'genç Hekimler Buluşuyor, Sağlığın Geleceğini Konuşuyor'

İstanbul Grand Cevahir Otel'de düzenlenen "Genç Hekimler Buluşuyor, Sağlığın Geleceğini Konuşuyor" toplantısında konuşma yapan Bakan Müezzinoğlu, tıp fakültesi öğrencileriyle bir araya gelip, sorunlarını ve düşüncelerini dinlemek istediğini belirterek, "Hekimliğin zorluğu; sürekli, 24 saatte bir gelişen binlerce bilimsel gelişmeyi takip etmektir. O binlercenin içinde bu salonda olanların da rol alması lazım. Dolayısıyla dünyanın tükettiklerinin yanı sıra üreten de olabilmeliyiz" dedi.

'genç Hekimler Buluşuyor, Sağlığın Geleceğini Konuşuyor'
08 Mart 2015 Pazar 10:40

Ülkenin en büyük zenginliğinin gençler olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, ülkede 18-22 yaşları arasında 1 milyon genç bulunduğunu söyledi.

Müezzinoğlu, gençlerin üretim kabiliyetini yüzde 10 geliştirmeyi başarmanın önemine işaret ederek, geleceğe başarıyla hazırlanmış gençler sayesinde ülkenin yer altı zenginliklerine ihtiyacı olmayacağını dile getirdi. Bakan Müezzinoğlu, ülkede petrol ya da enerji kaynaklarının olmaması nedeniyle hayıflanmak yerine var olanların zenginliğe dönüştürülmesinin yollarını bulmak gerektiğini kaydetti.
Bakanlığın, gençlerin sorunları dinlemek için toplantılar gerçekleştirdiğini hatırlatan Müezzinoğlu, toplantıların birinci periyodunda 75 bin, ikinci periyodunda ise 490 salonda 95 bin gençle bir araya geldiklerini anlattı.

Tıp öğrencilerinin önerileri kitapçığa dönüşecek

Gençlerin sorunlarını, geleceğe bakış açılarını ve ülkeden ne beklediklerini öğrenmek adına toplantıların önemine vurgu yapan Müezzinoğlu, 2023 hedeflerine ulaşabilmek için yapılan toplantıların da devam edeceğini bildirdi. Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yarınları planlayacak ve rol alacak kitle kimdir? Tıp fakültesi öğrencileri ve eğitim alan yardımcı sağlık elemanlarıdır. Bunlarla buluşup, buradan çıkacak fikir ve önerileri alarak, gelecek vizyonunu buradaki katkılarla şekillendirelim. Bugün burada 11 tıp fakültesinden yaklaşık 120 öğrenciyle bir araya geldik. Bu öğrencilerin bir hafta önce belli olan konu başlıklarını tartışmalarını istedik. Bunun için bugün ilkini yapıyoruz. Türkiye genelinde de önümüzdeki günlerde Anadolu yakası, Kocaeli ve Sakarya'daki tıp fakültesi öğrencileriyle toplantılar yapacağız. Sonra Ege, Karadeniz ve Doğu Anadolu'daki öğrencilerimizle buluşacağız. Gelen önerileri ve fikirleri alacağız. Daha sonra bunları toplayıp bir sonuç bildirgesine ve kitapçığa dönüştüreceğiz. "

Müezzinoğlu, insanlık tarihi boyunca sağlık hekimliğinin saygın ve zor bir meslek olduğuna dikkati çekerek, bu toplantıların sonunda ortak akıl üretebilmeyi ve paylaşabilmeyi başarmak gerektiğini belirtti.

Bakan Müezzinoğlu, tıp fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin katıldığı toplantıda "Sağlıkta Gelecek Vizyonu" başlıklı bir sunum yaptı. Öğrencilerin tıp eğitimi alanındaki sorunlarına ilişkin sunumları da yer aldı.

Toplantıya, Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Yard. Doç. Dr. Hacı Ömer Tontuş, İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Yeşim Erbil, Cleveland Clinic Kalp Damar Hastalıkları Bölüm Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Murat Tuzcu, Bakanlık üst düzey bürokratları ve birçok tıp fakültesi öğrencisi katıldı.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.