyoruz. Genç işsizlik dünya işsizlik oranlarının üzerindedir. İşsizlik gençlerin akıl sağlığı üzerinde olumsuz etkiler meydana getiriyor ve gençleri şiddete ve suça itiyor. 
Suriye İle İlgilenildiği Kadar Genç İşsizlerle de İlgilenilsin
Gündemimizde Suriye’deki Esed rejimi ve bu rejime karşı çıkan batılılarla işbirliği yapacakları için batılılarca desteklenen muhalifler var diyen Erözgün, Tabiî ki Türkiye olarak bizimde gündemimizde Suriye var. Gençlerimizin işsizliğinin Avrupa ülkelerinden daha yüksek olması bu nedenle bizi çok fazla ilgilendirmiyor ille Suriye birinci gündemimiz. Mantığı da hazır orda Müslümanlar ölüyor. Sormazlar mı peki buradaki aç ve işsiz genç Müslümanlar sizi hiç mi ilgilendirmiyor diye.
Suriye Mülteci kampında bayrağımız Suriyeli isyancılar tarafından indiriliyor ve güvenlik kuvvetlerine saldırıyorlar. Bu nasıl bir iş diyen Erözgün, hani bunlar Türkiye’ye zulümden kaçmak için gelmişlerdi, hani bunlar ölüm tehdidi altındaydı. Ne çabuk unutmuşlarda Türk Güvenlik Kuvvetlerine saldırıp tehdit oluşturabiliyorlar ve üstelik devlet erkanı bu saldırıya karışan mültecileri sınır dışı etmeyip bu mültecilere maaş verileceğini söylüyor ya asıl genç işsizlerimiz işte o zaman kahroluyor dedi.
 
Burma’ da Yaşanan Katliam Suriye’ Deki Katliamdan Daha mı Önemsiz
 
Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Türkistan’ da katliamlar ramazan ayı demeden devam ederkenRamazan öncesi baskılarını arttıran Çin yönetimi Doğu Türkistan'da çocukların Ramazan'da evleri ziyaret ederek mani söylemelerini de yasaklarken ve Burma'da yaşanan katliamın Emperyalist batının nedense hiç ilgisini çekmemekte Türkiye de asla gereğini yapmamaktadır. Suriye’dekiler Müslüman da Türkistan’dakiler Müslüman değimli merak ediyoruz. Biz hemen şimdi Türkistan’daki katliamı durdurmak için mücadele etmemiz gerekirken ABD nin Suriye gündeminin arkasına takılıp gidemeyiz dedi.
 
Sağlık Çalışanları Geçici Görevlendirmelerle Mülteci Durumuna düştü.
 
Sağlık Çalışanlarının Geçici Görevlendirmelerle Mülteci Durumuna düştüğünü belirten Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Geçici görevlendirmelerin angaryaya dönüştüğü, sağlık çalışanlarının sözleşmeli olarak çalıştırılmasının hedeflendiği, sağlık çalışanlarının emeğini ucuzlatılarak değersizleştirildiği sağlık çalışanlarının mesleki saygınlıklarını kaybetmeye başladıkları bir çok sağlık mesleğinin tamamen itibarsızlaştırıldığı Özellikle şiddetin en yoğun yaşandığı acillerden çalışanların kaçmak için çaba harcadıkları ve bu hengame de palyatif çözüm geçici görevlendirmelerle iş götürülmeye çalışılmakta dedi.
 
Geçici görevlendirmeler sağlık çalışanlarını canından bezdirmiştir diyen Erözgün, Yıllardır geçici görevlendirme, adeta bir yıldırma, cezalandırma şeklinde uygulanmaktadır. Bugüne değin çalışanların büyük özverisi ile hizmetler aksatılmamış ancak sorunun giderilmemesi ve bir angaryaya dönüşmesi sağlık çalışanlarını canından bezdirmiş olduğunu vurguladı.
Geçici görevlendirmeler yalnızca geçici göreve giden personeli etkilememektedir, çalıştığı birimde kalan tüm çalışanları da etkilemektedir. Onların iş yükleri artmakta, nöbet sayıları fazlalaşmakta, izin olasılıkları azalmaktadır. Yıllık izinlerin olduğu dönemlerde hemşirelerimiz, ebelerimiz, sağlık memurlarımız adeta sürgün gibi görevlendirmelerle canından bezdirilmişlerdir dedi.
Erözgün, Eksik yerlere kadro tahsisi ve atama yapılmasını her fırsatta söylememize rağmen Suriye li mülteciler gibi bayrağımızı indirip güvenlik güçlerine saldırmadığımız için sesimizi duyuramıyoruz siyasi irade de sürgün ve angaryaya dönüşen geçici görevlendirmelerle sağlık çalışanlarını canından bezdirmeye devam ediyor dedi.
 
Erözgün, Bu ülkede mültecilere gösterilen itibar ve itimam gençlere ve sağlık çalışanlarına da gösterilmelidir. Suriye de ki cinayetleri önleyeceğim derken Burma’da yaşan katliamı durdurmak içinde gayret gösterilmeli dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.