Geçerli Sayılması İçin Sağlık Kurulu Onayı Gereken Hastalık Raporları..

GEÇERLİ SAYILMASI İÇİN SAĞLIK KURULU ONAYI GEREKEN HASTALIK RAPORLARI

Geçerli Sayılması İçin Sağlık Kurulu Onayı Gereken Hastalık Raporları..
19 Şubat 2014 Çarşamba 12:25

Kurum tabipliği, aile hekimliği veya Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalamış sağlık hizmeti sunucuları (resmi/özel) tarafından düzenlenen hastalık raporlarına istinaden, Devlet memurları çeşitli sürelerle hastalık izni kullanabilmektedirler.

Devlet memurları hakkında tek hekim tarafından düzenlenen hastalık raporuna istinaden hastalık izni kullanılabilmesi için bazı durumlarda bu raporun sağlık kurulu tarafından onaylanması gerekmektedir.

Yıl içinde toplam 40 günü aşan raporlar

Tek hekimlerin değişik tarihlerde düzenledikleri hastalık raporlarına istinaden yıl içerisinde toplam 40 gün hastalık izni kullanmış olan memurlar, yeniden tek hekim raporuna dayanarak hastalık izni kullanamazlar.

Ancak, o yıl içerisinde toplam 40 günü aşan tek hekim raporlarının, resmi sağlık kurullarınca onaylanması durumunda, memurun hastalık izni kullanması mümkün olabilecektir.

Kontrol muayeneleri sonucu düzenlenen raporlar

Tek hekim en çok 10 güne kadar hastalık raporu düzenleyebilmektedir.  Tek hekim tarafından düzenlenen hastalık raporunda kontrol muayenesine gerek görüldüğünün belirtilmesi ve kontrol muayenesi sonucunda hastalık raporu düzenlenmesine ihtiyaç duyulması durumunda,  tek hekim tarafından en çok 10 gün daha rapor verilebilmektedir.

Yapılan kontrol muayenesi sonucunda, verilmesi gereken hastalık raporu süresinin 10 günü aşması durumunda, bu raporun Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalamış olan bir sağlık sunucusunun sağlık kurulu (resmi/özel) tarafından düzenlenmesi gerekir.  Ancak, o yerde böyle bir sağlık sunucusunun bulunmaması ve böyle bir sağlık sunucusunun bulunduğu yere hastanın naklinin mümkün olmadığı durumlarda, tek hekimler tekrar en çok 10 gün süreli hastalık raporu düzenleyebilir. Tek hekimin düzenleyeceği bu üçüncü raporun geçerli sayılabilmesi için, ilgili İl Sağlık Müdürlüğünün belirleyeceği sağlık kurullarınca (resmi/özel) onaylanması gerekecektir. 

MEMURUNYERİ.COM

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.