Fransızların Çukurova’daki Katliam Fotoğraflarını Sergileyecek

Tarihçi Cezmi Yurtsever, asıl soykırımı Fransızların Çukurova’da gerçekleştirdiğini söyledi. Yurtsever, Yahudi asıllı Gaston Mizrahi’nin ve yabancı askerlerin çektiği fotoğrafların Fransızların Adana’yı işgal günlerinde yaptıkları...

Fransızların Çukurova’daki Katliam Fotoğraflarını Sergileyecek
23 Aralık 2011 Cuma 13:10

Tarihçi Cezmi Yurtsever, asıl soykırımı Fransızların Çukurova’da gerçekleştirdiğini söyledi. Yurtsever, Yahudi asıllı Gaston Mizrahi’nin ve yabancı askerlerin çektiği fotoğrafların Fransızların Adana’yı işgal günlerinde yaptıkları katliamları belgelediğini kaydetti. Yurtsever, “Bu fotoğraflar aynı zamanda kendi siyasi çıkarları uğruna Türkiye’ye karşı soykırım iddialarını gündeme getiren Fransız Cumhurbaşkanı Sarkozy’in suratında patlayacak tarihi belgelerdir.”dedi.
Osmanlı Devletinin 1. Dünya Savaşında yenilmesiyle Fransız savaş gemilerinin 1918 yılı Aralık ayı ortalarında Mersin’e asker çıkardığını ve doğrudan Adana’nın işgal edildiğini hatırlatan Cezmi Yurtsever, “Fransız işgal kumandanı ve askerler 18 aralık 1918 günü Adana tren istasyonundan törenle şehre girdi. Fransa’nın Adana işgali yaklaşık 1921 yılı sonuna kadar 3 yıl sürdü. Fransızların Güney Anadolu vilayetlerindeki askeri harekâtları yönetme merkezi de Adana’daki garnizonu idi.”diye konuştu.

FRANSIZ KUMANDANIN DA ONAYI İLE İŞGAL VE KATLİAM FOTOĞRAFLARI ÇEKİLDİ.
Fransa’nın Adanayı işgali ve yaşanan katliamlar şehir merkezinde fotoğraf atölyesi bulunan Gaston Mizrahi tarafından baskısı yapılarak, üzerine sıra numarası yazılıp, albümlere konulduğunu anlatan Yurtsever, “Gaston Mizrahi hem kendisi ve hem de Fransız askerlerin çektiği fotoğrafların baskısını yaptı. Mizrahi’nin arşivinde bulunan fotoğrafların birer örneği Fransız gizli servisleri tarafından Fransa milli arşivine konulmak üzere götürüldü.” şeklinde konuştu.
Gaston Mizrahi’nin Fransız General Guro ve Dufyo’nun da onayı ile serbestçe o dönemde yaşananların fotoğraflarını çektiğine işaret eden Yurtsever, şunları söyledi: “Adana şehir merkezinde Kuvayı Milliye’de görev yaparken yakalanan Türklerin kurşuna dizildiği buğday pazarını gösteren fotoğraf, çok etkileyicidir. Fotoğraf karesine dikkatlice bakılırsa orta yerde bir Fransız kumandan ayakta durmaktadır. Ve az ilerde peş peşe dizilmiş idam sehpaları vardır. İşgal yıllarında Çukurova’nın her yerinde yakalanan çok sayıda Türk Kuvayı Milliyeci kurşuna dizildi ve idam edildi. Bunlar içinde Fransız kumandanın hükümet binası yakınında halkın da ortasında Abdülfettah adındaki bir delikanlıyı öldürmesi ile Kozan şehir merkezinde Fekeli Hamza adındaki bir köylünün kurşuna dizilmesi olayıdır. Özetle Anadolu işgaline katılan, vahşet ve katliamlardan sorumlu olan Fransız kumandanlar ve onların göz yumması ile silahlı saldırılarda bulunan silahlı Ermeni komitacılardır.”
Olayların bitiminde Fransız kumandan ile Ermenilerin din önderi Sahak Efendi arasında sert bir tartışma yaşandığını ifade eden Cezmi Yurtsever, “Ermeni Sahak Efendi ‘Fransızlar uğrunda 30 bin Ermeni hayatını kaybetti derken, Fransız kumandanın cevabı da biz de Ermenistan davası için 5 bin askerimizi kaybettik’ oldu. Katliamların yapılmasına ortam hazırlayan Fransız kumandan ile Ermeni din önderi birbirine düşerek karşılıklı suçlamalarda bulundular. Tüm bilgiler gizli arşiv belgelerine de yansıdı.” bilgisini verdi. Yurtsever, araştırmalarında elde ettiği fotoğrafları 27 Aralık -31 Aralık tarihlerinde Adana Büyükşehir Belediyesi’nin önünde sergileyeceğini sözlerine ekledi.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.