Gaziantep Sağlık Müdürlüğünde Sağlıksız İşler

Gaziantep Sağlık Müdürlüğünde Sağlıksız İşler

Gaziantep Sağlık Müdürlüğünde Sağlıksız İşler
01 Şubat 2012 Çarşamba 19:10

Gaziantep Sağlık Müdürlüğü’nde Sağlıksız İşler
Gaziantep Sağlık Müdürlüğü'ne akademik kariyeri olan Prof. Dr. Metin Karakök'in atanması, kamuoyunda memnuniyetle karşılanmıştı. Ancak Karakök'in göreve başlamasıyla birlikte Sağlık Müdürlüğü' bünyesinde bulunan kurumlarda skandal gelişmeler ve usulsüz atamalar peş peşe geldi. Atamalarda Valilik Makamı bypass edildi. Sağlık Müdürlüğü sekreteryalığına Melek Zambak, Valilik onayıyla göreve başlatıldı. Özel Kalem Müdürlüğü tahsisatı illerde sadece Valilik ve belediyelerin ukdesinde bulunmasına rağmen Zambak, adına Özel Kalem Müdüresi diye kartvizit bastırarak, İl Müdürü Karakök ile muhatap olmayacaksınız benimle önce muhatap olacaksınız ben müdürün özel kalem müdürüyüm dediği öne sürüldü. Karakök'in göreve başlamasıyla birlikte başka bir kurumdan Sağlık Bakanlığı'na geçen ve müdür yardımcılığına ataması yapılan Hasan Tiryakioğlu'nun müdürlük binası içinde belinde ruhsatlı tabancasıyla dolaşması kurum içinde tepkiyle karşılandı.

Sağlık Müdürlüğü'ne atanan Prof.Dr. Metin Karakök'in usulsüz atamaları ve icraatları kurum ve kamuoyunda tepkilere yol açtı.
Karakök sonrası Sağlık Müdürlüğü'nde yapılan usulsüz atama ve icraatlar şunlar;
SAĞLIK MÜDÜRÜ'NÜN ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ OLUR MU?
Gaziantep Üniversitesi'nden Sağlık Müdürlüğü'ne atanan Prof.Dr. Metin Karakök'in ilk icraatı sekreterlerini değiştirmek oldu. Valilik onayıyla hemşire kadrosunda bulunan Melek Zambak, Sağlık Müdürü Sekreterliğine ataması yapıldı.
Özel Kalem Müdürlüğü kadrosu illerde sadece Valilik ve belediyelerde tahsisi edilmesine rağmen Melek Zambak, kurum içerinde kendisini Özel Kalem Müdüresi olarak tanıttığı ve adına Özel Kalem Müdüresi olarak kartvizit bastırdığı öğrenildi. Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki tüm kurum müdür ve amirlerine kendisini özel kalem müdüresi olarak tanıtan Zambak'ın, " Sağlık Müdürü Metin Karakök ile direkt muhatap olmayacaksınız. Sizin ilk muhatabınız benim" dediği öne sürüldü.
Valilik onayı sekreterlik olarak alınmasına rağmen kendisini özel kalem müdüresi olarak lanse edilmesi personeller arasında rahatsızlıklara neden oldu.
AMBULANSLA 15 KİŞİ TAŞINDI
Tüm Türkiye geçen hafta Gaziantep'te bir ambulansla 15 kişinin taşınması olayını konuştu. 10 gün önce çekildiği öne sürülen görüntülerin yayınlanmaması için 112 Acil'den ve Ruh Sağlığı'ndan sorumlu Müdür Yardımcısı Tarık Baloğlu'nun büyük çaba gösterdiği öğrenildi. Ancak internet ortamında dolaşan mail üzerine ambulans haberi 3 gün sonra servis edildi. Gündeme bomba gibi düşen habere ilk tepki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Başbakan'ın derhal gereğini yapın talimatı üzerine Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından Gaziantep'e müfettiş gönderilerek soruşturma başlatıldı.
VALİLİK BYPASS EDİLEREK ATAMA YAPILDI
20.01.2012 tarihli atama yazısıyla Ar-GE Biriminde araştırmacı kadrosunda bulunan Hüseyin Sedat Akdemir, Sağlık Müdürlüğü Kalite ve Performans Birim Sorumlusu ve Kalite ve Performans İl Koordinatörlüğü kadrosuna atandı.
Oysa Sağlık Performans ve Kalite Yönergesi'nin 5. Maddesi 3. Fıkrasına ve 7. maddesinin 2. fıkrasına göre; mevcut kadroya ancak Sağlık Müdürlüğünce sağlık müdür yardımcılarından birisi Valilik teklifi Bakanlığı'nın onayıyla görevlendirilebileceği belirtiliyor.
Hüseyin Sedat Akdemir ise Sağlık Müdürlüğü Kalite ve Performans Birim Sorumlusu ve Kalite ve Performans İl Koordinatörlüğü'ne Valilik bypass edilerek, kurum nezdinde Personel Şube Müdürü Necip Bilici ve Müdür Yardımcısı Hasan Tiryakioğlu imzaları ve Sağlık Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök'ün oluruyla yönetmenliklerin dışına çıkarak usulsüz olarak yapıldı.
USULSÜZLÜK FARKEDİLİNCE İKİNCİ BİR ATAMA YAZISI ÇIKARILDI
Sağlık Müdürlüğü Kalite ve Performans Birim Sorumlusu ve Kalite ve Performans İl Koordinatörlüğü'ne Hüseyin Sedat Akdemir'in atanmasının usulsüz olduğu 10 gün sonra fark edildi.
Bu göreve ancak Valilik teklifi ve Bakanlık onayıyla Sağlık Müdürü Yardımcısı atanabileceği öğrenilmesi üzerine alelacele Sağlık Müdür Yardımcısı Necmi Büyükkonuklu'nun atama yazısı Valilik onayına sunuldu.
GÖKHAN ÜRKMEZ NEDEN GÖREVDEN ALINDI
Sağlık Müdürlüğü Kalite ve Performans Birim Sorumlusu ve Kalite ve Performans İl Koordinatörlüğü'nü yürüten Sağlık Müdür Yardımcısı Gökhan Ürkmez'in görevden alınması ise beraberinde yeni soru işaretlerini getirdi.
Gökhan Ürkmez, Sağlık Bakanlığı tarafından 'Hizmet Kalite Standartları' esas alınarak kurum hastanelerini denetlemek için geçtiğimiz ay görevlendirilmişti.
Bu görevlendirme sonucunda; Gaziantep'te bulunan hastaneler denetleyen Ürkmez; Nizip Devlet Hastanesi'ne 81, Çocuk Hastanesi'ne 76, Avukat Cengiz Gökçek Hastanesi'ne 51, Ağız ve Dış Sağlığı Merkezi'ne 70, 75. Yıl Kadın ve Doğum Hastanesi'ne 57, 25 Aralık Hastanesi'ne 45, Şahinbey Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'ne 95 ve Şehitkamil Devlet Hastanesi'ne 94 performans puanı verdi.
65'in altında puan alan hastanelerin başarısız kabul edildiği, bu puanlamalara göre Kamu Hastaneleri Birliği faaliyete geçtiğinde hastane üst düzey kadroları atamaların yeniden yapılacağı öğrenildi.
Diğer illerde başarısız bulunan hastane yetkililer görevden alınırken, Gaziantep'te tam tersi bir uygulama yapılması şaşkınlıkla karşılandı.
Gökhan Ürkmez'in Sağlık Müdürlüğü Kalite ve Performans Birim Sorumlusu ve Kalite ve Performans İl Koordinatörlüğü görevinden verdiği bu düşük puanlardan dolayı alındığı öne sürüldü.
BELİNDE SİLAHLA DOLAŞAN SAĞLIK MÜDÜR YARDIMCISI VAR
Sağlık Müdürlüğü'ne Prof.Dr. Metin Karakök'in atanmasıyla birlikte 15 ay önce Tekel'in özelleşmesiyle kurum değiştirerek Sağlık Bakanlığı'na geçen Hasan Tiryakioğlu, Sağlık Müdür Yardımcılığı görevine atandı.
Bugüne kadar sağlık alanında hiç çalışmayan Tiryakioğlu'nun kurum içerisinde belinde ruhsatlı tabancasıyla dolaşması personelin tepkisine yol açtı.
Tüm tepkilere ve uyarılara rağmen Hasan Tiryakioğlu'nun kurum içinde belinde silahla dolaşmaya devam ettiği öne sürüldü.

http://www.gazite.com/saglksz-isler-haber-duzeltme-hbr.html

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.